Nočními mistry Petržela a Aschermannová

14.4.2019 Petr Klimpl

Mistry České republiky v nočním orientačním běhu se stali Jan Petržela a Petra Aschermannová.

První letošní český o-šampionát se konal v sobotu večer u Hořic. OK Slavia Hradec Králové uspořádal Mistrovství a Veteraniádu ČR v nočním OB s centrem v obci Boháňka – Skála (obecní dům, okolí koupaliště, letní kino). Hezké tratě postavil Michal Jedlička na velmi pěkné mapě Vřešťovský chlum (1:10000, autoři Tomáš Leštínský, Jan Netuka, Jan Langr), mapa byla ve středně členitém podhorském terénu s řadou terénních tvarů, v části s pozůstatky po těžbě pískovce, s hustou sítí komunikací a proměnlivou průběžností porostů, nepravidelné mýtiny po těžbě kůrovcem zasažených porostů. Na mapě byla třetina bílá, třetina zelená a třetina žlutá barva - porosty tedy velmi různorodé (a velmi solidně zmapované. Orientační obtížnost zvyšovalo to, že kontroly nebyly vybaveny reflexy. Pětistovku závodníků čekala dobrá organizace, ale bohužel velmi chladné počasí, občas proletoval sníh, chvíli i pršelo. Na startu v hlavních kategoriích chyběli naši nejlepší, kteří jsou na soustředění a nominačních závodech v Norsku, přesto konkurecne byla velmi dobrá a boje dramatické.

V mužích (kvůli velkému počtu přihlášených se běželo stejně jako v H16 a H18 na dvou okruzích) zašel výborný závod Jan Petržela (PHK), který zopakoval své vítězství v nočním po pěti letech, vyhrál s dvouminutovým náskokem před překvapivě druhým Radkem Nožkou (LPU), třetí místo obsadil Jan Procházka (PGP), který měl na vítěze ztrátu pět a půl minuty, na dalších místech skončilo trio pardubických závodníků Matěj Kamenický, David Procházka a Petr Zvěřina. V ženách vybojoval mistrovský titul Petra Aschermannová (KAM), která vedla po celou trať. 103 sekund zpět zůstala na druhém místě Karolína Teplá (SHK), bronz vybojovala Tereza Odehnalová (ZBM), která byla jen o 5 sekund pomalejší než Teplá, 4. Barbora Šiková (LPM), 5. Radka Sklenářová (LCE), 6. Karolína Šiková (LPM).

10. Flašar Jan               PGP8610   SK Praga                 82:33   + 9:50

V juniorech s velkým náskokem vyhrál největší favorit Tomáš Křivda (CHC), stříbrnou medaili získal Martin Roudný (LPU) se ztrátou skoro 6 minut, ještě o dvě minuty pomalejší byl bronzový Ondřej Hlaváč (ZBM). V juniorkách suverénně vyhrála Barbora Chaloupská (PHK), ztrátu více než 4 minuty měla na druhém místě Eliška Sieglová (PGP), Šárka Sokolářová na třetím místě ztratila na vítězku necelých pět minut, spolufavoritka Tereza Janošíková skončila na 5. místě.

Ve starších dorostencích byl závod hodně vyrovnaný, titul získal Milan Malačka (DKP), 40 sekund zpět byl stříbrný Tomáš Janovský (PGP), o dalších 11 sekund byl pomalejší třetí Petr Synek (DOK). V D18 si pro titul s přehledem doběhla Adéla Vandasová (PHK), která za sebou nechala druhou Magdalenu Škáchovou (DKP) o 78 sekund, o dalších 70 sekund zaostala na třetím místě Petra Holečková (SHK).

V mladších dorostencích byl závod také hodně vyrovnaný, první byl Martin Gajda (KAM), stříbro získal Matyáš Štregl (VRL) se ztrátou 24 sekund, třetí Jakub Milán (ZBM) byl ještě o 5 sekund pomalejší. V D16 vybojovala zlato Anna Karlová (JIL), která porazila druhou (ještě žákyni) Michaelu Metelkovou (PHK) o 3 minuty, ještě o minutu byla pomalejší na třetím místě Tereza Fejfarová (LPU).

Poměrně hodně početně obsazené byly i kategorie veteránů, veteránek se na startu tolik nesešlo. A kdo byl ve veteránských kategoriích nejlepší?
D35: Lucie Vítková (PHK)
D40: Renata Havrdová (SJC)
D45: Lenka Křivdová (CHC)
D50: Mária Kovaříková (SIT)
D55: Jana Bochenková (DOR)
D60: Markéta Zelená (PGP)
H35: Jindřich Kořínek (TUR)
H40: Michal Matějů (VLI)