Nočními mistry Jan Šedivý a Barbora Hrušková

17.4.2016 Petr Klimpl

V Doksech se běželo v sobotu Mistrovství České republiky v nočním orientačním běhu. V ženách se mistryní stala Barbora Hrušková (SK Žabovřesky), v mužích vyhrál Jan Šedivý (SK Praga).

Pořadatelé z OK Doksy připravili moc pěkný noční šampionát. Centrum bylo přímo v Doksech v rekreačním střediska Termit. Závodníky čekaly tratě v rychlém, plochém a dobře průběžném terénu se sítí cest a průseků a s malým počtem terénních a porostových detailů; v menší části pak byl terén členitý, kopcovitý, s terénními i porostovými detaily (tam se dostaly jen delší tratě). Připravena byla velmi dobrá mapa Spáleniště, stavitelem orientačně zajímavých tratí byl Daniel Novák.

O šampionát byl rekordní zájem, na startu bylo téměř 500 závodníků. Mužů bylo na startu přes 70, pořadatelé přistoupili při stavbě trati k vytvoření rozdělovací metody tak, že trať měla od startu společnou část, posléze se rozdělila na dva rozdílné okruhy a závěr byl opět společný. Pro titul si doběhl Jan Šedivý (PGP), který se do vedení dostal ve třetině trati (do té doby vedli Nykodým a hlavně Procházka) a vyrovnaným výkonem už před sebe nikoho nepustil. Pro stříbro si s odstupem 1:17 min. doběhl v závěru hodně stahující Miloš Nykodým (ZBM), bronzovou medaili vybojoval další závodník ZBM Daniel Hájek, který na vítěze ztratil 2:45 min., o 10 sekund větší ztrátu měl obhájce titulu Jan Procházka (PGP), což znamenalo 4. příčku, na pátém místě skončil Jan Petržela (PHK), šestý skončil Kuba Dragowski (TUR). V ženách se na stupních vítězů objevily jen závodnice ZBM, obsadily první tři místa. Zlato získala Barbora Hrušková, která se po pomalejším začátku dostala na 8. kontrole do vedení a svůj náskok řadou nejrychlejších mezičasů navyšovala až na konečných 94 sekund, které za ní zaostala Eva Kabáthová, třetí Kateřina Chromá měla ztrátu 2:11 min., čtvrtá skončila v úvodu vedoucí Martina Tichovská (PGP), páté místo patřilo obhájkyni titulu Michaele Omové (TUR) a šestá skončila Zuzana Jedličková (SHK).

V mladších dorostenkách vybojovala titul Nikola Thýnová (SHK), necelou minutu a půl za ní zaostala Jana Peterová (LPU), třetí skončila Šárka Rückerová (HOR) s odstupem 1:55 min. na vítězku. Závod starších dorostenek byl velmi vyrovnaný, o titulu rozhodl poměrně dlouhý doběh, když na poslední kontrole ještě vedla Markéta Firešová (ZBM), ale Tereza Janošíková (UOL) ji dokázala nakonec o 8 sekund porazit, třetí Tereza Čechová (SJI) měla za vítězkou ztrátu 9 sekund (a za stříbrem sekundu). V juniorkách slavila vítězství Tereza Nováková (DKP), která za sebou nechala druhou Gabrielu Hiršovou (ZBM) o 2:4é min., třetí Simona Chládková (LPU) měla ztrátu přes 3 minuty. V H16 slavili dvojnásobný triumf závodníci BOR - vyhrál Dan Pavlovec o 69 sekund před Vítem Marešem, dalších 16 sekund zpět zůstal bronzový Petr Čech (SJI). V H18 vybojoval zlato Otakar Hirš (ZBM), když o 61 sekund porazil druhého Tomáše Křivdu (CHC), bitvu o bronz nakonec pro sebe rozhodl Daniel Vandas (PHK), když na vítěze ztratil 2:38 min. V juniorech vyhrál s velkým náskokem Štěpán Mudrák (LCE), skoro tři minuty za ním zaostal druhý Vojtěch Netuka (SHK), další více než dvě minuty ztráty měl bronzový polský závodník v dresu PHK Maciek Nowak.

Vedle mistrovských kategorií běželi i veteráni ve Veteraniádě ČR. A startovalo jich hodně. Tady je přehled vítězů v jednotlivých kategoriích:
D35: Kateřina Kašková (CHA)
D40: Jitka Svobodová (VSP)
D45: Pavlína Chaloupská (PHK)
D50: Hana Teplá (SHK)
D55: Jana Bochenková (DOR)
D60: Jiřina Běhounová (PHK)
H35: Michal Horáček (VLI)
H40: David Hepner (SHK)