MS v OB - šest do finále krátké tratě

13.8.2019 Petr Klimpl

Závodní program na Mistrovství světa v OB v Norsku začal kvalifikací krátké trati.

Úterý patřilo na MS kvalifikaci krátké trati. Byly tři kvalifikační skupiny žen a tři mužů, do pátečního finále postoupilo z každé skupiny 15 nejlepších (+ do počtu šedesát nejlepší ze zemí, které nemají ve finále zastoupení). Běželo se v aréně Knatterudfjellet, v okolí byl terén s relativně strmými kopci, řadou terénních detailů, ledovcovým reliéfem, s kopci ve směru sever-jih, dobrou viditelností a průběžností na vršcích, zatímco v údolí byl hustší porost se smrkovou a smíšenou vegetací. Muže čekalo 4,2 km s převýšením 190 m a 14 kontrolami, ženy měly parametry tratě 3,9 km/160 m/13 k.

Všech šest českých reprezentantů si s přehledem vybojovalo postup do finále. Nejlépe si vedl Vojtěch Král, který ve třetím rozběhu mužů obsadil 5. místo se ztrátou 66 sekund na vítěze, v rozběhu 1 skončil Pavel Kubát desátý (+3:29), ve druhém rozběhu obsadil Miloš Nykodým 11. příčku (+3:53). V ženách skončila v prvním rozběhu Denisa Kosová šestá (+ 3:05), Vendula Horčičková (2.) byla sedmá (+1:25) a Lenka Mechlová při své premiéře na MS doběhla ve 3. rozběhu devátá (+3:40).

Jednotlivé kvalifikace vyhráli Anne Margrethe Hausken Nordberg (NOR), Kamilla Olaussen (NOR) a Cecilie Friberg Klysner (DEN), resp. Olav Lundanes (NOR), Lucas Basset (FRA) a Matthias Kyburz (SUI).

Do středeční klasiky nastoupí stejné trio žen jako v kvalifikaci krátké trati (Vendula Horčičková, Denisa Kosová a Lenka Mechlová). V mužích vystřídá Miloše Nykodýma, který bude šetřit zraněný palec na finále krátké trati a na štafety, Marek Minář, doplní tak dvojici Vojtěch Král a Pavel Kubát.