Mistry v KO sprintu Matějková a Křivda

8.5.2024 Petr Klimpl

Mistry České republiky v knock-out sprintu v Prostějově se stali Barbora Matějková a Tomáš Křivda.

Letošní druhý český o-šampionát proběhl ve sváteční středu v Prostějově. Historické centrum města, bloková i roztroušená zástavba, školní a firemní areály a parky byly dějištěm Mistrovství ČR v knock-out sprintu, který uspořádal Oddíl orientačního sportu SK Prostějov v prostoru mezi ulicemi Českobratrská, Jihoslovanská, Wolkerova, Žeranovská, Drozdovice, Anenská, Plumlovská, Nerudova, U stadionu, Martinákova a Sladkovského. Mapy pro všechny fáze šampionátu připravil Zdeněk Rajnošek. Tratě postavili Marcel Skřivánek a Ondřej Vystavěl, kteří se snažili vytáhnout z daného prostoru co nejvíce i tím, že použili rozdělovací metody. Závodu přálo počasí, které určitě přispělo i pěknému průběhu celé dobře připravené akce.

Program mistrovství zahájila dopolední kvalifikace, z tří rozběhů mužů a tří žen postoupilo vždy 6 nejlepších do semifinále MČR a dalších šest pak do nižšího semifinále, kde se bojovalo ve třech bězích o 19. – 36. místo. Zatímco v ženách (na startu jich bylo přes 50) nepřinesla kvalifikace žádné překvapení, mezi necelou stovkou mužů se do semifinále nedostali Jakub Chaloupský, Ondřej Metelka či Jan Strýček.

V semifinále žen si z prvního běhu vybojovaly postup Jana Pekařová a Michaela Novotná (za branami postupu zůstala na jaře velmi dobře běhající Lucie Semíková), z druhého postoupily Ema Černá a Jana Peterová a z třetího Barbora Matějková a Lucie Dittrichová (až poslední místo obsadila po chybě obhájkyně titulu Tereza Čechová). V mužích první dvě semifinále nepřinesla překvapení, postoupili favorité Tomáš Křivda a Jakub Glonek a Vojtěch Král a Jonáš Hubáček, třetí semifinále překvapení přineslo, vítězný Martin Roudný orazil jinou kontrolu, stejnou chybu pak udělal další z favoritů Daniel Vandas a tak postup mezi šest nejlepších si vybojovali Jan Gajda a Jiří Kostka.

V ženách bylo finále velmi vyrovnané, celá šestice běžela společně, rozhodovalo se až v kontrolách, kde byla použita rozdělovací metoda (self-choice), nejlepší skluzné volby volila Barbora Matějková (TUR) a v cíli se radovala ze svého premiérového mistrovského titulu. Za ní si pro stříbro dofinišovala loni bronzová Ema Černá (TAP), třetí doběhla Jana Pekařová (TUR), čtvrtá byla Michaela Novotná (TUR), pátá Lucie Dittrichová (SKM) a šestá Jana Peterová (LPU). Barbora Matějková: "Docela to šlo, běželo se mi docela dobře, v závěru jsme zrychlovala a vyšlo to".

1. Matějková Barbora        TUR0156 E OOB TJ Turnov             6:50
  2. Černá Ema                TAP0457 E KOB Tretra Praha          6:55   + 0:05
  3. Pekařová Jana            TUR0252 E OOB TJ Turnov             6:57   + 0:07
  4. Novotná Michaela         TUR0551 R OOB TJ Turnov             7:05   + 0:15
  5. Dittrichová Lucie        SKM0551 E KOB Směr Kroměříž         7:07   + 0:17
  6. Peterová Jana            LPU0057 E OK Lokomotiva Pardubice   7:11   + 0:21

V mužích v úvodu vedl Jakub Glonek (KAM), ale když při postupu na 5. kontrolu minul branku do zámku a dostal se do velké chyby, tak se do vedení dostal Tomáš Křivda (CHC) a svůj náskok stále navyšoval, zvládl i rozdělovací metodu a v cíli byl jasně první a vybojoval titul v KO sprintu, který mu dosud v jeho sbírce chyběl. Za ním se bojovalo o stříbro, obhájce titulu Vojtěch Král (SSU) v závěru vydržel před dotírajícím Jonášem Hubáčkem (LCE), který stejně jako loni skončil třetí, na dalších dvou místech doběhli Jan Gajda (KAM) a Jiří Kostka (AOP), Jakub Glonek neměl ražení v pořádku. Tomáš Křivda v cíli: "Tři závody během dne je dost náročné. Měl jsem strach, aby mi nedošly síly. Na finiš jsem si nevěřil, takže jsem se snažil získat náskok v průběhu závodu, což se mi povedlo v polovině trati, když tempo skupiny trochu pokleslo, zrychlil jsem a náskok získal."

1. Křivda Tomáš             CHC9901 E K.O.B. Choceň             6:34
  2. Král Vojtěch             SSU8841 E SK Severka Šumperk        6:42   + 0:08
  3. Hubáček Jonáš            LCE9501 E OOB TJ Slovan Luhačovic   6:45   + 0:11
  4. Gajda Jan                KAM0105 R OK Kamenice               7:15   + 0:41
  5. Kostka Jiří              AOP0201 C Orientační Běh Opava      7:19   + 0:45