Mistry na krátké trati Král a Kosová

23.6.2019 Petr Klimpl

Výborně připravený šampionát na krátké trati proběhl v oblasti Čížkových kamenů nad Markoušovicemi. Mistry ČR se po dramatických bojích stali Vojtěch Král a Denisa Kosová.

Pořadatelé šampionátu z oddílu orientačního běhu TJ Lokomotiva Trutnov odvedli výbornou práci. Za centrum zvolili velkou pěknou louku nad obcí Markoušovice. Více než 1500 závodníků běželo v prostoru Čížkových kamenů. Tratě po oba dny připravil Jan Petržela.

Na nedělní finále se dost ochladilo, na běhání bylo ideální počasí. Tratě mistrovských kategorií byly na mapě Kozí kameny a zavítaly do technicky nejnáročnějších míst prostoru, do náročného kamenitého svahu s těžkou kamenitou podložkou, místy se sníženou viditelností. Veteráni pak běželi na mapě Čížkovy kameny v prostoru, kde byla sobotní kvalifikace mistrovských kategorií. Tratě se povedly, byly rozhodně náročnější než v sobotu, splňovy vše to, co se očekává od krátké tratě. A jak dopadly výsledky? V dospělých vyhráli po zajímavých bojích favorité, v mládežnických kategoriích došlo k celé řadě překvapení.

V ženách se spolufavoritka Indráková vychybovala ze souboje o medaile na sedmé kontrole a tak se o titul odehrál velmi vyrovnaný souboj mezi Denisou Kosovou (PHK) a Vendulou Horčičkovou (LCE). Kosová nechal minutu na sedmičce, Horčičková stejný čas ztratila na dlouhém postupu na 12. kontrolu, rozdíl mezi mini byl minimální. O zlatu pro hradeckou závodnicí rozhodla půlminutová chyba Horčičkové dvě kontroly před cílem, v cíli měla Kosová náskok 71 sekund. Bronzovou medaili vybojovala překvapivě po vyrovnaném a skoro bezchyném výkonu Monika Doležalová (KAM), která na vítězkou ztratila 2:11 min. Čtvrté místo obsadila Lenka Mechlová (SHK), pátá byla Petra Aschermannová (KAM) a šestá Zuzana Jedličková (SHK).

15. Indráková Adéla          ZBM9153   SK Žabovřesky Brno       40:24   + 7:30

Závod mužů byl ještě zajímavější. Průběžnému pořadí dlouho vládl Tomáš Kubelka (LPU), v závěru startující favorité ho odsunuli z medailových pozic. V úvodu běželi favorité vyrovnaně, na sedmé kontroly vyrobili chybu Vojtěch Král (SSU) a Miloš Nykodým (ZBM), a ještě větší další z favoritů Pavel Kubát (PHK), který tak ztratil šanci na medaili. Do čela se tak dostal bezchybně běžící Marek Minář (ZBM), který svůj náskok postupně zvyšoval, až byl na 20. kontrole 1:10 min. před dvojicí Král, Nykodým. Pak však přišla pro něj osudná 21. kontrola, kterou nedoběhl, a o celý náskok přišel. Z tria byl pak v závěru nejrychlejší Král, který vyhrál s náskokem pěti sekund před obhájce titulu z roku 2017 a 2018 Nykodýmem, třetí Minář měl na Krále ztrátu 14 sekund. Čtvrtý skončil Kubelka se ztrátou 47 sekund, pátý byl Jonáš Hubáček (LCE) a šestý Baptiste Rollier (PHK).

H21 5.23 km, 23 kontrol
  1. Král Vojtěch             SSU8841   SK Severka Šumperk       37:40
  2. Nykodým Miloš            ZBM9005   SK Žabovřesky Brno       37:45   + 0:05
  3. Minář Marek              ZBM9444   SK Žabovřesky Brno       37:54   + 0:14
 15. Škoda Jakub              DOK8800   OK Doksy                 43:00   + 5:20

K překvapení došlo v závodě juniorek, favoritka Janošíková chybovala na 2. a 4. kontrole, doběhla ji o dvouminutový interval Barbora Chaloupská (PHK), ale ani jejich společný výkon nestačil na bezchybně a vyrovnaně běžící Elišku Sieglovou (PGP), ta porazila Chaloupskou o 31 sekund, na bronzový stupínek se postvila Jana Peterová (LPU), která měla za vítězkou odstup 101 sekund. V juniorech vyhrál favorit, Tomáš Křivda (CHC) šel výborný závod, nedal soupeřům šanci a vyhrál s více než dvou minut před Vítem Horčičkou (TBM), třetí Jan Rusin (LPU) byl ještě o 25 sekund pomalejší.

Ve starších dorostenkách to byl velmi vyrovnaný závod plný překvapení, vyhrála Anežka Hlaváčová (TBM) s náskokem 10 sekund před Janou Pekařovou (TUR), dalších pět sekund ztráty měla bronzová Petra Holečková (SHK). Favorité neuspěli ani ve starších dorostencích, tam o titulu pro Lukáše Richra (VPM) rozhodlo 10 sekund, druhý byl Kryštof Hájek (TUR), jen o dvě sekundy pomalejší byl překvapivě třetí Jonáš Gottstein (JIL). V mladších dorostenkách největší favoritka Markéta Mulíčková (ABM) chybovala hned na první kontrole, tam jí doběhla Anna Karlová (JIL) a spolu si doběhly pro zlato a stříbro, třetí skončila Tereza Fejfarová (LPU) se ztrátou tři a půl minuty. V H16 vybojoval zlato přes drobné chyby Martin Šimša (PGP), druhý byl vyrovnaně běžící Adam Waněk (LPU) se ztrátou 25 sekund, bronz získal Filip Šauli (VPM) se ztrátou přes minutu.

Velmi početně a kvalitně byla obsazena Veteraniáda. V jednotlivých kategoriích vyhráli:
D35: Silvie Hojná (SCP)
D40: Gabriela Pavelcová (NPA)
D45: Lenka Kamenická (OSN)
D50: Petra Novotná (PHK)