Marek Cahel: Vykročili jsme správným směrem

21.2.2016 Petr Klimpl

Marek Cahel: Vykročili jsme správným směrem

Ústřední trenér mládeže ČSOS Marek Cahel odpověděl na několik otázek týkajících se přípravy talentované mládeže v orientačním běhu.

Už rok funguje v českém orientačním běhu nová koncepce práce s talentovanou mládeží. Ty ses stal profesionálním pracovníkem svazu pro tuto oblast, vznikla tréninková střediska mládeže. Můžeš zhodnotit to, co se v této oblasti změnilo, jak se to daří.
Nová koncepce práce s mládeží vznikla s cílem zlepšit kvalitu tréninkové činnosti talentované mládeže. Koncepce definuje principy a priority práce s mládeží a jejich aplikaci na jednotlivé úrovně činnosti - klubové, regionální a národní. Zásadní změnou bylo zrušení Výběru dorostu OB a přenesení většiny nadstavbové přípravy do regionů. V tomto kontextu vznikla tréninková střediska mládeže (TSM), která mají primárně za úkol zabezpečovat tréninkovou činnost, která je nadstavbou nad klubovými (myšleno pravidelnými, každodenními) aktivitami. Leckdo namítá, že takto většinou pracují již sportovní centra mládeže (SCM). To je pravda, ale SCM není aktivita svazu, ale Nadace orientačního běhu, která také zaujímá trochu jinou filosofii pro fungování. V ideálních případech, a takových máme v tuto chvíli většinu, je však TSM výběrem a tedy členskou podmnožinou SCM. Taková regionální jednotka tak má pro svou činnost 2 zdroje financí - v rámci TSM od ČSOS, a k tomu současně od Nadace OB a za tuto podporu je nutné poděkovat Evženovi Cigošovi.

Byla tedy vytvořena tréninková střediska mládeže. Podařilo se zkvalitnit trénink mladých závodníků, podařilo se podchytit trenéry, aby v nich s našimi nadějemi pracovali?
Jak jsem naznačil v předchozí otázce, TSM zajišťují nadstavbovou přípravu. TSM fungují na regionální úrovni, a proto mají možnost sledovat mnohem více závodníků, než tomu bylo dříve v rámci Výběru dorostu. V minulém roce byla činnost TSM ještě velmi ovlivněna souběžnými akcemi Výběru dorostu, proto je dle mého názoru na hodnocení brzy. Z podkladů a plánů činností na tento rok se však zdá, že jsme vykročili správným směrem. V rámci každého TSM jsou naplánována mapová soustředění, z toho minimálně jedno v zajímavém zahraničním terénu s cílem sbírání nových zkušeností. Na druhou stranu si musíme uvědomit, že základem výkonnosti je kvalitní systematická každodenní příprava. Jinak řečeno - akce TSM budou rozvojové především pro ty, kteří vykazují pravidelnou tréninkovou činnost, adekvátní svému věku. Na této úrovni bude potřeba dále pracovat.

Do TSM jsou závodníci zařazování na základě testů. Jejich první ročník proběhl na podzim, u některých jejich načasování a hodnocení vyvolalo polemiku. Můžeš testy trochu zhodnotit, popsat metodiku a uvést, jaké případné změny v testování budou v tomto roce?
Srovnávací testy mládeže proběhly v loňském roce těsně po konci podzimní sezóny. Termín byl kompromisním řešením na základě konzultací s vedoucími TSM. Program a metodika hodnocení vychází ze švýcarského testovacího modelu (OL-PISTE), který současně využívají i v Rakousku, kde působí Libor Zřídkaveselý. Právě jeho pomoc byla při vzniku české verze testů velmi zásadní. Samotný program se skládá se čtyř testů - 3000 m na dráze; tzv. O-400 m, což je kombinace běhu na dráze a zapamatování + zákresu kontrol; dále dvou písemných testů - testu mapové techniky a testu pozornosti. K tomu všemu je hodnocena závodní výkonnost z vybraných závodů během celé sezóny. Výsledky z každého testu jsou podle věku a pohlaví přepočteny do intervalu 1-5 bodů a do konečného výsledku jsou hodnoceny podle určité váhy. Největší význam má z tohoto pohledu závodní výkonnost. Podrobnější informace jsou k dispozici na stránkách dorostu ČR. Po zveřejnění výsledků se pochopitelně objevily různé připomínky, které budu dále konzultovat s komisí talentované mládeže. Jednou z nich je například stanovení náhradního termínu, který proběhne s větším časovým odstupem od standartních termínů. Počítám s tím, že testování tentokrát proběhnou opět v Olomouci, Pardubicích a v Praze, tentokrát však na začátku září, náhradní termín plánujeme v říjnu těsně po mistrovských závodech. Metodiku hodnocení testů zásadně měnit nebudeme.

Novinkou jsou i akademie OB. První, ve Vracově, je za námi. Splnila účel?
Akademie OB slouží jako další nadstavba systematické přípravy. Dorostenci měli možnost potrénovat se svými vrstevníky a kamarády z různých TSM, takže akce má také společenský charakter. Oproti dřívějším akcím výběru dorostu bylo na akademii přítomno mnohem více trenérů (na některých fázích až 12), kteří fungovali v terénu a závodníci tak měli k dispozici větší zpětnou vazbu, než tomu bylo dříve. Smyslem akademie tedy je především v dodávání impulsů pro další rozvoj.

Jaký je vůbec program talentované mládeže v letošním roce?
Z pohledu přípravy plánujeme 3 akademie. Zimní už je za námi, další proběhne květnu v Řásné, která bude sloužit jako náhradní akce pro závodníky, kteří neodcestují do Švédska na 10-Milu. Další akademie proběhne v druhé polovině července, pravděpodobně mezi vícedenními závody v Jeseníkách. V druhé polovině srpna proběhne zahraniční zájezd s juniorskou reprezentací, tentokrát bychom měli zavítat do Švédska. O podzimních srovnávacích testech mládeže již řeč byla. Závodní program na mezinárodní úrovni máme oživený o dubnový CEYOC – Středoevropský pohár mládeže, který proběhne v okolí Lipníka nad Bečvou. Na přelomu června a července budou naši dorostenci reprezentovat ČR na dorosteneckém mistrovství Evropy.

Podle koncepce je základem celé činnosti příprava závodníků. Ale kořením jsou výsledky. Pro někoho dosti prestižní. V letošním roce je hlavním cílem opět Mistrovství Evropy dorostu. Jaké tam čekáme terény, jak vybereme ty nejlepší, kteří nás budou na této akci reprezentovat?
Mistrovství Evropy letos hostí Jarosław, město ležící v jihovýchodní části Polska. Čekají nás terény kontinentálního podkarpatského typu, relativně podobné lesům z loňského Rumunska – tedy opět kopcovité, vrstevnicově členité. Prostředím pro sprint bude historická část Jarosławi.
Nominace proběhne ve stejném režimu jako v minulých letech – bude sestavena na základě výsledků ze čtyř nominačních závodů - žebříčkové klasické a krátké trati na konci května a o týden později dráhového testu a sprintu. Z těchto závodů obdrží přímou nominaci 2-3 závodníci v každé kategorii. Nominace do počtu 4 reprezentantů v kategorii bude tvořena i na základě dalších faktorů, jako jsou např. výkonnost ve zbytku jarní sezóny, osobních poznatků ze společných akcí a dalších faktorů. Se zveřejněním nominace poté ještě asi týden počkáme, než padne konečné rozhodnutí se jmennou nominací MSJ.

S jakými cíli pojedete na MED?
Konkrétní výsledkové cíle si nestanovujeme. Naším hlavním zájmem bude, aby se každý ze závodníků dokázal přiblížit ke svému optimálnímu výkonu. V takovém případě by mohla cinknout i nějaká medaile. Hlavním smyslem závodů je však získaná zkušenost a závodníkova reakce v přípravě, která se projeví při závodění na reprezentační úrovni v pozdějších letech.

V dubnu je v Lipníku nad Bečvou další akce pro dorost – Středoevropský pohár. Jaký je nominační klíč pro dorost pro tuto akci?
Tento závod je nutné brát jako čistě přípravný, pokládám za zbytečné a možná i nevhodné, aby CEYOC narušil kontinuální přípravu na důležitější závody v létě. Úkolem závodníků tak bude hlavně podat co nejstabilnější výkon. V cíli zjistíme, jak se mu to povedlo a jak na tom je v porovnání s konkurencí okolních států. Nominace proto nebude nijak sofistikovaná, budeme brát vždy 6 závodníků dorosteneckých kategorií, kteří se nejlépe umístí na Jarním poháru - nedělní klasice v kategoriích D21C a H21C.

Je letos v plánu přípravy i prázdninový zájezd do mapově náročných terénů.
O tom jsem se zmiňoval dříve, společně s juniorskou reprezentací se v druhé polovině srpna plánujeme asi 12-ti denní zájezd, pravděpodobně do Švédska. Pro zkušenější jedince půjde o zahájení přípravy směrem k JMS 2017, mladší závodníci poznají obtížnost a krásu severského terénu.

Jaká je Tvoje spolupráce s juniorskou reprezentací?
Realizačnímu týmu JRD jsem k dispozici dle jejich potřeb. Momentálně je v plánu, že se zúčastním březnového soustředění ve Slovinsku, dále pomáhám s organizací prázdninového zájezdu. Myslím, že jsme s Pavlem Košárkem v dobrém kontaktu. Konzultujeme problematiku mladších závodníků a jejich zapojení do činnosti JRD, nominaci do týmu. Vzhledem k tomu, že jsem také osobním trenérem některých juniorů, mám přehled o jednotlivých akcích. Komunikace JRD směrem k osobním trenérům je v tomto směru dobrá.

Slyšel jsem, že mladí závodníci by se měli podílet i na pořádání Olympijského parku na Lipně. Ano?
V tomto směru jsem komunikoval pouze s Jirkou Šubrtem, bližší podrobnosti zatím nejsou známy (právě čtu zprávu od Kristýny Skyvové, že čekáme na návrh programu od ČOV :-)). V případě, že bude potřeba oslovit širší skupinu mladých závodníků a na místě s nimi pracovat při relizaci OB v Olympijském parku na Lipně, jsem Jirkovi Vébrovi a Kristýně Skyvové k dispozici.

Co bys popřál českému OB do nového roku?
Českému OB přeji, aby dále udržoval svou dobrou kondici, co nejméně problémů při organizaci květnového Mistrovství Evropy a také velkou medaili z této akce! Všem závodníkům přeji, aby měli co nejvíce pozitivních zážitků z našeho skvělého sportu!

Dík za rozhovor a přeji mnoha dalších úspěchů v práci s mladou o-generací.
Díky za oslovení. 


« zpět