Krátká trať SP ve Finsku

27.5.2017 Petr Klimpl

První série Světového poháru v orientačním běhu ve Finsku pokračovala závodem na krátké trati. Z našich závodníků byl opět nejlepší Vojtěch Král, který obsadil 13. místo.

Krátká trať měla centrum v Lintukiima, běželo se především v jehličnatém lese (borovice a smrky), terén byl zvlněný s řadou terénních detailů (kameny, skalky, bažiny) s málo komunikacemi. Na startu v obou kategoriích bylo více než 100 závodníků, startovalo se v 90-ti sekundovém intervalu. Závod byl dost vyrovnaný, ti nejlepší dělají jen malé chyby, rozhodovaly maličkosti, větší chyba znamenala propad o řadu míst.

V ženách si ale pro jasné vítězství doběhla Švédka Helena Jansson, která se jako jediná dostala pod 30 minut a v cíli měla náskok 50 sekund před Ruskou Natalií Gemperle, na třetím místě skončila další Švédka Lina Strand (+1:11), 4. Sabine Hauswirth (SUI, +1:30), 5. Marika Teini (FIN, +1:34), 6. Maja Alm (DEN, +1:48). Našim ženám se příliš nedařilo. Nejlepší z nich Vendula Horčičková doběhla na 40. místě, když měla dobrý začátek, v závěru trochu ztratila a konečný odstup v cíli za vítěznou Švédkou byl 6:06 min.. O čtyři místa zpět doběhla Denisa Kosová (+6:24), ta naopak chyboval v úvodu a pak se zlepšovala, Jana Knapová obsadila 51. místo (+7:28) a Adéla Indráková byla 55. (+7:44), 60. Hrušková, 78. Chromá, 81. Tužilová, 90. Janošíková.

90 Tereza Janošíková Czech Republic 43:52 +14:07

V mužích to byl souboj Švédů (v desítce jich skončilo sedm) se zbytkem světa, především s Nory a Švýcary. Po výborném výkonu, kdy vedl po celou trať vyhrál Martin Regborn (SWE), který se jako jediný na trati dlouhé 5,7 km s převýšením 250 m dostal pod 30 minut. Druhý Nor Olav Lundanes za ním zaostal 29 sekund, třetí Švéd William 47 sekund, 4. Matthias Kyburz (SUI, +50), 5. Albin Ridefelt (SWE, +51), 6. Eskil Kinneberg (NOR) a Gustav Bergman (SWE) oba +52. Z našich závodníků potrvdil Vojtěch Král, že patří do užší světové špičky, v cíli měl 13. nejlepší čas, když na vítěze ztratil 1:22 min. Dobře běželi i další naši závodníci, jen Šedivý byl 25. (+2:26), Miloš Nykodým 33. (+3:16), Pavel Kubát 36. (+3:27) a Jan Petržela 41. (+3:31). Zbývající trio (Minář, Kubelka a Hubáček) najdeme ve výsledcích na přelomu deváté a desáté desítky.

1 Martin Regborn       Sweden          29:45
2 Olav Lundanes Norway 30:14 +29
3 William Lind Sweden 30:32 +47
4 Matthias Kyburz Switzerland 30:35 +50
5 Albin Ridefelt Sweden 30:36 +51
6 Eskil Kinneberg Norway 30:37 +52
  Gustav Bergman Sweden 30:37 +52
8 Oskar Sjöberg Sweden 30:50 +1:05