Krátká trať na MSJ ve Švýcarsku

14.7.2016 Petr Klimpl

Domácí závodníci Simona Aebersold a Thomas Curiger získali juniorské světové tituly na krátké trati na MSJ ve Švýcarsku. Z našich závodníků byla nejlepší Anna Štičková, která skončila na 12. místě.

Ve čtvrtek proběhl finálový závod na krátké trati, který se běžel opět v nádherném terénu (1350 - 1650 metrů nad mořem), oblast v oblasti s řadou terénních detailů, kamenů a skalek, všude jehličnatý les, místy tráva, málo cest.

V juniorkách si běžela vítězná Švýcarka Simona Aebersold svůj vlastní závod, když na trati naprosto dominovala (chybku udělala jen na poslední kontrolu, jinak šla rychle a čistě) a jasně vyhrála se skoro dvouminutovým náskokem před velkým překvapením tohoto závodu Polkou Aleksandrou Hornik (ta běžela v podstatě bez chyb), bronz získala Švédka Johanna Öberg, která startovala jako vítězka rozběhu 2 minuty před Aebersold, ta ji po sérii chybiček brzy doběhla a bylo z toho třetí místo s odstupem 2:11 min. za vítězkou. Naše závodnice dělaly řadu chyb, větších (jako třeba Hančová na 4. kontrole), či menších, jako třeba Anna Štičková na 13. kontrole; a právě ta půlminutka stála naši nejlepší závodnici v tomto závodě umístění v první desítce, když většinu trati absolvovala velmi dobře. Nakonec obsadila 12. příčku, když měla na vítězku ztrátu 4:40 min.. Tereza Nováková obsadila 19. místo (+6:05), Barbora Chaloupská byla těsně za ní (20. - +6:11), 32. Tereza Čechová (+7:23), 46. Petra Hančová (+9:51).

46. HANČOVÁ Petra             CZE   33:57 +09:51

Také naši junioři se chyb nevyvarovali. Dělali chyby velké (Fürst na 2. kontrolu), střední (Mudrák na 2. a Kettner na 5. a 8. kontrolu) či menší. To vše dohromady znamenalo, že se mezi nejlepší neprobojovali. Na nejvyšší stupínek se postavil zatím na tomto mistrovství dvakrát stříbrný Thomas Curiger (Švýcarsko), který běžel bez chyb a rychle, stříbro vybojoval jeho krajan, dvakrát na tomto šampionátu zlatý Joey Hadorn, který se nevyvaroval pár chybiček (třeba na 4. kontrolu) a v cíli mě ztrátu 49 sekund, bronz s odstupem 1:11 min. na vítěze získal Nor Audun Heimdal. Z našich byl nakonec nejlepší jen malé chyby dělající Vojtěch Sýkora - 25. příčka se ztrátou 3:36 min. na vítěze, Jan Čech skončil na 28. místě se ztrátou 3:48 min. (44. Vojtěch Kettner +7:34, 48. Štěpán Mudrák +7:29, 55. Matouš Fürst +10:01).

1. CURIGER Thomas            SUI   24:21
 2. HADORN Joey               SUI   25:10 +00:49
 3. HEIMDAL Audun             NOR   25:32 +01:11
 4. FORSBERG Anton            SWE   25:35 +01:14
 5. ZBINDEN Noah              SUI   25:40 +01:19
 6. VON KRUSENSTIERNA Isac    SWE   25:52 +01:31
 7. KUUKKA Anton              FIN   26:08 +01:47
 8. PETER Mathias             AUT   26:21 +02:00