Dva sváteční o-závody

9.5.2019 Petr Klimpl

Ve středu 8. května proběhly ve státní svátek ve dvou oblastech závody oblastních soutěží.

USK Praha uspořádal Oblastní mistrovství Pražské a Středočeské oblasti na krátké trati. Centrem byla louka u sportovního centra Olympia Wellness ve Všenorech. Stavitel tratí Petr Bořánek měl k dispozici mapu Červená hlína západ (mapovali Roman Horký a Petr Uher). Téměř 1300 závodníků čekaly tratě v typicky brdském terénu, kde byly místy prudké svahy a rokle, občas kamenné pole, byla tam střední síť cest a průseků a velmi dobrá průchodnost. V ženách s náskokem vyhrála Monika Doležalová (KAM), s dvouminutovým odstupem za ní skončily druhá Marie Pospíšilová (DKP) a třetí Kamila Gregorová (CTB). V mužích si další jarní vítězství doběhl Jakub Glonek (KAM), 27 sekund zpět zůstal druhý Jan Šedivý (PGP), další minutu zaostal třetí Jan Schulhof (TUR).

Na jižní Moravě byl oblastní žebříček. Běžela se krátká trať, kterou uspořádal oddíl orientačního běhu SK Žabovřesky Brno. Staviteli tratí byli Jan Zháňal a Veronika Křístková, centrum bylo v základní škole Kanice, běželo se na mapě Zadní Hády (hlavní kartograf Petr Matula), skoro pět stovek závodníků mělo připravené tratě v kopcovitém a členitém terénu s terénními i porostovými detaily. V ženách si pro vítězství doběhla s minimálním náskokem 4 sekund Lucie Matulová (ADA), druhá byla Tereza Korpasová (TBM), třetí Radka Vernerová (VBM) ztratila na vítězku 49 sekund. Mezi muži byl nejlepší Radovan Čech (TBM), necelé dvě minuty zpět byl druhý Jan Palas (SJC), ještě o minutu pomalejší byl na třetím místě Jiří Zelinka (MBM).