Dva a půl tisíce závodníků na startu středečních oblastních závodů

8.5.2024 Petr Klimpl

Ve sváteční středu 8. května byly na programu čtyři oblastní žebříčky.

Oblastní žebříček Středočeské a Pražské oblasti na krátké trati uspořádal OK Dobříš. Přes 1100 závodníků se sešlo ve Voznici. V okolí byl mírně kopcovitý terén s mnoha terénními i porostovými detaily, byla tam hustá síť cest, místy sezónní podrost. Mapu s názvem Králova stolice sever 2024 připravil Radim Ondráček, tratě postavil Tomáš Etrych. V ženách byla nejlepší Iveta Šístková (LPU), která těsně (o 2 sekundy) porazila Marii Pospíšilovou (DKP), na třetím místě skončila Ivana Fujáčková (SJC) se ztrátou 43 sekund na vítězku. Také v mužích byli nejlepší zkušení závodníci - vyhrál Jan Šedivý (PGP), 40 sekund za ním byl na druhém místě jeho klubový kolega Jan Procházka, třetí Baptiste Rollier (PHK) měl ztrátu na vítěze necelé dvě minuty.

Východočeský pohár na programu krátkou trať, kterou pořádaly OB Vamberk a OB DDM Kostelec nad Orlicí s centrem u chaty Vyhlídka ve Vamberku. Více než 800 závodníků čekala mapa Vyhlídka 2024 (autor Josef Doležal), Tomáš Veverka postavil tratě ve zvlněném podhorském lese s hustou sítí komunikací, kde byla rozmanitá vegetace s rozdílnou průběžností. V ženách vyhrála Michaela Metelková (PHK) o 47 sekund pře Zuzanou Jedličkovou (SHK), třetí skončila Martina Jirčáková (LCE), která na vítězkou ztratila 100 sekund. V H21 byl nejlepší Petr Losman (PHK), jen 24 sekund za ním doběhl Tomáš Udržal (LPU), třetí Lukáš Kettner (KAM) měl na vítěze ztrátu necelé dvě minuty.

Souběžně s Mistrovstvím ČR v KO sprintu proběhl v Prostějově závod žebříčku Hanácké oblasti ve sprintu, který uspořádal Oddíl OS SK Prostějov. Marcel Skřivanek postavil tratě na mapě Prostějov 2024 (mapoval Zdeněk Rajnošek), téměř 250 závodníků běželo v historickém centru města, v blokové i roztroušené zástavbě, ve školních a firemních areálech a v parcích. V ženách byla první Adéla Janečková (PLU), o 25 sekund pomalejší byla Hana Hlavová (TBM), třetí Karolína Aschermannová (KAM) měla ztrátu na vítězkou přes minutu. V hodně vyrovnaném závodě mužů byl nejlepší Jakub Zimmermann (TBM), jen dvě sekundy za ním byla Jakub Pěček (SKM), o dalších pět sekund zpět byl třetí Václav Pernička (TZL).

Krátkou trať oblastního žebříčku Valašské oblasti uspořádal oddíl orientačního běhu TJ Slovan Luhačovice. Téměř 250 závodníků mělo centrum v Luhačovicích ve sportovním areálu Radostova. Běželo se na mapě Radostova, kterou mapoval Zdeněk Lenhart a revidoval Bob Háj. Marek Cahel postavil tratě ve velmi kopcovitém terénu, kde byl smíšený les se středně hustou sítí cest, byla tam proměnlivá hustota porostů s různou průběžností, po dubnových deštích místy bujný podrost (tráva, ostružiny). V D21 byla jasně nejrychlejší Veronika Grycová (TBM), druhá Barbora Muchová (KVS) měla ztrátu pět minut, třetí Zuzana Baťková (TZL) minut šest. V mužích s přehledem vyhrál Michal Smola (TZL), druhý Roman Horyna (LCE) měl na něj ztrátu necelýcj šest minut, třetí místo obsadil Antonín Kusbach (TZL).