5800 závodníků na startu víkendových závodů

13.10.2019 Petr Klimpl

O víkendu pokračovaly oblastní závody, běželo se jich celkem 14, na startu bylo 5800 závodníků.

Sobota

Praha a střední Čechy: Skoro 900 závodníků zavítalu na další závod Manufaktura Pražského žebříčku a Středočeského žebříčku, který uspořádal Klub orientačního běhu TRETRA PRAHA s centrem ve sportovním areálu Hradešín. Běžela se krátká trať na mapě Hradešín (mapovali: Ondřej Měšťan, Kateřina Zajícová, Víťa Zajíc) v lehce zvlněném terénu, kde byla středně hustá síť komunikací, smíšený a jehličnatý les, v údolích pak menší kamenité pasáže. Tratě postavil Jakub Ransdorf. V ženách s přehledem vyhrála Barbora Vyhnálková (RIC), která skoro o tři minuty porazila druhou Moniku Rollier (PHK) a skoro o čtyři minuty třetí Petru Snížkovou (DKP). V mužích s velkým náskokem vyhrál Batiste Rollier (PHK), druhý Martin Janda (DOB) za ním zaostal skoro 6 minut, třetí František Pašek (KAM) byl ještě o půl minuity pomalejší.

Jižní Čechy: První etapa kultovního Vodňanského kapra přilákala necelých pět stovek závodníků. Klasická trať pořádaná TJ Sokol Pražák měla centrum na koupališti na západním okraji obce Krajníčko. Tratě postavil Jan Pecka na mapě Helfenburk (mapovali Radim Ondráček a Zdeněk Janů, revizi udělala Mirka Vejvodová) v terénu, kde byl členitý lesní hřeben, v jižní a střední části s množstvím skalních výchozů, věží a kamenných polí, střídající se pasáže průběžného jehličnatého a listnatého lesa, prudší svahy v okolí zříceniny hradu Helfenburk. V ženách s přehledem vyhrála Barbora Baldrianová (VSP), šest minut ztráty měla druhá Markéta Thořová (TUR), dalších šest minut zpět byla třetí Jitka Svobodová (VSP). Také v mužích byla rozdíly mezi nejlepšími velké. Vítěz Ctibor Sysel (PGP) porazil svého klubového kolegu Luboše Matějů o pět a půl minuty, třetí Vojtěch Illner (DKP) měl ztrátu skoro 10 minut.

Západní Čechy: Byly připraveny dva závody. Dopoledne uspořádal OK Lokomotiva Plzeň žebříčkový závod na krátké trati s centrem v Kamenném Újezdě. Více než dvě stovky závodníků čekal zvlněný terén, většinou velmi dobře průběžný les s velkým množstvím terénních útvarů, vzniklých zejména těžbou (lomečky, jámy, kupky); místy byly hustníkové pasáže či ostružinový podrost. Tratě na mapě Mourovka postavil Václav Bohuslav. V ženách byla nejlepší Vendula Bouchalová (VPM), druhá Dagmar Biersaková (KRL) za ní zaostala o čtyři minuty, třetí Monika Žandová (SKV) osm minut. Také vítězství v mužích putovalo do rodiny Bouchalovi, Jirka si odnesl první místo. Za ním skončili dva dorostenci - Ladislav Čepička (LPM), který zaostal za vítězem 1:16 min., Lukáš Richtr (VPM) měl ztrátu skoro čtyři minuty. Večer pak připravil Klub orientačních sportů Slavia Plzeň mistrovství oblasti v nočním OB. Centrem byl kulturní dům Záluží, běželo se v mírně zvlněném, velmi dobře průběžném terénu, s hustou sítí cest, z malé části tam byly i pozůstatky po těžbě. Tratě pro necelou stovku závodníků postavil na mapě Záluží Tomáš Kamaryt. Ženy nestartovaly, v mužích vyhrál Ondřej Pova (KRL).

Východní Čechy: Skoro tisícovka závodníků běžela krátkou trať Východočeského poháru, kterou velmi pěkně uspořádal SK LOB Nová Paka. Centrem byla Pecka (louka nad městem u hradu Pecka). Mapa Pecka 2019 (autor: Zdeněk Sokolář, aktualizace Jiří Novák) zachycovala členitý, kopcovitý a většinou dobře průběžný terén, kde byla kamenitá podložka s množstvím drobných skalních útvarů. Tratě postavili Zuzana a Jiří Novákovi. V ženách s převahou vyhrála Martina Zvěřinová (LPU), která za sebou nechala o 1:43 min. dorostenku Annu Karlovou (JIL), třetí skončila z odstupem více než čtyř minut Pavla Udržalová (LPU). V mužích to bylo vyrovnanější, vyhrál Jan Mrázek (SJC), 28 sekund za ním na druhém místě zaostal další závodník SJC Jan Beneš, ještě o 11 sekund pomalejší byl Tomáš Novotný (PHK).

Vysočina: Klasickou trať Ligy Vysočiny připravil Sportovní klub OK Jihlava. Skoro tři stovky závodníků čekala mapa Roháč – východ (hlavní kartograf Zdeněk Rajnošek) ve zvlněném vysočinském lese, který byl porostově velmi různorodý (hustníky, paseky). Tratě postavil Petr Kaňák. V ženách kralovala s velkým náskokem Kamila Gregorová (CTB), deset minut za ní zaostala druhá Michaela Šrámková, třetí skončila Taťána Slámová (OSN). Z hodně dlouhé tratě mužů si jasné vítězství odnesl Jan Krejsa (CHT), skoro 9 minut za ním zaostal na druhém místě Pavel Novák (CTB), dvacet sekund za ním doběhl na třetím místě Tomáš Matras (CHT).

Moravskoslezský kraj: Běžely se dva závody. Oba uspořádal v Polsku UKS Sparta Czyżowice ve spolupráci s SKOB Frýdek-Místek, tratě obou závodů postavil Tomasz Jurczyk. Dopoledne se běžela krátká trať na mapě Nieboczowy v terénu s mírným převýšením s četnými roklemi (terén ještě nikdy nebyl použit pro OB). Centrem byl Wiejski Dom Kultury Nieboczowy. V ženách byla nejlepší Jana Gebauerová (ZBM), minutu a půl za ní zaostala na druhém místě Polka Malwina Drągowska, třetí Markéta Sabelová (TRI) měla ztrátu dvě minuty. V mužích poměrně jasně vyhrál Pavel Rychlý (KRN), dvě minuty za ním byl druhý Vojtěch Matuš (VRB), další minutu pak třetí Jan Kopáček (CHT). Odpoledne pak byl sprint (centrum Rodzinny Park Rozrywki “Trzywzgórza”), připravena byla mapa Wodzisław - Trzy Wzgórza v parkovém terénu s hlubokými roklemi a k němu přiléhající sídliště. V ženách stejně jako krátkou trať vyhrála Jana Gebauerová (ZBM), půl minuty za ní byla na druhém místě Markéta Sabelová (TRI), třetí Pavlína Rychlá (KRN) měla ztrátu přes dvě minuty. V mužích byl první Vojtěch Matuš (VRB), 48 sekund zpět byl druhý Marek Haltof (TRI), jen o sekundu pomalejší byl třetí Martin Kovařík (SIT).

Hanácká oblast: Další závod podzimního Hanáckého žebříčku uspořádal Oddíl orientačního sportu Sportovního klubu Prostějov s centrem ve Sportovním areál Bouzov, běžel se sprint. Skoro 450 závodníků čekala mapa Trojský kůň (mapovali Zdeněk Rajnošek a Zdeněk Janů), stavitel tratí Jiří Otrusina měl k dispozici kopcovitý terén, kde byla 1/3 vesnická zástavba (asfalt), 1/3 zámecký park a 1/3 les. V ženách naprosto suverénně vyhrála Lenka Poklopová (SSU), Barbora Stoklasová (PLU) na druhém místě na ní měla ztrátu skoro tři minuty, Adéla Binarová (UOL) na místě třetím skoro čtyři minuty. V mužích si pro první místo doběhl bratr vítězky žen Martin (SSU), necelou minutu zpět zůstal na druhém místě Petr Horvát (TBM), přes tři minuty ztráty měl třetí Jakub Jílek (KSU).

Valašská oblast: Krátkou trať oblastního žebříčku připravili pořafatelé z OB Vizovice. Skoro 300 závodníků čekalo centrum na fotbalovém hřišti v obce Újezd. Martin Sadílek postavil tratě v podhorském lese valašského charakteru, který byl porostově pestrý, na mapě Kosmatá. V ženách byla první dorostenka Michela Dittrichová (SKM), jen pět sekund za ní zaostala druhá Eva Pekárková (TZL), třetí Barbara Vavrysová (LCE) ztratila na vítězku skoro šest minut. Z tratě mužů si vítězství odnesl Jan Kolárik (TZL), za ním skončili dva závodníci LCE Johan Vavrys a Štěpán Mudrák se ztrátou 51 resp. 62 sekund.

Jihomoravská oblast: Základní škola v Březině byla centrem dalšího závodu Jihomoravské ligy. Běžela se krátká trať, kterou uspořádal SK Žabovřesky, staviteli tratí byli Petra Koporová a Daniel Hájek, přes 400 závodníků běželo na mapě Březina (autor Petr Matula) v členitém terénu s terénními i porostovými detaily a pozůstatky po těžbě. V ženách si pro vítězství doběhla Hana Hlavová (KON), druhá byla Anežka Hlaváčová (TBM) se ztrátou minuty a půl, třetí Tereza Korpasová (TBM) měla ztrátu na vítězku přes čtyři minutry. V mužích vyhrál Vít Koštejn (DOK), který porazil o 1:06 min. Radovana Čecha (TBM), ještě o osm sekund pomalejší byl třetí Michal Jirásek (SHK).

Neděle

Praha a střední Čechy: Oddíl OB Kotla?r?ka pozval závodníky do Nedamova u Dube (autokemp), kde se na mapě Zahájí 2019 běžela klasická trať. Ša?rka Svobodna? a Vladimír Tr?ebicky? postavili tratě v členitém terénu, kde byly skalnate? hr?bety a u?dolí (pískovec), pr?eva?z?ne? tam byl dobr?e pru?chodny? les, ale i oblasti s na?letovy?mi porosty. Na startu bylo přes osm stovek závodníků. V ženách vyhrála stejně jako v sobotu Barbora Vyhnálková (RIC), s dvouminutovou ztrátou byla druhá Iveta šístková (LPU), která o dvě sekundy porazila třetí Lucii Luštickou (TUR). Také v mužích byl stejný vítěz jako v sobotu, vyhrál Baptiste Rollier (PHK), který o 15 sekund porazil druhého Jana Procházku (PGP), na třetím místě doběhl Martin Luštický (ZUR) se ztrátou dvě a půl minuty.

Jižní Čechy: Druhá etapa Vodňanského kapra (zkrácená trať) se běžela na mapě Paníhájek, ostatní parametry závodu byly stejné jako u sobotní první etapy. Startovalo se handicapově podle výsledků sobotního závodu. V ženách celkově udržela první místo Barbora Baldrianová (VSP), druhá skončila Markéta Thořová (TUR), na třetí místo se probojovala nejlepším časem v neděli Martina Bochenková (DKP). V mužích udržel první místo Ctibor Sysel (PGP), o druhé místo se finišovalo, těsně lepší byl Jakub Veselý (PGP), třet skončil Vojtěch Illner (DKP).

Západní Čechy: Sprint, který uspořádal Klub orientačních sportů Slavia Plzeň (centrum: Plzeň, Sylván) proběhl v příměstském lese a městské zástavbě na mapě Zámeček. Tratě pro skoro dvě stě závodníků postavil Aleš Hejna. V ženách byla nejlepší Dagmar Biersaková (KRL), dvě a půl minuty za ní skončily na druhém a třetím místě Monika a Marcela Žandovy (SKV). Na trati mužů byl nejrychlejší starší žák Šimon Stehlík (LPM), necelou minutu za ním byl dorostenec Oldřich Kohoutek (BSO), třetí pak Petr Stehlík (LPM).

Výsledky všech závodů najdete v IS ORIS.