Zemřel Svatoslav Galík

29.11.2019 Zdeněk Lenhart

Zemřel Svatoslav Galík

Ve věku 81 let zemřel Sváťa Galík. Vybojoval první medaili z MS v orientačním běhu pro Československo - bronz ze štafety 1970 (foto z cíle tohoto šampionátu).

Narodil se 30. 1. 1938 ve Zlíně. Ogar z Rackové, výtržník, bavič, hokejista, parašutista, rozvědčík, maratonec, orienťák, skladník, hoteliér, lyžař, cyklista, kardiak, tenista, přední občan Velkých Karlovic, pro všechny Svaťa. Život plný zvratů, plný známostí snad ze všech pater společnosti, plný (domyslete si), ale především plný sportu. 

Jako kluk hrál fotbal a hokej. Dokonce to vypadalo na vojnu v hokejové Dukle. Narukoval však v roce 1957 do Prešova k průzkumníkům parašutistům, což ho vybavilo zásobou historek na celý život. Přičichl tam k atletice, po návratu do civilu se přidal k vytrvalcům v TJ Gottwaldov. Zaměstnán byl jako skladník ve Svitu, znárodněných Baťových závodech. Do práce běhal přes kopec z Rackové. První maraton absolvoval v Bystřici pod Hostýnem 1961, nejlepší v Košicích 1967 za 2:36:24.

K orienťákům se dostal v roce 1960. Jindra Novotný, tehdejší špička a první opravdový orientační běžec, potřeboval náhradu do hlídky. Uběhnout patnáct kilometrů v terénu udělalo Svaťovi radost, a příště zas a zas. Za čtyři roky už reprezentoval na Mistrovství Evropy ve Švýcarsku. Sám připomíná: „Bylo to poprvé, kdy jsem letěl letadlem a nemusel za letu vyskočit.“ Následujících jedenáct let, až do odchodu Svati z reprezentace, označil předseda svazu MUDr. Soulek termínem Galíkova éra. Svaťa, od 1970 měl titul "Zasloužilý mistr sportu", byl nejen nejlepší, ale hlavně nejvýraznější.

Konec jeho orienťácké kariéry úzce souvisel se stěhováním z domku v Rackové do rekreačního střediska Svit Gottwaldov v Léskovém u Velkých Karlovic v Beskydech. Svaťa tam nastoupil jako správce a posléze, po majetkových kotrmelcích devadesátých let, se stal hoteliérem v hotelu Galík. Hned po příchodu do Karlovic přesedl na běžky a spolu se Svaťou Janečkou pozvedli klub Ski Turist. Vybudovali běžecké i cyklistické tratě, zpopularizovali Karlovskou padesátku, dařilo se jim i za komunistů jezdit ven. Z Vasova běhu 1980 má Svaťa Galík čas 5:16.

V létě se s podobnou vervou věnoval bicyklům. Kolo se však Svaťovi stalo málem osudným: jednou to hnal „přes závit“, v srdci se cosi porouchalo, a tak od roku 2001 nosil pod kůží kardiostimulátor. Na sousedský tenis to stačilo, XGeneve na Vasák ani na Tour už ne. Měl ale dům, kurt, manželku, dvě děti, čtyři vnoučata, tři pravnoučata a spousty kamarádů a známých a pro ně otevřené dveře a hromadu historek. To bohužel platilo jen do 27. 11. 2019, teď už na něho můžeme jen vzpomínat.

Na zdi měl mimo jiné i diplom: „Galík poradí kdo dá, co dá, jak dá, kdo nedá, proč nedá, … a co když dá.“

*-----------
ME 1964 Švýcarsko (Le Brassus) 50. místo.
MS 1966 Finsko (Fiskars) 23. místo, štafeta 6. místo.
MS 1968 Švédsko (Linköping) 24. místo, štafeta 7. místo.
MS 1970 NDR (Friedrichroda) 21. místo, štafeta 3. místo.
Mistr ČSSR 1966 jednotlivci, 1968 jednotlivci, 1970 štafety, 1972 dlouhá trať.


« zpět