Závody v oblastech

2.10.2022 Petr Klimpl

Závody v oblastech

Sedm závodů v sobotu, pět v neděli - to byla náplň orintačních závodů v oblastech první říjnový víkend.

Sobota

Praha a Středočeská oblast měly krátkou trať, kterou uspořádal VŠTJ Ekonom Praha. Běželo se na mapě U letadýlek (nakopni vrtuli), kterou připravil hlavní kartograf Radim Ondráček. V okolí centra na dětském hřišti U Letadýlek na letiště Točná byl jehličnatý a smíšený průběžný les, kde byl svah s erozními rýhami a skalkami, vrcholová partie byly s porostovými detaily, byla tam středně hustá síť cest. Stavitelem tratí pro téměř 800 závodníků byl Roman Koucký. V ženách byla nejlepší Eliška Hájková (KAM), která vyhrála s náskokem 45 sekund před dorostenkou Kateřinou Štěpovou (PGP), třetí skončila další závodnice PGP Martina Matějů s minutovou ztrátou. V mužích deklasoval své soupeře Jakub Glonek (KAM), druhý Martin Janda (DOB) měl ztrátu šest minut, třetí Jaroslav Sedláček (DKP) byl ještě o minutu a půl pomalejší.

Orientační sporty Písek uspořádal další závod Jihočeského žebříčku. Krátká trať měla centrum za obcí Nový Dvůr u Písku. Stavitel tratí použil mapu Havírky (autoři Jiří Vištejn a Otto Hartvich), v terénu, kde byl smíšený les podhorského charakteru s množstvím terénních detailů - kamenů, skalek a jam; porostově byl rozmanitý od rychlého bukového lesa přes jehličnaté lesy s travnatým podrostem či spadanými větvemi, byly tam hustníky všech odstínů zelené až po zarostlé paseky. Startovalo necelých 150 závodníků. V ženách vyhrála Martina Teringlová (VCB), druhá s minutovým odstupem skončila Natalia Hiklová (ZBM), třetí Pavla Hulcová (KSH) měla ztrátu necelé tři minuty. V mužích jasně vyhrál Tomáš Rusý (KAM), necelých pět minut za ním zaostal druhý Filip Hulec (PCB), třetí skončil Ondřej Černý (EKP).

Krchleby - U zeleného Háje byly centrem krátké trati Západočeské oblasti, kterou uspořádal OK Lokomotiva Plzeň. Přes 200 závodníků čekaly tratě, které postavil Pavel Dvořák. Běželo se v místy velmi zarostlém lese s množstvím jam a jemných terénních tvarů po těžbě na mapě Vytluč (autor Jiří Vištejn). V ženách byla nejlepší Magda Žákovcová (KRL), minutu za ní zaostala Vendula Bouchalová (VPM), třetí skončila Pavla Nádeníčková (NEK). Na trati mužů si pro vítězství doběhl dorostenec David Němec (ZTC), Stanislav Rauch (VPM) měl na něj ztrátu čtyři minuty, Aleš Ritter (ONO) byl ještě o čtyři minuty pomalejší.

13. kolo Východočeského poháru uspořádal oddíl orientačního běhu TJ Sokol Žamberk. Centrem byla Červená Voda, místní část Horní Orlice. Klasickou trať pro více než 500 závodníků postavil Radek Nožka na mapě Jeřábek (mapa z roku 2017, která byla v září 2022 zrevidována) v podhorském členitém lese. V ženách byly nejlepší zkušené závodnice - vyhrála Marta Lučanová o čtyři minuty před Martinou Zvěřinovou (obě LPU), třetí skončila Martina Hepnerová (PHK) se ztrátou šesti minuty na vítězku. Také v mužích slavila úspěch zkušenost, vyhrál Tomáš Udržal (LPU) o minutu a půl před Petrem Losmanem (PHK), třetí Petr Zvěřina (LPU) měl ztrátu pět minut.

Téměř 700 závodníků bylo na startu krátké tratě, která se počítala do oblastních soutěží Vysočiny, Valašské i Jihomoravské oblasti. Závod uspořádal SK Orientační sporty Nové Město na Moravě v Zubří (louka u Zuberského rybníka). Petr Mareček připravil mapu U Pytláka, na které postavili tratě Břetislav Wurzel a Radan Kamenický ve vysočinském terénu, který byl porostově rozmanitý, místy byl podmáčený, byla tam i hustá síť komunikací. Zdenka Kozáková (TBM) si odnesla vítězství v ženách s náskokem 40 sekund před Janou Šímovou (PHK), třetí skončila Iva Kavánková (TZL). V mužích vyhrál Petr Horvát (TBM), dvě minuty za ním skončili druhý Osvald Kozák (TBM) a třetí Marek Prášil (SJI).

Třetí závod Hanáckého žebříčku uspořádal Spolek orientačních běžců Olomouc. Krátká trať měla centrum ve Ski Areálu Hlubočky. Startovalo přes 300 závodníků, které čekal porostově velmi pestrý les s hustou sítí cest, místy s výraznými terénními tvary, v severozápadní části s prudkým svahem k řece Bystřičce; místy byly pozůstatky po dřívějším působení armády. Tratě postavil Jiří Kubíček na mapě Farářův hrob II, kterou mapovali Zdeněk Janů a Martin Poklop. Na trati žen byla jasně nejlepší dorostenka Karolína Rychlá (AOP), druhá skončila Dominika Smrčková (KSU) a třetí Kateřina Svačinková (TVR). Také v mužích slavilo vítězství mládí, nejlepší byl dorostenec Jindřich Beneš (KON), jen pět sekund za ním zaostal Zdeněk Rajnošek (KSU), třetí Jiří Otrusina (JPV) měl ztrátu necelé čtyři minuty.

Krajský žebříček Moravskoslezského kraje pokračoval krátkou tratí za pořadatelství O-RUNNAŘI Beskydy v Kunčicích pod Ondřejníkem. Skoro 250 závodníků čekala mapa Skalka (mapoval Miroslav Sikora, Martin Urbánek) ve smíšeném horském lese s větším převýšením, kde byla údolíčka (i hluboká), který byl porostově pestrý, místy byl podrost. Stavitelem tratí byl Lukáš Bernatík. V kategorii D21 jasně vyhrála dorostenka Petra Bruková (TRI), druhá skončila Marie Procházková (SOP) a třetí Barbora Muchová (KVS). V mužích vyhrál Petr Martynek (TRI), druhý byl Jiří Vlach (AOV) a třetí Tomáš Vavřík (MOV).

Neděle

Závod Pražské a Středočeské oblasti na krátké trati měl centrum ve Svárově. Pořadatelem byl oddíl orientačního běhu TJ Hostivice. Téměř 700 závodníků běželo na mapě Štola sv. Vojtěcha (mapovali Vojtěch Kettner a Jiří Vištejn, revizi dělal Vojtěch Kettner). Tratě postavil Jan Müller v kopcovitém terén se smíšeným lesem a kamenitou podložkou. Významná část závodního terénu byla v oblasti, kde se v 19. století těžila železná ruda. Na trati žen byla nejrychlejší dorostenka Kateřina Štěpová (PGP), Eliška Hájková (KAM) na druhém místě na ni ztratila necelé dvě minuty, třetí Petra Snížková (DKP) měla ztrátu čtyři minuty. V mužích vyhrál Jakub Glonek (KAM) o půl minuty před Janem Procházkou (PGP), třetí Ctibor Sysel (PGP) zaostal za vítězem o čtyři a půl minuty.

Závod Jihočeského žebříčku na klasické trati uspořádal Orientační sporty Písek. Centrum bylo stejně jako v sobotu za obcí Nový Dvůr u Písku. Více jak stovka závodníků běžela na mapě Havírky (mapovali Jiří Vištejn, Otto Hartvich). Tratě připravil Petr Sobotka ve smíšeném lese podhorského charakteru s množstvím terénních detailů - kamenů, skalek a jam; byl porostově rozmanitý od rychlého bukového lesa přes jehličnaté lesy s travnatým podrostem či spadanými větvemi, byly tam hustníky všech odstínů zelené až po zarostlé paseky. V ženách jasně vyhrála Natalia Hiklová (ZBM) před Lenkou Míkovou (VCB) a Pavlou Hulcovou (KSH). V mužích si pro první místo suverénně doběhl Tomáš Rusý (KAM), druhý Jan Flašar (PGP) na něj ztratil přes čtyři minuty, třetí skončil Filip Hulec (PCB).

OK Lokomotiva Plzeň uspořádal v Krchlebech i nedělní závod Západočeské oblasti. Tentokráte šlo o klasiku, kterou postavil Vladimír Šitra. Necelé dvě stovky závodníků běželo na mapě Vytluč (autor Jiří Vištejn). Tratě vedly v dobře průběžném lese s vysokou hustotou cest, kde bylo množství jam a terénních tvarů po těžbě. V ženách vyhrála Daniel Trpáková (DCH), v mužích byl jasně první dorostenec David Němec (ZTC) před Alešem Ritterem (ONO) a Ondřejem Sládkem (DCH).

Na mapě Kozlov proběhla krátká trať Ještědského žebříčku, kterou uspořádal SOK TJ Turnov. Centrum bylo Všeni. Přes 700 závodníků čekal středně kopcovitý terén s množstvím pískovcových skal, v kterém postavila tratě Radka Tomášková. Na trati žen s přehledem vyhrála dorostenka Hana Malečková (VSP), na druhém a třetím místě skončily zkušené závodnice Iveta Šístková (LPU) a Kateřina Kašková (CHA). V hodně vyrovnaném závodě mužů byl první Kryštof Hájek (TUR), jen sedm sekund za ním skončil druhý Pavel Hradec (TUR), třetí David Procházka (LPU) měl na vítěze ztrátu 16 sekund.

Další závod Ligy Vysočiny přivítal na startu necelé dvě stovky závodníků. Pořadatelé z Orientačního klubu Střelka zvolili za centrum fotbalové hřiště ve Zhoři u Tábora. Závodníky čekala mapa Soukeník, kterou mapoval Tomáš Doležel. Ten postavil i tratě v mírně zvlněném terénu, se středně hustou sítí komunikací, les byl porostově rozmanitý, převážně dobře průběžný, místy bylo množství terénních detailů. V ženách vyhrála Kamila Gregorová (SJH) před svou klubovou kolegyní Jitkou Novotnou, v mužích byla jasně nejlepší Marek Prášil (SJI), na dalších místech skončili Michal Nouza (SJH) a Jaroslav Vítek (SJI).

Výsledky všech závodů jsou v IS ORIS.


« zpět