Začaly oblastní závody

6.6.2021 Petr Klimpl

Začaly oblastní závody

V řadě oblastí se rozběhly oblastní závody. O víkendu jich bylo uspořádáno celkem 10.

Sobota

Téměř 700 závodníků uvítali pořadatele z OK Sparta Praha na startu krátké trati žebříčku Pražské a Středočeské oblasti. Centrem závodu byla louka za obcí Stará Huť. Závodníky čekal smíšený les, kde byl častý podrost či zbytky větví po těžbě po kalamitách; terén byl většinou rovinatý se střední sítí komunikací. Na mapě Nad Strží (autor Jaromír Buriánek) postavil tratě Miloš Novák. V ženách byla nejrychlejší ukrajinská juniorka Polina Surkova (PGP), která o dvě minuty porazila další juniorku Magdalenu Škáchovou (DKP), další minutu zpět zůstala na třetím místě Kateřina Mullis (DKP). V mužích vyhrál s obrovským náskokem Švýcar Baptiste Rollier (PHK), na druhém a třetím místě skončili Vojtěch Illner (DKP) a Ctibor Sysel (PGP) se ztrátou necelých šesti minut.

V západních Čechách se uskutečnila žebříčková krátká trať, kterou připravil KOB Baník Sokolov v Třídomí – chatová osada. Běželo se na mapě Třídomí II, v podhorském podmáčeném terénu, kde bylo množství vodotečí a klacků pod nohama, se středně hustou sítí komunikací. Pro dvě stovky závodníků postavili tratě Karel Rambousek a Oldřich Kohoutek. V ženách si pro první místo doběhla Věra Chvalová (LPM), která o minutu porazila Karolínu Kamenickou (LPM), třetí s pětiminutovou ztrátou skončila Magda Hanáková (KRL). V mužích byl nejrychlejší Tomáš Rusý (KAM), 44 sekund za ním skončil na druhém místě Matěj Kamenický (LPU), necelé dvě minuty ztráty na vítěze měl třetí Radim Tokár (dorostenec VPM).

Pro závodníky Ještědské oblasti připravil OK Jiskra Nový Bor mistrovství oblasti na klasické trati. Centrem bylo na koupališti ve Sloupu v Čechách, běželo se na mapě Ortel (autoři Jan Picek a Roman Horký), tratě v kopcovitém a členitém terénu, kde byly místy kameny a skalky, postavily Michaela Marhanová a Karolína Staňová. Startovalo přes 500 závodníků. Na trati žen byla jasně nejlepší juniorka Lucie Semíková (KAM), s tříminutovou ztrátou byla druhá Kristýna Kolínová (DKP), ještě o dvě minuty pomalejší byla třetí Lucie Luštická (TUR). V mužích vyhrál Jakub Škoda (DOK), přesně o minutu byl pomalejší Martin Luštický (TUR), třetí Martin Janata (TJN) měl na vítěze tříminutovou ztrátu.

Východočeský pohár pokračoval třetím závodem, hodně náročnou klasickou trať připravil Sportcentrum Jičín s centrem v Češově. Běželo se na mapě Češovské Valy, tratě postavil Petr Špicar ve zvlněném terénu, kde byl převážně listnatý s terénními detaily, průběžnost i viditelnost byla od perfektní až po hodně sníženou (všude bylo dost konvalinek, trávy, maliní i dalšího podrostu), se sítí z valné části drobných a nevýrazných komunikaci, bez výrazných záchytných bodů, prostoru dominuje prehistorické hradiště s až 15 metrů vysokými valy. Na start se postavilo přes 600 závodníků. V ženách vyhrála Michaela Omová (TUR) s náskokem dvě a půl minuty před Lenkou Svobodovou (PHK), třetí skončila Šárka Kulhavá (LPU) s odstupem necelých čtyř minut. V mužích byla nejlepší dvojice veteránů PHK, vyhrál Petr Losman o minutu a půl před Tomášem Novotným, třetí Adam Bravený (VBM) ztratil na vítěze přes sedm minut.

Necelé tři stovky závodníků uvítal první závod Ligy Vysočiny. Pořadatelé z SK Chrast připravili krátkou trať s centrem v Luži (Zdislav). Běželo se na mapě Bukovina (mapoval Martin Krejsa), Josef Vítek postavil tratě v mírně zvlněném terénu, kde byl smíšený les s hustou sítí komunikací. V ženách vyhrála Petra Škodová (LPU) o necelé dvě minuty před Janou Kopáčkovou (ZBM), třetí skončila Anna Vacková (SJI). Na trati mužů byl nejlepší Jeroným Kamenický (TUR), necelé dvě minuty za ním skončil Jan Grundmann (LPU), třetí místo se ztrátou necelé tři minuty na vítěze obsadil dorostenec Michal Nouza (SJH).

Mistrovství Hanácké oblasti na klasické trati přivítalo na startu 350 závodníků. Klub vytrvalostních sportů Šumperk připravil závod z parkoviště u Motorestu Skřítek. Závodníky čekaly tratě na mapě Rudoltice - Skřítek (hlavní kartograf Zdeněk Rajnošek), tratě postavil Zdeněk Janů v horském jesenickém terénu. V ženách byly mezi nejlepšími velké rozdíly; vyhrála Pavla Horová (UOL) s náskokem sedmi minut před juniorkou Emou Markovou (SSU), třetí skončila Pavlína Rychlá (KRN). V mužích o vítězství Pavla Rychlého (KRN) před Martinem Poklopem (SSU) rozhodly jen čtyři sekundy, třetí Vojtěch Matuš (VRB) měl ztrátou sedm a půl minuty.

Pořadatelé z OB Vizovice připravili pro více jak 250 závodníků Mistrovství Valašské oblasti na klasické trati. Běželo se v podhorském lese, místy s těžkou podložkou, podmáčené svahy, minimální plochy s podrostem, tratě na mapě Trubiska postavil Jan Vyoral. Centrum bylo v Pozděchově, v areálu u sjezdovky. V ženách vyhrála Iva Kavánková (TZL), na druhém místě skončila se ztrátou minuty a půl juniorka Sára Bednaříková (LCE), třetí místo obsadila Pavla Dékány (LCE), její ztráta na vítězku byly dvě minuty. V mužích byl první Roman Zbranek (TZL), se ztrátou dvě a půl minuty skončil druhý jeho klubový kolega Michal Smola, třetí Marek Cahel (LCE) měl ztrátu přes sedm minut.

Neděle

KOB Baník Sokolov uspořádal opět v Třídomí další závod - Mistrovství Západočeské oblasti na klasické trati. Běželo 250 závodníků, mapa, popis terénu i stavitelé tratí - to vše bylo stejné jako v sobotu. V ženách se nejlepší trojice závodnic vešla do jedné minuty - vyhrála Tereza Kinkorová (LPM) před Věrou Chvalovou (LPM) a Polinou Surkovou (PGP). V mužích byl nejlepší Matěj Kamenický (LPU), necelé dvě minuty zpět byl Tomáš Rusý (KAM), třetí s tříminutovou ztrátou skončil Jiří Valeš (LPM).

Dvojice pořadatelů TJ Stadion Nový Bor a KOB Kamenický Šenov připravila další závod Ještědského žebříčku, krátkou trať. Pětistovku závodníků uvítal areál ZŠ U Lesa v Novém Boru, kde bylo centrum závodu. Stavitel tratí Petr Průšek měl k dispozici mapu Čertův mlýn (autoři Petr Beránek a Jaroslav Lamač), běželo se v příměstském lese s hustou sítí komunikací. Závod žen ovládla turnovská dvojice Michaela Omová a Iva Rufferová (v cíli byl mezi nimi rozdíl 55 sekund), třetí skončila dorostenka Ema Černá (ROU) se ztrátou necelých pěti minut. Na trati mužů si pro první místo doběhl Martin Janata (TJN), dvě minuty za ním skončil na druhém místě Martin Melišík (TAP) se ztrátou dvou minut, třetí skončil turnovský Martin Luštický (+2:16).

Krátkou tratí pokračovala Liga Vysočiny. SK Orientační sporty Nové Město na Moravě zvolil za centrum Vysočina arénu v Novém Městě na Moravě. Téměř čtyři stovky závodníků čekala mapa Ochoza (autor Petr Mareček), stavitelé tratí Jan Nechanický a Daniela Nechanická měli k dispozici typicky vysočinský terén, který byl porostově rozmanitý, dost podmáčený, s hustou sítí komunikací. Ve ženách si pro jasné vítězství doběhla Markéta Tesařová (ZBM), druhí se ztrátou 4:23 min. byla její klubová kolegyně Magdaléna Klusáčková, ještě o pět sekund pomalejší byla třetí Tereza Tichá (SJH). Výsledky na trati mužů byly velmi těsné, rozdíl mezi prvními třemi byl jen sedm sekund; vyhrál Stanislav Mokrý (ZBM) před dvojicí veteránů Radovan Čech (TBM) a Marek Prášil (SJI).

Informace o všech závodech najdete v IS ORIS.


« zpět