Začala oficiální o-sezóna 2023

19.3.2023 Petr Klimpl

Druhý a třetí víkend v březnu začaly oficiální závody roku 2023 v orientačním běhu

Druhý březnový víkend

SOK TJ Turnov uspořádal na Kosti tradiční závod s názvem Jarní skály. Přes sedm stovek závodníků čekaly tratě v členitém terénu s množstvím pískovcových skalek. V ženách s přehledem vyhrála Tereza Odehnalová (ZBM) s náskokem tři a půl minuty před Annou Karlovou (JIL), třetí Kamila Gregorová (SJH) byla ještě o 14 sekund pomalejší. V mužích byl nejrychlejší Lukáš Richtr (ZTC), jen 20 sekund za ním skončil druhý Robert Heczko (VLI), třetí skončil Jan Schulhof (TUR).

Třetí březnový víkend

Tři závody byly pod společným názvem Jarní pohár. Ten měl tradičně na pořadu v pátek večer noční OB, v sobotu klasickou trať a program završily nedělní štafety. Všechny závody měly  společné centrum na louce u Bělče nad Orlicí, závodníky čekaly tratě ve velmi rychlém rovinatém terénu s hustou sítí cest, s vodotečemi a s hustníky s vegetačními detaily. Noční závod postavil Petr Losman na mapě Výskyt (J. Kubát, J. Potštejnský, T. Leštinský), běželo přes 100 závodníků. V ženách vyhrála Anna Karlová (JIL) před Nikolou Zlámalovou (SJC), v mužích byl nejlepší Martin Roudný (LPU) před svým klubovým kolegou Ondřejem Pipkem. Sobotní klasická trať byla zařazena do letošního Východočeského poháru, na startu bylo přes 900 závodníků závodníků, pro které postavil hodně rychlé tratě na mapách Marokánka a Bělečský potok (mapovali R. Novotný a J. Potštejnský) Ondřej Metelka. Běželo se za příjemného jarního počasí. V ženách si s náskokem čtyř minut před Šárkou Kulhavou (LPU) doběhla Anna Karlová (JIL), třetí Nikola Zlámalová (SJC) zaostala za vítězkou přes pět minut. V mužích s přehledem vyhrál Martin Roudný (LPU), jeho náskok před druhým Tomášem Dohnálkem (SHK) byl více než 5 minut, ještě o minutu pomalejší byl třetí Matěj Kamenický (LPU). V nedělním závodě štafet startovalo přes 100 štafet, tratě na mapě Šanovec (mapovali R. Novotný a J. Potštejnský) postavila Martina Hepnerová. V ženách vyhrála štafeta PHK (Tereza Kosová, Denisa Kosová Barbora Chaloupská) před LPU a PGP, v mužích byl s přehledem první tým KAM (Tomáš Rusý, Ota Škvor, Jaku Glonek) před TUR a LPU.
V sobotu uspořádal OK Kamenice veřejný závod štafet. Běželo se v lesním prostoru Divoká Šárka (Praha – Vokovice), centrum bylo v areálu kempu Džbán. Sedmdesát štafet čekaly tratě v příměstském lese, kde byly prudké svahy místy s kameny. Mapu Divoká Šárka mapoval Josef Borůvka, tratě postavil Jakub Glonek. V ženách s velkou převahou vyhrála štafeta PGP (Polina Surkova, Johana Fořtová, Lucie Krejčová), v mužích bylo s velkým náskokem nejlepší trio DKP Albert Mareš, Jaroslav Sedláček a Vojtěch Illner.