Víkendové závody v oblastech

14.5.2023 Petr Klimpl

Víkendové závody v oblastech

O víkendu proběhlo 12 oblastních závodů.

Sobota

Mistrovství Pražské a Středočeské oblasti na krátké trati připravil Sportovní klub Praga. Centrum závodu bylo v rekreačním středisku Lubenec. Necelých osm stovek závodníků čekaly tratě v mírně kopcovitém terénu s velkým množstvím situačních detailů (balvany, srázy, porostové detaily), kde byl smíšený les s dobrou průběžností. Běželo se na mapě Čertovka, kterou připravil Jan Drbal, tratě postavila Eliška Sieglová. V ženách si pro vízězství doběhla Monika Doležalová (KAM), která o 46 sekund porazila druhou Ivanu Fujáčkovou (SJC), třetí s dvouminutovou ztrátou skončila Martina Bochenková (DKP). Na trati mužů byl nejrychlejší Tomáš Kamaryt (VPM), jen 13 sekudn zpět zůstal druhý Michal Bořánek (VSP), o další 14 sekund pomalejší byl třetí Jakub Makovský (TAP).

Společné Mistrovství oblastí Vysočina a Jihočeské na klasické trati uspořádal Spolek Orientačních Sportů Jindřichův Hradec. Přes 400 závodníků čekaly tratě, které postavil Arnošť Komárek, ten připravil i mapy U Šmejdů buku a Malíkovský kopec. Běželo se v pestrém vysočinském terénu, který byl středně svažitý s pěti lokálními vrcholy, kde byl z větší části dobře průběžný les různého stáří, hustníky byly většinou jehličnaté; v prostoru byly oblasti s množstvím kupek, středně velké balvany a jeden menší bývalý lom. Centrum závodu bylo v Sedle u Číměře. Na poněkud delší trati žen byla jasně první Kamila Gregorová (SJH), druhá Eliška Čápová (KTA) a třetí Jana Štefanová (CHT) měly ztrátu přes 17 minut. V mužích vyhrál Jan Grundmann (LPU), dvě a půl minuty za ním skončili na druhém a třetím místě Tomáš Udržal (LPU) a Petr Horvát (TBM).

V Ještědské oblasti uspořádaly ZOOB Rumburk a OL Team Wehrsdorf dva závody. Necelé tři stovky závodníků čekaly dvě krátké tratě. Dopoledne se běželo v Kiez Seifhennersdorfu na mapě Querxenland (autoři H. Männel a D. Fremder) v lese s rozdílnou průběžností, kde byůa střední hustota cest, místy obtížněji průchodný podrost a podmáčený terén, jen malé převýšení, byly tam různé terénní tvary i mýtiny. Tratě postavil Harald Männel. V ženách byly nejlepší Němky, vyhrála Wenke Heinemann před Anne Heinemann, třetí skončila Zuzana Juklíčková (VLI). Také v mužích zůstalo vítězství v Německu zásluhou drážďanského Philippa Müllera, druhé a třetí misto obsadili novoborští závodníci Jan Pavlovec a Tomáš Kolařík. Odpolední krátká trať měla volné pořadí kontrol. Centrem byl Rumburk, Pod Zámečkem, u rybníka Mexiko, tak se jmenovala i mapa, kterou připravil Tomáš Babický. Terén byl obdobný jako dopoledne (les s rozdílnou průběžností, kde byla střední hustota cest, místy obtížněji průchodný podrost a podmáčený terén, jen malé převýšení, byly tam různé terénní tvary i mýtiny), tratě postavil Petr Novák. V ženách vyhrála Zuzana Juklíčková (VLI), v mužích to bylo velmi vyrovnané, vítězem se stal Michal Horáček (VLI), 35 sekund za ním skončil druhý Pavel Žemlík (TUR), třetí Jan Pavlovec (BOR) měl ztrátu na vítěze 44 sekund.

Mistrovství Východočeské oblasti na klasické trati přivítalo na startu přes osm stovek závodníků. Pořadatelé z OK Jilemnice zvolili za centrum Všesportovní areál Hraběnka v Jilemnici. Mapu Hraběnka připravil Matěj Hrouda v rovinatém až mírně zvlněném terénu s jehličnatými, místy smíšenými lesy s proměnlivou průběžností a s převážně dobrou viditelností a hustou sítí komunikací. Stavitelem tratí byl Dan Salaba. V ženách vyhrála jasně Petra Holečková (SHK), se ztrátou tří minut byla druhá další závodnice SHK Zuzana Jedličková, ztrátu necelých pěti minut měla třetí Lucie Vítková (PHK). V mužích slavili úspěch veteráni - vyhrál Petr Zvěřina (LPU) o necelé dvě minuty před Janem Palasem (SJC), třetí skončil Tomáš Novotný (PHK) s odstupem 2:17 za vítězem.

Společné Mistrovství Hanácké, Moravskoslezské a Valašské oblasti ve sprintu mělo centrum v Základní škole v Ptení, pořadatelem byl oddíl orientačního běhu TJ Sokol Ptení. Tratě postavil Jindřich Beneš na mapě Ptení (hlavní kartograf Miroslav Hlava). Téměř sedm stovek závodníků běželo v městské zástavbě, terén závodu byl mírně kopcovitý. Na trati žen byla nejrychlejší Lucie Dittrichová (SKM), 35 sekund zpět byla druhá Iva Kavánková (TZL), ještě o 8 sekund pomalejší byla na třetím místě Jana Semrádová (CHC). V mužích překvapil vítězstvím Adam Štábl (KSU), 17 sekun za ním byl druhý Šimon Sláma (LCE), třetí Martin Melecký (SSU) měl ztrátu 35 sekund. Odpoledne následovalo Mistrovství Hanácké a Valašské oblasti sprintových štafet, které uspořádal Klub orientačního běhu Konice. Centrum bylo v zámeckém parku Konice. Mapu Konice připravil Miroslav Hlava, který postavil i tratě pro stovku štafet. Vyhrála štafeta TZL (Kavánková, Mikel, Huleja, Kočová) před AOP a JPV.

Mistrovství Jihomoravské oblasti na klasické trati proběhlo v Blansku-Klepačově. Závod připravil oddíl orientačního běhu Spartak Adamov. Běželo se v kopcovitém terénu, kde byla středně hustá síť komunikací, v západní a východní části byly porostové a terénní detaily. Stavitel tratí Jiří Procházka měl k dispozici mapu Pinkoviště, kterou mapoval Karel Truhlář. Startovalo přes 400 závodníků. S velkým náskokem (přes šest minut) vyhrála Zdenka Kozáková (TBM) před Gabrielou Hiršovou a Markétou Rotkovou (obě ZBM). V mužích byl první Osvald Kozák (TBM), ale jen 12 sekund před Markem Minářem (ZBM), třetí Jáchym Coufal (ZBM) měl odstup za vítězem přes dvě minuty.

Neděle

Sportovní klub Praga uspořádal klasickou trať Pražské a Středočeské oblasti. Stejně jako v sobotu bylo centrum v RS Lubenec, terén byl tedy také stejný (mírně kopcovitý terén s velkým množstvím situačních detailů - balvany, srázy, porostové detaily, kde byl smíšený les s dobrou průběžností), mapu opět připravil Jan Drbal tratě pro více než sedm stovek závodníků postavil Petr Janas. Barbora Baldrianová (VSP) vyhrála na trati žen o dvě minuty před Monikou Rollier (PHK) a o téměř devět minut před Peterou Snížkovou (DKP). V mužích byl nejlepší Baptiste Rollier (PHK) o minutu a půl před Janem Mrázkem (SJC), třetí Matouš Nathaniel Petrilák (DOR) měl ztrátu přes devět minut.

Další krátkou trať Ješdědského žebříčku uspořádal opět ZOOB Rumburk. Centrum bylo opět v Rumburku, tentokrát za Zámečkem. Necelé tři stovky závodníků čekala mapa Harta (autor Josef Rančák), tratě postavil Leoš Havel opět v v lese s rozdílnou průběžností, kde byla střední hustota cest, místy obtížněji průchodný podrost a podmáčený terén, jen malé převýšení, byly tam různé terénní tvary i mýtiny. V ženách si pro vítězství doběhla Karolína Staňová (BOR), která o půl minuty porazila druhou Adélu Skácelovou (JJN), třetí Alena Dlabajová (TUR) měla ztrátu dvě minuty. V mužích s přehledem vyhrál Tomáš Dlabaja (TUR), s devítiminutovým odstupem byl druhý Jan Pavlovec (BOR) a třetí Němec Robert Dittmann (SSV Planeta Radebeul).

Dva společné závody pro Jihočeskou oblast a oblast Vysočinu připravili pro čtyři stovky závodníků pořadatelé z TJ OB České Budějovice. Dopoledne se běžela žebříčková krátká trať, která měla centrum v Hojné Vodě na louce vedle parkoviště pod Kraví horou. Běželo se v lese západně od komunikace Dobrá Voda – Hojná Voda – Staré Hutě až po komunikaci Horní Stropnice – Černé Údolí zahrnující oblast Kuní hory a Kraví hory, kde byl členitý horský terén s množstvím terénních, porostových i polohových detailů, kamenných polí, skalek, balvanů, kupek, bažinek a vodotečí a se střední hustotou cest a pěšin. Mapu Napoleonova hlava z roku 2016 revidovali Zdeněk Mágr, Martin Brožka a Josef Hejzlar. Tratě postavil Radek Teringl. V ženách byla opět nejlepší Kamila Gregorová (SJH), o necelé čtyři minuty zpět byla druhá Klára Bořilová (TBM), třetí skončila Lenka Voštová (SHK). V mužích vyhrál Marek Prášil (SJI) s náskokem téměř dvou minut před Petrem Horvátem (TBM), třetí byl Lukáš Link (STH). Odpoledne proběhlo ve stejném prostoru Mistrovství Jihočeské oblasti ve sprintu (současně to byla i Liga Vysočiny). Závodním prostorem byla skalní města kolem Kuní Hory a přilehlé okolí (členitý horský terén s množstvím terénních, porostových i polohových detailů, kamenných polí, skalek, srázů, balvanů a kupek se střední hustotou cest a pěšin). Mapu Napoleonova hlava-sprint připravil Josef Hejzlar, tratě postavil opět Radek Teringl. V ženách byla jasně nejlepší Pavla Hulcová (KSH), na dalších místech skončily Kateřina Karbusová (VTA) a Jana Račanová (OPI). V mužích byl nejrychlejší Jan Grundmann (LPU), o 16 sekund zpět byl druhý Jan Bořil (TBM), třetí místo obsadil Tomáš Udržal (LPU) se ztrátou necelých dvou minut na vítěze.

Výsledky najdete v IS ORIS.


« zpět