Víkend - sprint, štafety i oblastní žebříčky

22.9.2022 Petr Klimpl

Víkend - sprint, štafety i oblastní žebříčky

O víkendu proběhne v Podkrkonoší jeden závod Českého poháru ve sprintu a dva závody Českého poháru štafet, v jižních Čechách a na jižní Moravě budou oblastní žebříčky. 

Sprint

V sobotu dopoledne se běží sprint ve Dvoře Králové nad Labem (centrem je Tyršovo koupaliště) za pořadatelství OOS TJ Spartak Vrchlabí. Je to letošní poslední závod Českého poháru a žebříčku A (a poté i závod Východočeského poháru). Ve startovní listině najdete téměř 1600 závodníků, které čeká mapa od Tomáše Leštinského s názvem Dvůr Králové nad Labem (1:4000) a tratě od Daniela Hrdinky (ČP a ŽA) a Matyáše Štregla (Vč. pohár). Hlavní části závodu dominuje historické centrum města Dvůr Králové nad Labem, kde se nachází nepravidelná síť ulic s městským opevněním v podobě hradeb, jižněji pak bloky řadových a rodinných domů s přilehlými parkovišti. Na jihozápadě této části se rozkládá areál firmy Juta. Terén je z velké části rovinatý. Východní část se oproti západní nachází na mírném vršku. V západní části závodního prostoru se nachází rodinné domy a sídliště s panelovými domy, garážemi a dětskými hřišti. Na startu budou všichni naši nejlepší, favority jsou naši reprezentanti, v mužích Tomáš Křivda, Vojtěch Král, Miloš Nykodým či Jakub Glonek, v ženách pak vedoucí trio v Českém poháru Denisa Kosová, Vendula Horčičková a Adéla Finstrlová. V kategoriích ŽA jsou pak favority ti, kteří se pohybují na čelních příčkách žebříčku.

Web závodu je tady.

Sobotní štafety

Odpoledne se závodníci přesunou na třetí kolo Českého poháru štafet, jehož centrem je louka na severním okraji obce Tetín-Vidoň. Závod pořádá Sportovní klub Studenec, na mapě Skalky (hlavní kartograf Tomáš Leštínský) v průběžném podkrkonošském lese, kde je středně hustá síť komunikací; většina prostoru je středně prudký svah s občasnými kameny, skalkami a pozůstatky těžební činnosti (lomy), v prostoru údolí říčky Bystřice jsou prudké svahy s erozními rýhami. V tomto terénu ještě nikdy nebyla žádná mapa pro orientační běh. Tratě postavili Martin Vik a Petr Junek. Přihlášeno je téměř 500 štafet. Jak zatím vypadá pořadí v Českém poháru štafet po jarní části? V ženách mají v čele stejný počet bodů LCE a LPU (ale LPU je na podzim velmi výrazně oslabena), následují štafety TBM, KAM, TUR, PHK a ZBM. V mužích zatím vede PHK před LCE a LPU, následují ZBM, KAM, ZTC a AOP, černým koněm závodu by mohla být štafeta CHC. V dorostenkách jasně vede TUR, na dalších místech jsou TAP, PGP, LPU, DKP a VSP, v dorostencích je na čelných místech pořadí ZBM, PBM, JJN, VSP, SHK a SJI. A právě tyto vyjmenované štafety v jednotlivých kategoriích budou patřit k favoritům sobotního závodu.

Informace najdete na webu závodu.

Nedělní štafety

V neděli je čtvrté kolo Českého poháru štafet, které pořádá OOS TJ Spartak Vrchlabí. Přes 400 štafet se sejde na louce u obce Záboří, Vítězná. Mapu Hajda připravil Tomáš Leštínský, tratě postavil Vlastimil Polák, poběží se v podkrkonošském mírně zvlněném terénu, který většinou dobře průběžný, místy s pasekami a hustníky, se střední sítí komunikací; mnoho terénních detailů – kupky, jámy, prohlubně a rýhy; v některých částech jsou samostatné skalky, kameny i kamenná pole.

Web závodu je zde.

Oblastní žebříčky

Závodu Jihočeského žebříčku proběhne v okolí Sportovně rekreačního areálu Vodník ve Vimperku. Pořadateli Ski klub Šumava Vimperk přivítá na startu necelé dvě stovky závodníků na tratích, které postavil Jan Pecka na mapě Vodník (mapovali Mirka Vejvodová a Jiří Vištejn) v podhorském lese s jehličnatými a listnatými porosty, kde je dobrá až střední průběžnost, a který je v kopcovitém terénu.

Závod Jihomoravské ligy na krátké trati pořádá KOS TJ Tesla Brno se sportovním areálu TJ Sokol Ořešín. Poběží se na mapě Kněží hora 475 (hlavní kartograf Radovan Čech, který postavil i tratě) v kopcovitém terénu, kde je příměstský smíšený les se středně hustou sítí komunikací, kde jsou menší členité oblasti s údolíčky a rýhami; průběžnost i viditelnost kolísají od dobré po ztíženou. Přihlášeny jsou necelé čtyři stovky závodníků.

Informaci o obou závodech jsou IS ORIS.


« zpět