Víkend: oblastní závody, štafeta H255

4.6.2023 Petr Klimpl

O víkendu pokračovaly oblastní závody. Ve štafetách Ještědské oblasti startovala klubová štafeta BOR, závodníci měli součet věků 256 let(!!!).

Sobota

Ve Východočeské oblasti uspořádal SK Studenec dva závody v Borovnici. Oba se běžely na mapě Čistecká hůra 2023 (hlavní kartograf Tomáš Leštínský) v prostoru Čistecká hůra - náhorní plošina s prudkými svahy, severní svah s výrazněji členitými oblastmi - údolíčka, kupky, kameny, srázky, odpolední štafety navíc i v prostoru s výraznými erozními údolími, v prostoru byly dost rozmanité porosty. Dopoledne se běžela žebříčková krátká trať, kterou postavili Ondřej Paleček a Petr Junek. Startovalo přes 800 závodníků. V ženách si pro vítězství doběhla Zuzana Jedličková (SHK) s náskokem tří minut před Zuzanou Novákovou (NPA), třetí Nikola Zlámalová (SJC) měla ztrátu necelé čtyři minuty. V mužích byl nejlepší Kuba Dragowski (TUR), dvě minuty zpět zůstali druhý Jan Palas (SJC) a třetí Mikolaj Dutkowski (CHC). Odpoledne bylo připraveno Mistrovství oblasti štafet, pro 130 štafet postavil tratě Petr Junek. V ženách vyhrála štafeta SHK před LPU a PHK, v mužích si pro vítězství doběhla štafeta LPU před SNA a SRK.

Na Vysočině uspořádal Sportovní klub OK Jihlava Mistrovství oblasti na krátké trati. Centrum bylo v Cejle – Horní Hutě, kde v okolí byla mapa Bromberk (mapovali Zdeněk Rajnošek a Zdeněk Janů, revize Martin Kratochvíl) ve zvlněném terénu, kde byl porostově rozmanitý les s velkým množstvím pasek po kůrovcové kalamitě, většinou tam byla těžší podložka (podmáčená místa, klacky, kameny), v prostoru se nacházelo množství kamenů a kamenných polí. Tratě pro tři stovky závodníků postavil Aleš Prášil. V ženách si pro první místo doběhla Klára Nechanická (TBM), jen 19 sekund za ní zaostala Martina Matějů (PGP), třetí Michaela Srbová (LPU) měla ztrátu 1:14 min. V mužích s velkým náskokem vyhrál Petr Horvát (TBM), druhý Tomáš Prášil (TTR) a třetí Jeroným Kamenický (TUR) měli ztrátu přes čtyři minuty.

Společný závod Hanáckého žebříčku a žebříčku Moravskoslezského kraje uspořádal Spolek orientačních běžců Olomouc. Centrum krátké tratě bylo ve Velkém Újezdu. Necelých pět stovek závodníků čekala mapa Kyjanický kopec, kterou mapovali Zdeněk Janů a Zdeněk Rajnošek. Tratě postavili Jiří Kubíček a Pavla Horová v mírně členitém terénu, který byl porostově velmi pestrý, byla tam střední síť cest, místy byly výrazné terénními tvary. V ženách vyhrála o dost Markéta Bídová (PBM), druhá Petra Krajíčková (KON) měla ztrátu přes pět minut, třetí Pavlína Rychlá (KRN) přes šest minut. Na trati mužů byl nejlepší Martin Sklenář (AOP), minutu za ním byl druhý Martin Poklop (SSU), třetí Radim Perknovský (JPV) měl ztrátu na vítěze přes tři minuty.

Krátkou trať oblastního žebříčku Valašské oblasti uspořádali pořadatelé z OB Vizovice. Téměř 250 závodníků našlo centrum v areálu sjezdovky v Pozděchově. Stavitel tratí Jan Vyoral měl k dispozici mapu Peklo 2023, která byla ve smíšeném lese podhorského charakteru, kde byla velmi dobrá viditelnost, bylo tam minimum podrostu, ale byly tam i svažité partie s bažinkami, místy byla i těžší kamenitá podložka, v části prostoru bylo náročné sesuviště s velmi těžkou podložkou. V ženách s obrovským náskokem vyhrála Iva Kavánková (TZL), druhá skončila Pavla Dékány (LCE) a třetí skončila Zuzana Chovancová (TZL). V mužích skončili na prvních třech místech závodníci TZL - vyhrál Tomáš Slováček o půl minuty před Václavem Perničkou a o minutu před Martinem Hulejou.

Jihomoravská liga pokračovala krátkou tratí za pořadatelství oddílu orientačního běhu TJ Spartak první brněnská. Skoro 350 závodníků se sešlo na koupališti Mokrá-Horákov. Tratě postavil Libor Zřídkaveselý na mapě Říčky-sever (mapovali Petr Mareček, Petr Matula, Zdeněk Lenhart) ve smíšeném lese, kde byl v části vápencový terén Moravského krasu, v druhé části typický převážně zarostlý brněnský terén s hustou sítí komunikací. V ženách skončily na prvních třech místech závodnice ZBM, vítězná Markéta Tesařová porazila o minutu druhou Markétu Rotkovou a o dvě minuty třetí Barboru Zháňalovou. Na trati mužů byl jasně nejlepší dorostenec Tomáš Kučera (ZBM), který za sebou nechal o dvě a půl minuty druhého Ondřeje Mokrého (ABM), třetí Jiří Račanský (TBM) měl ztrátu na vítěze tři a půl minuty.

Neděle

Mistrovství Jihočeské oblasti na krátké trati uspořádal oddíl orientačního běhu TJ Sokol Křemže. Shromaždiště závodu bylo v obci Vrábče. Běželo se „neoběhaném“ terénu, který desítky let nebyl použitý pro závod v OB. Skoro dvě stovky závodníků čekaly tratě na mapě Bory II (mapoval Roman Horký). Autorem trati byl Josef Hejzlar, tratě vedly v terénu, který byl v severní časti poměrně kopcovitý, v jižní rovinatý. Celkově byl les dobře průběžný (převážně borovicový), ale byly tam i husté porosty. V některých částech mapy bylo větší množství porostových detailů. V ženách byla nejlepší Pavla Hulcová (KSH), dvě minuty za ní byla druhá Jitka Svobodová (VSP), třetí Klára Počtová (OPI) ztratila na vítězku necelé čtyři minuty. V mužích jasně vyhrál Luboš Matějů (PGP), druhý Vojtěch Teringl (VCB) na něj ztratil čtyři minuty, třetí Petr Nouza (SJH) měl ztrátu téměř sedm minut.

V Ještědské oblasti se běžely dva závody, které uspořádal OK Jiskra Nový Bor. Dopoledne to byla krátká trať Ještědského žebříčku, která měla centrum na louce u obce Borek (Zahrádky u České Lípy). Hodně přes šest stovek závodníků čekaly tratě od Matouše Karvánka na mapě Pruský kámen (mapovali Radim Ondráček a Roman Horký, revize Petr Karvánek). Běželo se ve členitém terénu, kde byly skalnaté hřbety a údolí (pískovec), převážně tam byl dobře průchodný les, ale byly tam i oblasti s náletovými porosty. V ženách byla nejlepší Šárka Sokolářová (TUR), ale jen 25 sekund za ní zaostala druhá Adélka Bogarová (PGP), třetí skončila Iva Rufferová (TUR) se ztrátou 1:21 min. V mužích vyhrál Pavel Kubát (PHK), který porazil druhého Tomáše Dlabaju o 1:41 min., třetí Baptiste Rollier (PHK) měl ztrátu 2:28 min. Odpoledne běželo 120 štafet Mistrovství Ještědské oblasti štafet. Centrum a terén byly stejné jako u dopoledního závodu, tratě byly na mapě Pruský kámen - západ, kterou revidoval Petr Karvánek, ten postavil i tratě. V ženách vyhrála štafeta TUR před STB a CHA, v mužích byla první také štafeta TUR před JJN a DOK. V kategorii H255 startovala a úspěšně dokončila štafeta v sestavě Jaroslav Venuš, Miroslav Beránek a Jaroslav Křtěnský, kterým bylo dohromady 256 let - průměr nad 85 let (je to světový rekord klubové štafety, co se týče věku).