Veteraniády ČR v roce 2022

10.1.2022 Petr Klimpl

Veteraniády ČR v roce 2022

V roce 2022 proběhne šest Veteraniád ČR v orientačním běhu.

Tři Veteraniády (dubnová v nočním OB a štafety a kluby v říjnu) proběhnou současně s Mistrovstvím ČR. Další tři (sprint, klasická a krátká trať) se pak budou konat v červnu jako samostatné závody.

Veteraniáda ČR v nočním OB – 9. 4. 2022 – USK Praha
První Veteraniádou je v nočním OB. Centrem závodu je Struhařov, lesní prostor je vymezen obcemi Struhařov, Svojetice, Černé Voděrady, Zvánovice. Závodníky tam čeká kopcovitý až mírně zvlněný terén, kde je velké množství situačních detailů – kameny, balvany, skály a skalky, skupiny kamenů, převážně říčanská žula. V prostoru jsou různorodé porosty – listnaté (zejména buky) i jehličnany místy s náletovými hustníky. Je tam středně hustá síť komunikací, průběžnost lesa spíše dobrá. Mapu připravuje Petr Uher (předchozí mapa v tomto prostoru měla název Holý vrch a byla z roku 2013), tratě staví Petr Bořánek.

Veteraniáda ČR ve sprintu – 24. 6. 2022 – SK SKI-OB Šternberk
Veteráni zavítají do Litovle, tedy do stejného prostoru, kde v roce 2021 bojovali dospělí a dorost o mistrovské medaile v závodě sprintových štafet. Poběží na mapě, kterou připravil Jan Fátor (ta loňská s názvem Litovel 2021 je zde). Tratě postaví Jiří Silnoušek a Kristýna Skyvová v historické městské zástavbě, přilehlých parcích a sídlištích (běžecký podklad tak je asfaltové cesty/beton, kamenná dlažba, trávník).

Veteraniáda ČR na klasické trati – 25. 6. 2022 – SK SKI-OB Šternberk
Klasickou trať poběží veteráni v terénu, který dosud nebyl použit pro orientační běh. Jde o prostor mezi obcemi Tvrdkov, Horní Město a Rešov, šternberští pořadatelé zvolili za centrum chatu Na Mlýně v Horním Městě. Novou mapu připravuje Roman Horký, tratě staví Petr Skyva ve smíšeném lese, kde je členitý terén a místy jsou skalky.

Veteraniáda ČR na krátké trati – 26. 6. 2022 – SK SKI-OB Šternberk
Veteraniáda na krátké trati se poběží ve stejném prostoru jako den předtím závod na klasické trati. Centrum, mapař, popis terénu jsou stejné, ke staviteli trati Petru Skyvovi se přidá i Kristýna Skyvová.

Veteraniáda ČR štafet – 8. 10. 2022 – OK 99 Hradec Králové
Podhorský terén v nadmořské výšce 450 - 570 m n. m. s velkým množství kamenů, skalek a terénních detailů, kde se střídají různé stupně průběžnosti, od rychlých pasáží v čistém lese po pomalé prodírání v hustníkách. To je charakteristika terénu, kde se poběží štafetová Veteraniáda ČR. Prostor závodu je mezi obcemi Výšinka – Horní Žďár – Nové Záboří – Záboří – Komárov – Kocbeře, centrem bude louka Hajnice – Výšinka. Mapu pro závod připravuje Radek Novotný, tratě staví dvojice Zdeněk Šabatka a Petr Losman. V prostoru závodu bylo už několik map, tou poslední Studánka z roku 2011.

Vteraniáda ČR klubů – 9. 10. 2022 – OK 99 Hradec Králové
Prestižní šampionát proběhne ve stejném prostoru a ze stejného centra jako den předtím mistrovský závod štafet. Charakteristika terénu je tedy stejná, stejný je i mapař i stavitelé tratí.


« zpět