V Rusavě pokračuje Český pohár a žebříček A

7.9.2022 Petr Klimpl

V Rusavě pokračuje Český pohár a žebříček A

Druhý víkend v září pokračuje dvěma závody Český pohár a žebříček A, které pořádá SKOB Zlín.

Oba závody mají centrum na louce u Myslivecké chaty Grůň v Rusavě - Ráztoce. V prostoru závodů proběhlo v uplynulých 33 letech 3x mistrovství republiky (1989 - M ČSSR jednotlivci a štafety, 2000 - M ČR klasická trať a štafety, 2012 - M ČR krátká trať).

Sobotní klasická trať (je zařazena i do WRE) se poběží v kopcovitém středně členitém terénu s proměnlivým charakterem lesa (vysoký bukový les, jehličnaté hustníky i smíšený mladý les bez výrazných rozhraní porostů; i v čistém lese mnohdy popadané neuklizené větve), místy je obtížná kamenitá podložka. Najdou se tam občasné skály, balvany, kameny, prameniště a bažinky. Většinou je tam dobrá viditelnost a střední hustota komunikací. Tratě postavili Roman Zbranek a David Mikel, mapy připravili Zdeněk Rajnošek, Zdeněk Janů a Bohumil Háj. Stavitel tratí Roman Zbranek říká: "V prostoru se mi líbí zejména jeho rozmanitost. Nejdelší kategorie potkají opravdu všehochuť. Od poměrně jemné mapařinky v kamenech a skalkách, přes rychlé pasáže traverzy po srnčích stezkách, až po náročný porostový orienťák."

Nedělní krátká trať se běží v trochu jiném terénu. Jde o náročný svažitý terén s těžkou podložkou a omezenou viditelností. V horních pasážích je množství kamenů, balvanů, srázů a kamenných polí. Ve spodní pasáži je pak souvislý smíšený plošný hustník se světlinkami, kameny, prameništi, bažinkami a rýhami. Na zemi leží množství neuklizených pořezaných stromů a větví. V prostoru je nízká viditelnost a téměř žádné komunikace. Mapu opět připravili Zdeněk Rajnošek, Zdeněk Janů a Bohumil Háj, tratě postavil Michal Smola, který říká: "Tratě budou pestré, co se týče typu terénu. Hlavně delší tratě vedou třemi různými typy terénu – čistým lesem s menším množstvím detailů, kamenitým svahem, a hustníkovou oblastí. Middle proběhne na malém prostoru. Tratě jsou hodně „namotané“, tak pozor na správné pořadí kontrol. Výzvy tam budou fyzické – prudké svahy, relativně těžká podložka, ale i orientační – množství kamenů, generalizace mapy, snížená viditelnost."

Startovat bude tisícovka závodníků (jsou současně i dva poslední závody žebříčku B-Morava).

Na startu bude většina našich nejlepších, chybět budou Tereza Janošíková (studium ve Finsku), Jana Stehlíková a vedoucí muž Českého poháru Tomáš Křivda. V ženách jsou hlavními favoritkami jsou medailistky z ME Vendula Horčičková a Adéla Finstrlová (jsou zatím na prvních dvou místech průběžného hodnocení Českého poháru), dále pak třetí v Českém poháru Denisa Kosová, pole favoritek doplňují Eliška Sieglová, Jana Peterová, Tereza Čechová, Karolína Kettner a nestárnoucí Zdenka Kozáková.

V mužích jsou hlavními favority Miloš Nykodým a Vojtěch Král, jim by měli sekundovat hlavně Vojtěch Sýkora, Daniel Vandas, Jakub Glonek, Tomáš Kubelka, Martin Roudný či Osvald Kozák.

V kategoriích žebříčku A jsou hlavními aspiranty na čelní umístění naši úspěšní reprezentanti z MSJ a MED. V juniorkách to je čtveřice Anna Karlová, Markéta Mulíčková, Michaela Dittrichová a Lucie Semíková, v juniorech především Jakub Chaloupský. Ve starším dorostu Michela Novotná, Lucie Dittrichová, Lea Martanová a Ema Černá, resp. Daniel Bolehovský, Jan Strýček a Jiří Donda. V šestnáctkách pak Kateřina Doušková a Jan Štěpánek s Tomášem Kučerou.

Podrobnosti najdete na webu závodů.


« zpět