V Českém ráji nejlepší Jan Procházka a Karolína Kettner

21.8.2022 Petr Klimpl

31. ročník Pěkných prázdnin s orientačním během v Českém ráji, který připravil TJ Turnov, vyhráli v elitních kategoriích Kateřina Kettner a Jan Procházka.

Třídenní závody měly centrum v Branžeži - Nové Vsi v bývalém kempu Peklo u Komárovského rybníka. V pátek odpoledne se běžela krátká trať, v sobotu byla klasika, v neděli pak závěrečná krátká trať s intervalovým startem, všechny etapy probíhaly v mapově i fyzicky náročných terénech. Pořadatelé přivítali na startu přes 1300 závodníků, tedy limit, který byl stanoven orgány ochrany přírody.

Páteční etapu postavila na mapě Kančí zoubek Šárka Sokolářová v prostoru Chrby (skalnatý a členitý terén, kde jsou prudké svahy s kameny a srázy). Běželo se za polojasného dusného počasí. V elitě žen byla nejlepší Kamila Gregorová (SJH), která o 25 sekund porazila Markétu Mulíčkovou (TBM), třetí Karolína Kettner (SHK) měla vítězku ztrátu 1:15 min. V H21E si pro vítězství doběhl Tomáš Janovský (PGP), druhý Pavel Kubát (PHK) ztratil na vítěze 1:14 min., třetí byl Ondřej Hlaváč (ZBM) s odstupem 1:47 min. na prvního.

V sobotu zavítali závodníci do prostoru Pomníků, kde je čekaly tratě od Vojtěcha Zabořila na mapě Kost v terénu, který byl místy skalnatý a členitý, místy byl rovinatý, podmáčený a porostově rozmanitý, byla tam hustá síť cest. Trochu se ochladilo, avizovaný déšť nepřišel. V dámské elitě doběhla v nejrychlejším čase Karolína Kettner (SHK), která porazila o dvě a půl minuty druhou Markétu Mulíčkovou (TBM), třetí Kamila Gregorová (SJH) byla zpět o další minutu a půl. V mužích vyhrál Brit 1 Phil Vokes, 46 sekund za ní skončil Jan Procházka (PGP), třetí Pavel Kubát (PHK) měl ztrátu necelé dvě minuty.

Nedělní závěrečná etapa proběhla na mapě Branžež v místy plošším rychlém terénu (tam běžely hlavně kratší tratě), který byl místy skalnatý, členitý, velmi kopcovatý, skalní města a plotny (tam zavítaly delší tratě). Tratě postavil Vít Zakouřil, který měl při stavbě těžší pozici, protože skály v okolí centra nemohl z důvodu ochrany přírody využít. Po nočním deštíku bylo na běhání příjemné počasí. V ženách si pro druhé etapové vítězství doběhla Kamila Gregorová (SJH), minutu za ní zaostala na druhém místě Karolína Kettner (SHK), třetí Markéta Mulíčková (TBM) už měla ztrátu přes tři minuty. Na trati mužů byly výsledky velmi vyrovnané, vyhrál Jan Gajda (KAM), za kterým druhý Jan Procházka (PGP) zaostal o 12 sekund, třetí skončil Pavel Kubát (PHK) se ztrátou 23 sekund na vítěze.

V celkových výsledcích vyhrála v ženách Karolína Kettner s náskokem necelých dvou minut před Kamilou Gregorovou, třetí Markéta Mulíčková měla na vítězku ztrátu čtyři minuty. V mužích to bylo velmi těsné, vítěz Jan Procházka měl náskok před druhým Pavlem Kubátem 11 sekund, třetí Tomáš Janovský měl ztrátu na vítěze necelých osm minut.