Světový pohár ve Švédsku - krátká trať

14.8.2021 Petr Klimpl

Druhá série Světového poháru ve švédském Idre Fjäll pokračovala závodem na krítké trati. Vítězství si odnesli Joey Hadorn (SUI) a Hann Lundberg (SWE), z našich si nejlépe vedla Jana Knapová na 14. místě.

Opět orientačně náročný závod v krásném terénu, na které se daly dělat malé i velké chyby.

Na trati mužů dlouho vedl Švýcar Daniel Hubmann, v závěru ho těsně (o 3 sekundy) porazil jeho daleko mladší krajan Joey Hadorn. Třetí místo obsadil Švéd Simon Hector, který měl na vítěze ztrátu 36 sekund. Čtvrtý skončil trochu překvapivě Fin Joonas Ahola (+42), pátý byl Švéd Albin Ridefelt (+1:18), na šestém místě doběhl vítěz klasiky Nor Kasper Harlem Fosser, který na vítězného Švýcara ztratil minutu a půl. Z naší osmičky byl nejlepší Miloš Nykodým, který po chybě v úvodu se propracoval do třetí desítky, na 23. místě měl ztrátu 3:19 min. Vojta Král byl o 40 sekund pomalejší, když po solidním začátku ztratil v další části a celkově obsadil 26. místo. Velmi dobře běžel Vojta Sýkora, který obsadil velmi solidní 34. místo s odstupem pět a půl minuty (44. Pavel Kubát, 81. Tomáš Křivda, 86. Jonáš Hubáček, 109. Martin Roudný).

109 Martin Roudny Czech Republic 64:23 +24:23

V ženách došlo k velkému překvapení, když nikdo z favoritek nestačil na švédskou juniorku (rok narození 2002) Hanna Lundberg, která startovala jako první a její čas nikdo už nepřekonal. Druhá Švýcarka Simona Aebersold na ni ztratila 62 sekund a třetí Ruska Natalia Gemperle 76 sekund. Další tři místa obsadily Švédky Karolin Ohlsson (+2:20), Tove Alexandersson (+2:22) a Lisa Risby (+2:52). Jana Knapová do velmi dobrém začátku udělala dvě chyby, propadla se na druhém mezičase na 20. příčku, další časy pak byly na úrovni těch nejlepších a v cíli z toho bylo velmi pěkné 14. místo se ztrátou necelých šesti minut na vítěznou Švédku. Velmi dobře zaběhla i Adéla Indráková, která po chybě v úvodu zaběhla už bez větších chyb a byla z toho 16. příčka (+6:17). Lenka Mechlová se rychlým závěrem probojovala do třetí desítky, skončila na 25. místě (+9:28), bodovala i na 35. místě Barbora Vyhnálková (44. Tereza Janošíková, 56. Vendula Horčičková, 64. Karolína Teplá).

1 Hanna Lundberg           Sweden                  39:20 +00:00
 2 Simona Aebersold Switzerland     40:22 +01:02
 3 Natalia Gemperle Russian Federation 40:36 +01:16
 4 Karolin Ohlsson Sweden 41:40 +02:20
 5 Tove Alexandersson Sweden 41:42 +02:22
 6 Lisa Risby Sweden 42:12 +02:52
 7 Svetlana Mironova Russian Federation     42:48 +03:28
 8 Johanna Oberg Sweden    43:13 +03:53