Světový pohár ve Švédsku - klasika

12.8.2021 Petr Klimpl

Druhá série Světového poháru v OB začala ve Švédsku závodem na klasické trati. Z českých závodníků si nejlépe vedl Pavel Kubát, který obsadil 14. místo.

Světový pohár v orientačním běhu pokračoval závodem na klasické trati v orientačně zajímavém horském terénu ve švédském Idre Fjäll. Pro závodníky byl připraven náročný terén, který byl dost kopcovitý s mírnými až strmějšími svahy s řadou terénních detailů, kde bylo velmi málo komunikací. Průběžnost i viditelnost byly dobré až velmi dobré, v lese byly převážně borovice, v některých oblastech i smrk, který snižoval  viditelnost. Na mapě byla většinou jen hnědá a modrá barva, cest bylo opravdu jen minimum. Orientačně krásné tratě, fyzicky také náročné. Konkurence byla daleko větší než byla na MS, protože orientačně silné země mohli postavit až 9 závodníků.

V ženách největší favoritka Švédka Tove Alexandersson vedla ve třech čtvrtinách trati o více než dvě minuty, pak ale postupně začala ztrácet a v cíli byla až třetí se ztrátou necelých dvou minut na vítěznou Švýcarku Simonu Aebersold, na druhém místě skončila Norka Andrine Benjaminsen, která měla na vítěznou Švýcarku ztrátu 40 sekund (jen první dvě závodnice se na náročné trati dostaly pod 90 minut). Další místa obsadily Švédky Hanna Lundberg (+3:52) a Emma Bjessmo (+8:52), šestá byla Švýcarka Sabine Hauswirth (+10:37). Z naší osmičky si nejlépe vedla Denisa Kosová, která na 19. místě měla ztrátu 15 a půl minuty, velmi pěkným výsledkem překvapila Karolína Teplá, která obsadila 26. příčku (+19:16), dvě místa za ní skončila Jana Knapová (+20:51), další pořadí našich závodnic 38. Indráková, 41. Janošíková, 56. Horčičková, 60. Vyhnálková, 66. Mechlová.

66 Lenka Mechlova Czech Republic 02:03:17 +00:34:46

V mužích si pro vítězství doběhl letošní mistr světa na klasice Nor Kasper Harlem Fosser, který běžel velmi vyrovnaně a jako jediný se v cíli dostal po 100 minut, potvrdil tak, že je letos králem klasických tratí. Druhý skončil další Nor, bronzový z MS Magne Daehli, který na vítěze ztratil 99 sekund, pro třetí místo si doběhl nestárnoucí Švýcar Daniel Hubmann, který měl ztrátu na vítěze 3:20 min. Další příčky obsadili Švéd Gustav Bergman (+4:11), Estonec Timo Sild (+5:50) a Švýcar Matthias Kyburz (+7:09). Velmi pěkné je 14. místo Pavla Kubáta, který po výborném výkonu měl v cíli na vítězného Nora ztrátu necelých 10 minut. Velmi dobrý úvod měl Tomáš Křivda, který se v první polovině trati pohyboval kolem 10. místa, pak trochu ztratil, ale přesto je 23. místo se ztrátou 14 minut velmi pěkné. Třetí nejlepší z našich závodníků byl Jonáš Hubáček na 36. místě, zkušená dvojice Vojta Král (41.) a Miloš Nykodým (50.) po solidním začátku v druhé polovině dost ztratila, solidní premiéru v SP zažil Martin Roudný, který obsadil 64. příčku (70. Sýkora, 77. Vandas).