Štafety - muži pátí, ženy šesté

30.4.2023 Petr Klimpl

Závěrečným závodem norské série Světového poháru v Norsku byly štafety. Vítězství v obou kategoriích vybojovaly švédské týmy, v redukovaném pořadí byli naši muži pátí a ženy šesté.

Závod se běžel ze stejného centra, a tedy i ve stejném terénu jako přechozí závody na klasické a krátké trati. Tratě byly dost málo farstované, startovní pole se dělilo jen málo, ale kdo z balíku odpadl, tak se tam už vracel jen velmi obtížně.

V mužích z prvního úseku doběhlo ve 38 sekundách 12 štafet, v čele byla štafeta Ukrajiny, v balíku bylo na 11. místě české béčko, které výborně rozběhl Martin Roudný. Naše áčko rozbíhal Jonáš Hubáček, po pár zaváháních přiběhl do cíle na 18. místě se ztrátou 1:15 min. Na druhém úseku se na čele udělal šestičlenný balík, kde ve 12 sekundách byly štafety Švýcarska, Finska a po dvou štafetách Norska a Švédska. České áčko (Daniel Vandas) předávalo na 11. místě se ztrátou tří minut, béčko po chybě Miloše Nykodýma mělo na předávce ztrátu necelých šest minut (16. místo). Závěr byl dramatický, pro vítězství si nakonec doběhlo áčko ve Švédska ve složení Martin Regborn, Emil Svensk a Gustav Bergman. S odstupem 12 sekund finišovala na druhém místě štafeta Finska (Topi Syrjalainen, Olli Ojanaho, Miika Kirmula), sekundu zpět bylo béčko Norska (Gaute Steiwer, Eirik Langedal Breivik, Havard Sandstad Eidsmo). O další sekundu zpět byl na čtvrtém místě tým Švýcarska, páté bylo béčko Švédska a šesté áčko Norska (tam překvapivě nestačil Kasper Harlem Fosser). Tomáš Křivda posunul po dobrém výkonu české áčko na 9. místo (+6:05), což znamenalo v redukovaném pořadí pěkné páté místo. V béčku finišoval Jakub Glonek na 17. místě (+10:50).

10 Lithuania         112:30 +15:17

Závod žen byl stejně dramatický, na dramatičnosti přidala i velká chyba Alexandersson na druhém úseku favorizovaného švédského áčka. Z prvního úseku předávaly na prvních dvou místech áčko a béčko Švédska, dalších devět štafet pak mělo ztrátu menší než minutu, na 11. místě se ztrátou 58 sekund naše áčko (Denisa Kosová). Po druhém úseku byly pro změnu v čele dvě štafety Norska, ale v těsném kontaktu byly další tři štafety (Švédsko B, Švýcarsko a Estonsko). Vendula Horčičková předávala na 9. místě ve stejném čase jako áčko Švédska (chybující Alexandersson). Závěr byl hodně dramatický, plný drobných chyb. V závěrečném stoupání byla nakonec nejlepší Lisa Risby z béčka Švédska (první dva úseky běžely Karolin Ohlsson a Elin Mansson), 12 sekund za ní finišovala štafeta Švýcarska (Elena Roos, Natalia Gemperle, Simona Aebersold), třetí místo obsadil tým Norska (Marianne Andersen, Tone Bergerud Lye, Andrine Benjaminsen), na dalších příčkách doběhly štafety Finsko A, Norsko B a Finsko B. Tereza Janošíková bojovala o 9. místo (a tím o 5. místo v redukovaném pořadí s Dánskem, v závěru ale na dánskou finišmanku nestačila a české áčko doběhlo na 10. místě (+06:26), tedy na šestém v redukovaném pořadí. Béčko ve složené Eliška Sieglová, Tereza Čechová a Michaela Dittrichová skončilo na začátku třetí desítky (21., ztráta 22 minut).

1 Sweden            101:57 +00:00
 2 Switzerland       102:09 +00:12
 3 Norway            102:22 +00:25
 4 Finland           104:14 +02:17
 5 Denmark           108:12 +06:15
 6 Czechia           108:23 +06:26
 7 Estonia           111:05 +09:08
 8 France            112:37 +10:40