Štafetové závody v roce 2022

21.1.2022 Petr Klimpl

Štafetové závody v roce 2022

Do letošních dlouhodobých soutěží štafet a klubů je zařazeno celkem sedm závodů.

Česká liga klubů, Český pohár štafet 2022

23. 4.   Český pohár štafet, Česká liga klubů                          LPU
24. 4.   Český pohár štafet, Česká liga klubů       LPU
15. 5.   Mistrovství ČR sprintových štafet, Česká liga klubů   DKP, TAP        
24. 9.   Český pohár štafet, Česká liga klubů        STH 
25. 9.   Český pohár štafet, Česká liga klubů        VRL 
 8. 10.  Mistrovství ČR štafet, Český pohár štafet, Česká liga klubů   PHK 
 9. 10.  Mistrovství ČR klubů, Česká liga klubů                PHK 

Ze 7 závodů České ligy klubů se každému klubu počítá 5 nejvyšších bodových hodnot. Český pohár štafet má o dva závody méně, každé štafetě se počítají tři nejvyšší bodové hodnoty

Pojďme se podívat, kde se bude letos ve štafetových závodech závodit.

23. - 24. 4. 2022 - Český pohár štafet, Česká Liga klubů - OK Lokomotiva Pardubice
Dva závody Českého poháru štafet byly původně naplánovány na květen roku 2021 do prostoru severně od Svratouchu, do lesa, který ještě nikdy nebyl použit pro orientační běh. Závody se kvůli covidu neuskutečnily a byly přeloženy na duben 2022. Předběžný souhlas CHKO pro rok 2021 nebyl pro rok 2022 pořadatelům prodloužen (mj. na louce modrásek, v lese čáp černý). Správa CHKO nedala souhlas ani ke konání v dalších náhradních terénech (Pustá Kamenice, Pustá Rybná). Byly zvažovány prostory nových map na Přeloučsku a Holicku, ale vzhledem k velkým vzdálenostem od sobotního závodu Českého poháru ve sprintu, který pořádá OSN, nebyla tato varianta přijata. Závody se tak uskuteční díky vstřícnosti OSN v lese Ochoza severně od Nového Města na Moravě. V sobotu a v neděli se poběží ve stejném lese, ale z opačné strany. Závodníky čeká typický vysočinský terén, který je porostově rozmanitý, místy jsou vodoteče, v prostoru je velmi hustá síť komunikací. Mapu připravuje Petr Mareček, který byl autorem poslední mapy v tomto prostoru - Ochoza (2021). Sobotní závod staví Zuzana Klimplová a Šimon Mareček, nedělní pak Jan Grundmann a Petr Fencl.

15. 5. 2022 - Mistrovství ČR sprintových štafet, Česká liga klubů – Oddíl OB Kotlářka, KOB Tretra Praha
Šampionát sprintových štafet se počítá do České ligy klubů. O medaile a o body do ligy klubů se bude bojovat v městské části Praha 13 (ohraničený ulicemi Jeremiášova, Bucharova a Rozvadovská spojka), kde je mix sprintových terénů - komplex kancelářských budov, sídlištní zástavba, stará zástavba vilové čtvrti, park, nadchody a podchody frekventovaných ulic, areály škol a školek. Předchozí mapa terénu byla Hůrka z roku 2007. Hlavním kartografem nové mapy je Radim Ondráček, tratě postaví Radim Hošek. Závod proběhne pod dohledem televizních kamer, přímý přenos ze závodu kategorie dospělých bude v programu České televize (start proto bude docela brzy, již v 9:15 hod.).

24. 9. 2022 - Český pohár štafet, Česká liga klubů - SK Studenec
Průběžný podkrkonošský les se středně hustou sítí komunikací, většina prostoru je středně prudký svah s občasnými kameny, skalkami a pozůstatky těžební činnosti (lomy); v prostoru údolí říčky Bystřice jsou pak prudké svahy s erozními rýhami. To je charakteristika terénu, v kterém připravili pořadatelé z SK Studenec závod štafet. Prostor závodu mezi obcemi Tetín– Vidoň – Podháj – Želejov – Borek – Vřesník ještě pro orienťák nebyl nikdy využit. Novou mapu dělá Tomáš Leštínský, tratě staví Martin Vik, centrum je u obce Tetín– Vidoň.

25. 9. 2022 - Český pohár štafet, Česká liga klubů - OOS TJ Spartak Vrchlabí
Druhý závod podzimního dvojzávodu štafet situovali vrchlabští pořadatelé do lesního prostoru mezi obcemi Záboří, Kocléřov, Huntířov a Bukovina s centrem v Záboří. V tomto prostoru již byla mapa Studánka z roku 1990. Závodníky čeká podkrkonošský mírně zvlněný terén, většinou dobře průběžný, místy s pasekami a hustníky, se střední sítí komunikací. Zčásti je borovicový les, který se vyznačuje mnoha terénními detaily – kupkami, jámami a prohlubněmi. Lze zde narazit na samostatné skalky a kameny. V severní části lesa jsou skalní bloky. V jižní části se nacházejí pozůstatky po těžbě pískovce. Některé části lesa jsou podmáčené protékajícími potůčky. Novou mapu připravuje Tomáš Leštínský, tratě staví Vlastimil Polák.

8. 10. 2022 - Mistrovství ČR štafet, Český pohár štafet, Česká liga klubů – OK 99 Hradec Králové
Podhorský terén v nadmořské výšce 450 - 570 m n. m. s velkým množství kamenů, skalek a terénních detailů, kde se střídají různé stupně průběžnosti, od rychlých pasáží v čistém lese po pomalé prodírání v hustníkách. To je charakteristika terénu, kde se poběží štafetové mistrovství a bude se bojovat i o body do štafetových soutěží. Prostor závodu je mezi obcemi Výšinka – Horní Žďár – Nové Záboří – Záboří – Komárov – Kocbeře, centrem bude louka Hajnice – Výšinka. Mapu pro závod připravuje Radek Novotný, tratě staví dvojice Zdeněk Šabatka a Petr Losman. V prostoru závodu bylo už několik map, tou poslední Studánka z roku 2011.

9. 10. 2022 - Mistrovství ČR klubů, Česká liga klubů – OK 99 Hradec Králové
Závěrečný závod České ligy klubů proběhne ve stejném prostoru a ze stejného centra jako den předtím štafet. Charakteristika terénu je tedy stejná, stejný je i mapař i stavitelé tratí.

 

 

 


« zpět