Sprintové šampionáty v Praze

11.5.2022 Petr Klimpl

Sprintové šampionáty v Praze

Mistrovství ČR ve sprintu (sobota) a Mistrovství ČR sprintových štafet (neděle) - to jsou dva české šampionáty, které připravili pořadatelé z Oddílu OB Kotlářka a z KOB Tretra Praha

Poběží se v pražské lokalitě Stodůlky, Luka, Lužiny, Hůrka, Nové Butovice. Tratě po oba dny povedou v sídlištní a vilové zástavbě a v městských parcích, kde je běžecký podklad asfaltové cesty/beton, kamenná dlažba a trávník. Pořadatelé v samostatném článku upozorňují na překonávání multilevelů, v pokynech je i speciální upozornění na umělé překážky a překonávání zakázané úrovňové komunikace.

Mistrovství ČR ve sprintu

Sobotní závod má centrum v Základní škola Trávníčkova (metro Luka) v Praze 13 - Stodůlky (požadatelé upozorňují na povinný příchod do centra). První závodníci vyběhnou ve 12 hodin  (karanténa pro všechny závodníky se uzavírá v 11:50), medailový ceremoniál by měl být 14:30 hod. V osmi kategoriích bude na startu téměř pět set závodníků, kteří získali právo startu v tomto závodě. Mapu 100doolky (měřítko 1:4000, mapový klíč ISSprOM 2019-2) připravil Radim Ondráček, tratě postavil Jakub Illner.

V ženách obhajuje loňský titul ze Šternberka Jana Stehlíková, v mužích loni vyhrál Tomáš Křivda. Oba jsou na startu i letos, ale budou mít řadu kvalitních soupeřů. V ženách patří k hlavním favoritkám Tereza Janošíková, velmi dobrou formu prokazují na jaře Adéla Finstrlová (ta vyhrála letošní zatím jediný závod Českého poháru ve sprintu), Denisa Kosová a Vendula Horčičková, jejich velkými soupeřkami budou určitě mladé závodnice Tereza Čechová, Šárka Sokolářová, Jana Peterová, Eliška Sieglová či Anna Štičková, určitě nelze zapomenout na překvapení letošní sezóny Barboru Matějkovou. V mužích jsou vedle Křivdy největšími favority několikanásobný mistr ČR ve sprintu Vojtěch Král a vítěz M ČR z roku 2020 (a loni náš nejlepší na MS) Jakub Glonek. Ale seznam jejich soupeřů s ambicemi na medaili je velmi široký - Jonáš Hubáček, Miloš Nykodým, Otakar Hirš, Vojtěch Sýkora, Daniel Vandas, Martin Roudný či Tomáš Kubelka (ten vyhrál závod Českého poháru v Novém Městě na Moravě). Závod v kategoriích mužů a žen je i nominačním na letošní MS v Dánsku.

V juniorských a dorosteneckých kategoriích je situace málo přehledná, překvapit vedle dále vyjmenovaných favoritů může i řada dalších. V juniorkách jsou hlavními aspirantkami na medaile členky juniorské reprezentace Anna Karlová, Markéta Mulíčková, Michaela Dittrichová, Lucie Semíková, Jana Pekařová a Adéla Vandasová. V juniorech je hlavním favoritem Jakub Chaloupský, jeho největšími soupěři by měli být Kryštof Hájek, Vít Čech, Matyáš Štregl či Adam Valík, černým koněm by mohl být německý závodník v dresu TUR Konstantin Kunckel. V D18 by o medaile měly bojovat především Michaela Novotná, Michaela Metelková, Lea Martanová, Lucie Dittrichová a Ema Černá. V H18 zatím žebříčku A dominuje Jakub Peterka, dalšími favority jsou Daniel Bolehovský, Jan Strýček a Jiří Donda, zapomenout nelze ani na Jiřího Blahu, Tobiase Pekárka či Viléma Bednaříka. V D16 je zatím v žebříčku A nejlepší Kateřina Doušková, dalšími favoritkami jsou Kateřina Štěpová, Viktorie Škáchová, Julie Bambousková, Barbora Holasová a Hana Vítková. V H16 jsou favority brněnští závodníci Jan Štěpánek, Tomáš Kučera a Tomáš Urbánek, dále pak David Elleder či Jan Čihák.

Mistrovství ČR sprintových štafet

Nedělní štafety našly centrum ve Fakultní ZŠ profesora Otokara Chlupa Pedagogické fakulty UK (metro Nové Butovice) ve Stodůlkách. Čtyřčlenné smíšené štafety (běží se v pořadí D - H - H - D) čekají tratě, které postavil Radim Hošek, autorem mapy O Chlup (1:4000, ISSprOM 2019-2) je opět Radim Ondráček. Na startu bude přes 90 štafet v kategoriích dospělých a dorostu. Dospělí startují v 9:15 hod. (karanténa se uzavírá v 9:00 hod.), jejich závod bude v přímém přenosu České televize, dorost bude následovat poté.

Loni v Litovli vyhrála překvapivě štafeta LPU v sestavě Peterová, Roudný, Kubelka a Stehlíková, a ve stejném složení bude obhajovat titul. Ale jednoduché to mít nebude. Dalšími favority jsou lonští medailisté SSU (s Králem a Janošíkovou) a LCE (Dittrichová, Hubáček, Sýkora, Horčičková), loni disknutá štafeta ZBM (s Nykodýmem a Finstrlovou), či štafety PHK (s Kosovou a Chaloupským), KAM (s Čechovu a Glonkem), TUR a hodně posílená TBM.

V dorostu loni získala titul štafeta ZBM, i letos je favoritem, ale bude mít řadu soupeřů - především TUR, TBM, VSP, PGP, TAP, SHK, PHK, TZL a SJI.

Web obou závodů s potřebnými pokyny je tady.


« zpět