SP Švédsko 2022 - Knock-out sprint

28.5.2022 Petr Klimpl

Na Světovém poháru ve Švédsku byl na programu knock-out sprint, vyhráli Matthias Kyburz (SUI) a Tove Alexandersson (SWE).  Trio českých závodníků se probojovala do semifinále.

Dopoledne se běžela kvalifikace, která měla centrum v Byttorps IP, tratě vedly v příměstském terénu, kde byly jak budovy, tak i částečně i les. Tratě byly postaveny na čas vítěze 9 minut, do čtvrtfinále postupovalo vždy ze tří rozběhů 12 nejlepších závodníků. Do dalších bojů se podařilo probojovat pětici českých závodníků, v mužích postoupili Tomáš Křivda a Jakub Glonek, v ženách Tereza Janošíková, Jana Stehlíková a Denisa Kosová.

Odpoledne bylo připraveno čtvrtfinále, semifinále a finále, centrum bylo v PA Halls Terass, terén byl městský, s mírným převýšením, zeleně tam bylo podstatně méně než dopoledne. Tratě byly postaveny na 7-8 minut. 36 závodníků bylo ve čtvrtfinále rozděleno do šesti skupin, z každé si další postup vybojovali tři nejlepší. A to se podařilo třem českým závodníkům, v mužích to byl Tomáš Křivda, v ženách Jana Stehlíková a Tereza Janošíková. Semifinálové skupiny byly tři, jen dva nejrychlejší postupovali do finále. A to se nepodařilo ani jednomu z českých zástupců. Tomáš Křivda doběhl ve svém semifinále čtvrtý, Tereza Janošíková a Jana Stehlíková běžely ve stejném běhu, Tereza byla třetí a Janďa pátá.

Finále mužů bylo velmi vyrovnané, rozhodlo se až v závěru, pro vítězství si doběhl Matthias Kyburz (SUI) těsně před Timem Robertsonem (NZL), třetí byl August Mollen (SWE), čtvrtý Kasper Fosser (NOR), pátý Martin Regborn (SWE) a šestý Miika Kirmula (FIN), rozdíl mezi nimi byl pět sekund. V ženách měla největší favoritka Tove Alexandersson (SWE) jedinou vážnější soupeřku a to Britku Megan Carter Davies, kterou v záběru porazila o 4 sekundy, třetí Norka Andrine Benjaminsen měla ztrátu 11 sekund, na 4. až 6. místě skončily Švédky Lina Strand, Karolin Ohlsson a Hanna Lundberg.

Závěrečné nedělní sprintové štafety se poběží opět v okolí PA Halls Terass.