Sedm+1 českých o-šampionátů v roce 2023

7.1.2023 Petr Klimpl

Sedm+1 českých o-šampionátů v roce 2023

V roce 2023 se bude bojovat o mistrovské medaile v osmi M ČR v orientačním běhu. K již tradičním šampionátům přibude Mistrovství ČR v knock-out sprintu.

Prvním českým šampionátem bude dubnové mistrovství v nočním orientačním běhu, na jaře (červen) ještě bude netradičně Mistrovství ČR na klasické trati. Většina mistrovských závodů bude na podzim, po šampionátu na krátké trati budou následovat závody v knock-out sprintu, ve sprintu a sprintových štafet, program skončí v polovině října štafetami a závodem klubů.

Mistrovství ČR v nočním OB – 15. 4. 2023 – SKOB Slaný
Prvním bojem o mistrovské medaile bude šampionát v nočním orientačním běhu. Závod bude pořádat SKOB Slaný v prostoru u Petrohradu (v severní části je terén členitý a kamenitý s roztroušenými kameny a kamennými homolemi, v jižní části je pak mírně kopcovitý s lokálním výskytem kamenů; je tam středně hustá síť komunikací). Předchozí mapa z roku 1990 má název Petrohrad (byl to tréninkový prostor na MS 1991). Novou mapu připravuje Roman Horký, tratě staví Jan Hanák. Centrum závodu bude v psychiatrické léčebně v Petrohradě. Tituly z roku 2022 (závod se běžel ve Struhařově) obhajují Tomáš Křivda a Vendula Horčičková).

Mistrovství ČR na klasické trati – 10. – 11. 6. 2023 – Beta Ursus Rosice, SK Brno Žabovřesky
Mistrovský závod na klasické trati proběhne nezvykle v červnovém termínu, důvody byly dva - příprava reprezentace na červencové Mistrovství světa v lesních disciplínách a nemožnost využití zvoleného terénu v podzimním termínu. Jarní vrchol domácí o-sezóny proběhne v prostoru Neslovice, Hlína, Prštice, Radostice, Tetčice s centrem v neslovickém statku Cesar. V daném prostoru již byla v roce 1990 mapa Vlčí kopec. Poběží se v typicky středoevropském terénu s několika hlubokými údolími a prudkými svahy padající do Boskovické brázdy nebo k toku říčky Bobrava; terén je pokryt smíšenými lesy. Novou mapu připravuje Zdeněk Rajnošek, tratě sobotní kvalifikace postaví Pavel Ptáček, nedělní finále připravuje Stanislav Mokrý. V roce 2022 vyhráli klasickou trať Tomáš Křivda a Denisa Kosová.

Mistrovství ČR na krátké trati – 16. – 17. 9. 2023 – TJ Spartak první brněnská
Podzimní vrchol sezóny se poběží v CHKO Žďárské vrchy. Pořadatelé ze Spartaku první brněnská zvolili za centrum louku u hájenky Blatka v katastru obce Samotín. Mapu na závod připravuje Petr Mareček, prostor již byl zmapován v roce 1981 (mapa Samotín). Stavitel tratí Libor Zřídkaveselý postaví sobotní kvalifikaci v plochém údolí potoka Rybníček s množstvím melioračních rýh, potoků, bažinek a porostových detailů se středně hustou sítí cest. Finálový prostor je více členitý. V severní části se nachází svah s porostovými detaily, kameny a srázky. Jižní část je ploché údolí potoka Břímovka s množstvím melioračních rýh, potoků, bažinek a porostových detailů. I nedělní tratě staví Libor Zřídkaveselý. Tituly z roku 2022 z Nové Vsi nad Nisou budou obhajovat Tomáš Křivda a Vendula Horčičková.

Mistrovství ČR v knock-out sprintu – 28. 9. 2023 – Orientační sporty Písek
Premiérový šampionát v KO sprintu se uskuteční ve svátek 28. září v Písku. Kvalifikace, semifinále a finále proběhnou v historickém centru města, kde již byla mapa Pískoviště z roku 2007. Centrem závodu bude plavecký stadión v Písku. Mapu na závod připraví Jan Drbal, tratě postaví Daniel Wolf.

Mistrovství ČR ve sprintu – 30. 9. 2023 – Orientační běh Opava
Sprintový šampionát proběhne těsně před Mistrovství Evropy ve sprintových disciplínách v Itálii, bude to tedy poslední příprava naší reprezentace na tyto závody. Závod proběhne v areálech Psychiatrické nemocnice v Opavě a Slezské nemocnice v Opavě (nemocniční areál s řadou pavilónů, cest, chodníků; parkový charakter bez převýšení, kde je řada oplocených míst se vstupy a výstupy). V prostoru už byla mapa Psychiatrická nemocnice Opava (2017), novou mapu dělá Petr Mareček, tratě připravuje Miroslav Hadač. Sprintový šampionát v roce 2022 v Praze vyhráli Tomáš Křivda a Tereza Janošíková.

Mistrovství ČR sprintových štafet – 1. 10. 2023 – Orientační běh Opava
Den po mistrovství ve sprintu se bude ve stejném prostoru bojovat i o medaile ve čtyřčlenných smíšených sprintových štafetách. Terén, mapař i stavitel tratí jsou stejní jak v sobotu. Titul z Prahy bude obhajovat štafeta Slovanu Luhačovice.

Mistrovství ČR štafet – 14. 10. 2023 – OK Lokomotiva Pardubice
Pardubičtí pořadatelé připravují štafetové mistrovství do prostoru Krouna, Čachnov, Svratouch, Dědová, Chlumětín, s centrem na louce na jižním okraji obce Krouna. Závodníky čekají tratě v CHKO Žďárské vrchy v mírně kopcovitém lese, kde je typický vysočinský terén, s hustou sítí vodotečí, cest a průseků, je tam převážně jehličnatý les s dobrou průběžností, ale s těžkou podložkou, bez výrazných terénních zlomů. V terénu dosud nebyla mapa pro orientační běh, novou mapu připravuje Petr Mareček. Tratě staví Šimon Mareček a Jonáš Fencl. V roce 2022 na Výšince získaly tituly štafety mužů i žen OK 99 Hradec Králové. 

Mistrovství ČR klubů a oblastních výběrů žactva – 15. 10. 2023 – OK Lokomotiva Pardubice
Prestižní šampionát se poběží ve stejném prostoru a ze stejného centra jako den předtím mistrovství štafet. Charakteristika terénu je tedy stejná, stejný je i mapař a jiní jsou jen stavitelé tratí (Ondřej Macek, Ondřej Pipek). V roce 2022 získal titul na Výšince tým OK 99 Hradec Králové.


« zpět