Šampionát na krátké trati v srdci Žďárských vrchů

13.9.2023 Petr Klimpl

Šampionát na krátké trati v srdci Žďárských vrchů

Mistrovství ČR na krátké trati proběhne o víkendu v srdci Žďárských vrchů (v sobotu je kvalifikace, v neděli finále).

Pořadatelé z oddílu orientačního běhu TJ Spartak první brněnská získali souhlas Správy CHKO k uspořádání vrcholného českého o-závodu v orientačně pěkném a zajímavém terénu. Přes sedm stovek přihlášených závodníků najde centrum v katastru obce Samotín, na louce u hájenky Blatka. Pořadatelé měli velký problém se zajištěním parkování, domluvená louka nevyšla, a tak účastníky čeká kyvadlová doprava z parkoviště v Herálci (je třeba si nechat dost času). 

Kvalifikace se poběží na mapě Blatky, kterou mapoval Petr Mareček, v prostoru už byla mapa z roku 1981 s názvem Samotín Samotín. Prostor kvalifikace je ploché údolí potoka Rybníček s množstvím melioračních rýh, potoků, bažinek a porostových detailů se středně hustou sítí cest, tratě postavili Jiří Zelinka a Libor Zřídkaveselý.

Nedělní finálové závody se poběží v trochu jiném terénu - tratě postavil opět Libor Zřídkaveselý tentokrát v terénu, kde se v severní části nachází svah s porostovými detaily, kameny a srázky; jižní část je ploché údolí potoka Břímovka s množstvím melioračních rýh, potoků, bažinek a porostových detailů. V tomto terénu zatím nebyla žádná mapa pro OB, novou mapu Lisovská skála mapoval Zdeněk Rajnošek.

Na individuálním vrcholu podzimní domácí sezóny se sejdou všichni naši nejlepší s výjimkou Terezy Janošíkové, která pobývá ve Finsku.

V mužích je jasným favoritem obhájce titulu Tomáš Křivda. Ten letos na žádném významném domácím závodě nenašel přemožitele, svoji výbornou formu potvrdil i na světové scéně - MS, Světový pohár. Jeho největšími soupeři by měli být vedoucí závodníci průběžného pořadí Českého poháru Miloš Nykodým (ten už má z krátké trati tituly z let 2013, 2017 a 2108 a z loňska obhajuje stříbro) a Daniel Vandas. Do boje o titul bude určitě chtít zasáhnout i loni bronzový Vojtěch Král (z MČR na krátké trati už má také tři zlata). Jejich největšími soupeři by měli být další naši reprezentanti Jonáš Hubáček (letos běžel na krátké trati MS), Martin Roudný a Jakub Glonek. Překvapení ale nejsou vyloučena, černým koněm závodu by mohl být v poslední době velmi dobře běhající Jan Petržela.

V ženách obhajuje titul z loňského šampionátu v Nové Vsi nad Nisou Vendula Horčičková (zlato získala i v ltech 2014 a 2017) a i letos je velkou favoritkou. Běžela výborně na MS i v závodech Světového poháru, v průběžném pořadí Českého poháru je druhá za Denisou Kosovou. A právě ta je spolufavoritkou závodu žen, když obhajuje loňské stříbro (a ve své sbírce má i tři tituly z let 2019 až 2021). Za touto dvojicí by měly do bojů o medaile především zasáhnout Tereza Čechová, která má letos výbornou sezónu, na podzim velmi odbře běhající Adéla Vandasová a Barbora Chaloupská, ale i Jana Peterová. Ale ani zde překvapení nejsou vyloučena, třeba stejně jako na MČR na klasické trati, kde vyhrála Adélka Bogárová.

V juniorech je jasným favoritem juniorský mistr světa Jakub Chaloupský, který svoji výkonnost ukázal třeba i v závodech Světového poháru na Českolipsku. Jeho největšími soupeři by měli být Jiří Donda (letošní štafetový juniorský mistr světa), Martin Gajda, Vít Čech či vítěz posledního závodu žebříčku A Matěj Tkáč. Také závod juniorek má jasnou favoritku - Anna Karlová vede průběžné pořadí Českého poháru, má stříbro ze štafet z MSJ a výbornou formu prokázala v závodech Světového poháru i minulý týden na Mistrovství Finska. Její největší soupeřkou měla být další stříbrná medailistka ze štafet MSJ Markéta Mulíčková, ta toho přes léto ale mnoho nenaběhala, a tak do bojů i medaile by měly především zasáhnout Barbora Smolková, Ema Černá a na podzim velmi dobře běhající Markéta Rotková.

V H18 by o titul měli bojovat dva velcí favorité, kteří jsou v žebříčku A na prvních dvou místech - Jan Strýček a Daniel Bolehovský (má štafetové zlato z MSJ), jim by měli sekundovat především dorostenecký mistr Evropy Tomáš Kučera, dále pak Vilém Bednařík, Ondřej Brosch a Adam Zřídkaveselý. V D18 je obrovskou favoritkou juniorská mistryně světa Lucie Dittrichová, která s velkým náskokem vede žebříček A, jejími největšími soupeřkami by měly být Michaela Novotná, Kateřina Doušková a Viktorie Škáchová, popř. Lea Martanová a Michaela Metelková. V mladších dorostencích je pole favoritů velmi vyrovnané - do bojů o medaile by měli zasáhnout hlavně Prokop Tomášek, Vladimír Srb, Jiří Račanský, Jan Vaníček, Ondřej Štěpánek či Tomáš Metelka. V D16 si zatím nejlépe vede Hana Vítková, v žebříčku za ní jsou seřazeny Eva Baldrianová, Tereza Paulíčková, Markéta Hanušová, Anna Kynčlová a Gregorová Alice. Pro všechny favorita ale platí, uspět v sobotní kvalifikaci a probojovat se do finále A. Což nebude jednoduché, protože konkurence je hodně početná.

Web závodu najdete zde.


« zpět