Šampionát na klasice v Hornopožárském polesí

15.9.2021 Petr Klimpl

Šampionát na klasice v Hornopožárském polesí

O víkendu se běží vrchol domácí sezóny - Mistrovství ČR v orientačním běhu na klasické trati.

Pořadatelé z OK Kamenici zvou závodníky do Hornopožárského polesí. Šest stovek našich nejlepších závodníků v kategoriích dospělých, juniorů a dorostu čeká mapa Na Požárech v měřítku 1:15000, autorem mapy je Roman Horký. Les, v kterém se poběží, je tvořen smrkovo-bukovo-modřínovou dřevinou. Severní a centrální část závodního prostoru je rovinatá až mírně zvlněná, porostově velmi pestrá, na mnoha místech plochy hustého lesa s různě sníženou průchodností. Jižní, západní a východní část prostoru je tvořena svahy (místy prudkými) s množstvím žulových kamenů, balvanů a menších skalek včetně několika starých žulových lomů. Jsou tam i lokální pozůstatky zlatokopecké činnosti. V terénu je středně hustá síť komunikací. Bohužel je tam i mnoho nových velkých pasek (intenzivní odtěžování kůrovcové kalamity). Tratě sobotní kvalifikace připravil Luboš Semík, nedělní finále pak staví Martin Škvor.

V loňském roce se běželo u Vírské přehrady, kde si medaile v hlavních kategoriích odnesli Denisa Kosová, Jana Knapová a Lenka Mechlová (ženy), Miloš Nykodým, Vojtěch Král a Pavel Kubát (muži). A kdo patří k favoritům letošního šampionátu? U dospělých to popsali pořadatelé na svém webu. Tady je tedy jen stručná rekapitulace.

V ženách je přihlášeno 70 závodnic (právo startu jich mělo 220). Přihlášeny nejsou dvě ze tří českých reprezentantek, které běžely klasiku na letošním MS. Tereza Janošíková je dlouhodobě ve Finsku, Jana Stehlíková (Knapová) společně s Vendulou Horčičkovou se z důvodu jiné akce na start závodu nepostaví také. O první místo by tak měly bojovat především obhájkyně titulu Denisa Kosová s Adélou Indrákovou. Jejich největšími soupeřkami by měly být na podzim výborně běhající Tereza Čechová a Karolína Teplá Teplá, zapomenou nelze ani na zkušenou Lenku Mechlovou či mladou Janu Peterovou.

V mužích (právo startu využilo 112 závodníků) je favoritem i přes zdravotní problémy Miloš Nykodým, který v posledních pěti letech slavil na klasice 4x mistrovský titul. Zlatá hattrick z letošních českých šampionátů by rád zkompletoval Tomáš Křivda, určitě by do boje o zlato rád promluvil i Vojtěch Král. To je tedy trio největších adeptů na medaile. Svou kůži určitě neprodají zadarmo zkušení Pavel Kubát, Marek Minář či Tomáš Kubelka, o co nejvyšší umístění budou bojovat i mladí Jonáš Hubáček, Vojtěch Sýkora či Jakub Glonek. V juniorských kategoriích patří k favoritů především ti, kteří se právě vrátili Z MS juniorů v Turecku.

V D20 je hlavní favoritkou juniorská vícemistryně světa Lucie Semíková, její největší soupeřkou by měla být Michaela Dittrichová a uzdravená Adéla Vandasová, o přední umístění bude určitě bojovat i turnovská čtveřice Elin Martanová, Jana Pekařová, Rozárka Vejražková a Barbora Matějková či Slovenka Tamara Miklušová. V juniorech je hlavním favoritem Lukáš Richtr, černým koněm závodu bude Jiří Kostka, dále je pole hodně vyrovnané - Ondřej Metelka, Jonáš Gottstein, Tomáš Janovský, Milan Malačka, ale i další spolu se slovenskou dvojicí Medard Féder a Daniel Pompura.

V D18 je jasnou favoritkou Markéta Mulíčková, jí by měly sekundovat hlavně Anna Karlová, Ema Bulířová, Anna Marie Smutná a Ema Černá. Také kategorie H18 má jasného favorita, kterým je Jakub Chaloupský, do bojů o medaile určitě zasáhnou i Lukáš Vítebský, Martin Šimša, Jiří Donda, Adam Valík či na podzim velmi dobře běhající Matěj Tkáč nebo Polák Stanisław Pachnik (zajímavostí je návrat do lesa Jakuba Milána, ketrý se nyní hlavně věnuje biatlonu). V D16 by o zlato měly bojovat především účastnice ME dorostu Michaela Metelková, Michaela Novotná, Lea Martanová a Lucie Dittrichová, v H16 by se o titulu mělo rozhodnout mezi našimi dvěma letos suverénně nejlepšími závodníky Janem Strýčkem a Danielem Bolehovským (ten jasně vede žebříček A), k hlavním aspirantů na medaile patří i Šimon Stehlík, Jakub Račanský, Jan Štěpánek, černým koněm byl mohl být Tomáš Kučera nebo Polák Jędrzej Pachnik.

Web šampionátu najdete zde.


« zpět