Řada závodů v oblastech

4.5.2022 Petr Klimpl

 Řada závodů v oblastech

V závěru prvního květnového týdne je připravena opět řada závodů v orientačním běhu.

Druhým letošním vícedenním závodem je Jarní trojúhelník, který pořádá MLOK Mariánské Lázně. Necelých 500 přihlášených závodníků čekají tři etapy. V pátek odpoledne se běží sprint s centrem na ploché dráze v Mariánských Lázních. Tratě z dílny Vojtěcha Bartoše povedou v městské zástavbě, v parku, v areálu školy a přilehlých sportovištích včetně ploché dráhy, mapu připravil Josef Milota. Druhá a třetí etapa budou na náhorní plošině Slavkovského lesa s podmáčeným podkladem a těžkou běžeckou podložkou mimo cesty, s vodotečemi a prameny několika potoků, kde je větší množství kupek a malých údolíček a střední až nízká hustota cest. Centrem bude Rájov u Mariánských Lázní. Tratě sobotní klasiky postavil Jaroslav Macura, nedělní krátkou trať pak Jan Michalec.

V Ještědské oblasti jsou na sobotu připraveny dva sprinty. Dopoledne se počítá do soutěží oblasti, odpoledne je veřejný závod. Oba závody pořádá Slavia Liberec orienteering s centrem na Univerzitním náměstí TUL. Dopoledne se poběží na mapě TULka (autor Jiří Daněk), tratě pro téměř 500 závodníků postavil Jiří Martan. Na odpoledne je připravena mapa Koleje Harcov (autor Matěj Burda), přihlášeny jsou necelé čtyři stovky závodníků, pro které postavil tratě Petr Kruliš. Oba závody proběhnou v městské zástavbě, v parcích a v areálu VŠ kolejí.

Také na Vysočině jsou v sobotu dva závody, oba připravují pořadatelé ze Sportovního klubu OK Jihlava. Přihlášeno je vždy více než 300 závodníků, kteří najdou centrum v jihlavském amfiteátru. Dopoledne je sprint, odpoledne krátká trať, pro oba závody bude použita „sprintová“ mapa, kterou připravil Matěj Píro. Poběží se v historickém centru města, v městské zástavbě a v lesoparku, pro každý závod bude využit jiný prostor, překryv prostorů je minimální. Sprint postavil Jaroslav Vítek a krátkou trať Petr Kaňák.

Další sobotní dvojzávod pořádá pro Valašskou a Hanáckou oblast Sportovní klub orientačního běhu Zlín s centrem v obci Spytihněv. Dopolední sprint postavila pro více jak 400 přihlášených závodníků Iva Kavánková a má centrum v přístavišti Baťova kanálu, odpolední sprintové štafety (poběží skoro 60 štafet) mají centrum na místním fotbalovém hřišti, autorkou tratí je Jitka Jeřábková. Mapu Spytihněv pro oba závody připravil Roman Zbranek, tratě povedou v rovinatém terénu s minimálním převýšením, v ulicích a uličkách historické části obce, vč. parku, sportovního areálu a okolí Baťova kanálu.
V neděli proběhne Mistrovství Ještědské oblasti na krátké trati s centrem v areálu koupaliště Dubice u České Lípy. Závod pořádá OK Jiskra Nový Bor, na startu bude více než 700 závodníků, kteří poběží na mapě Mnich (autor Aleš Hejna). Stavitelé tratí Dan Pavlovec a Vít Mareš měli k dispozici členitý terén, s množstvím pískovcových kamenů a skal, kde je hustá síť komunikací.

Krátkou trať Moravskoslezského oblastního žebříčku pořádají v Hošťálkovicích pořadatelé z OOB TJ Baník Ostrava a free.lepus.cz. Téměř tři stovky závodníků čeká mapa Bobrovnický les (mapoval Bob Háj) ve středně kopcovitém terénu s převážně dobrou průchodností, v prostoru se nacházejí terénní tvary coby pozůstatek sesuvů půdy. Stavitelem tratí je Jiří Vlach.

Podrobnosti o všech závodech najdete v IS ORIS.


« zpět