První kolo přihlášek na pořadatele závodů 2025

6.11.2023 Petr Klimpl

První kolo přihlášek na pořadatele závodů 2025

Skončily přihlášky do 1. kola výběrového řízení na pořadatele závodů sekce OB v roce 2025.

Moc zájemců o pořádání není, překvapivě je zájem o pořádání štafet a sprintů. Zájem není ale o hlavní závody - české šampionáty na krátké trati, na klasice, v nočním OB, v KO sprintu či štafet a klubů.

O pořádání květnových mistrovství ČR ve sprintu a sprintových štafet se hlásí dva zájemci - SHK a KAM. SHK nabízí pro oba závody prostor v Třebechovicích pod Orebem, kde se dosud orienťák neběhal (rovinaté město, historický střed, parčíky, lesík, bloky s RD...). KAM pro sprint nabízí centrum města Benešov mezi hlavním nádražím a parkem Klášterka (historické centrum v okolí Masarykova náměstí - průchody, proluky, dvory, schody, multilevel struktury, obytné oblasti s nepravidelně rozmístěnými činžáky, několik patrových garáže otevřených a průběžných, městské hradby s prúchody, sady a parky), orienťácká mapa tam ještě nebyla. Štafety by mohly být Buštěhradu, kde jsou úzké uličky v členitém svahu středověkého Buštěhradu, zámek a zámecký park. Původní mapa Buštěhrad z roku 2015 bude rozšířena o zámecký park a přilehlé okolí.

O pořádání dvojzávodu Českého poháru na přelomu května a června i v září má zájem KSU. Na oba termíny nabízí prostor Buková hora v Pardubickém kraji, kde dosud nebyla žádná mapa (kopcovitý terén se střídavou průběžností ovlivněnou četným výskytem horských hustníků s minimálním množstvím sezónního porostu, v terénu se nachází množství detailů - skály, kameny, kupky, bažinky, hustníčky,..; běžecká podložka odpovídá horskému terénu, ale vyskytují se zde i běžecky rychlé pasáže). Na září ještě je možný prostor v Hraběšicích (vrchol Kamenný vrch a okolí), kde již byla mapa Kamenec z roku 2005 (kopcovitý terén se střídavou průběžností ovlivněnou četným výskytem horských hustníků s minimálním množstvím sezónního porostu. V terénu se nachází velké množství detailů - skály, kameny, kupky, bažinky, hustníčky,..; u centra plošší část s bažinkami a terénními útvary).

O pořádání jarních dvou závodů Českého poháru štafet a závodu Českého poháru ve sprintu mají zájem KSU a SJH. KSU nabízí na štafety prostor Bukové hory a na sprint město Štíty (horizontálně i vertikálně členitý prostor města, Akrobat park Štíty a přilehlé parky), kde se dosud neběhalo. SJH nabízí na sprint město Jindřichův Hradec, běželo by se v historickém centru města, v areálu státního hradu a zámku, ve svažitém parku na obou březích řeky Nežárky, v areálu atletického stadionu a okolních ulicích), dřívější mapy - Městský park (2010)Bílá paní (2011) a Park (2013). Štafety by pak měly být v prostoru mezi obcemi/osadami Sedlo, Lhota, silnice II/128, Hradiště, Nový Vojířov, na západě ohraničená Kostěnickým potokem, kde kopcovatý terén, většina prostoru je ve vzrostlém lese s hustníkovými pasážemi menšího rozsahu; průběžnost mnohde snížena borůvčím a/nebo mírně kamenitou podložkou; ve východní části prostoru balvany a skalky i neschůdné skály. V části prostoru se běžely štafety na Mistrovství Evropy dorostu 2011 (mapa Hammer).

Podzimní "trojkombinaci" mají zájem spolu pořádat TUR a TJN. TUR nabízí uspořádání sprintu v historickém centru města Železný Brod, kde už kdysi byla o-mapa v měřítku 1:15000 Železný Brod z roku 1998. TJN by uspořádal dva závody štafet na Prosečském hřebenu (Jablonec nad Nisou - místní část Lukášov), kde je kopcovitý terén se středně hustou sítí cest, porostově rozmanitý, s velkým množstvím kamenů, skalek a kupek, byly tam již mapy Peklo (1984) a Nové peklíčko (2008).

Na pořádání tří závodů Veteraniády ČR se hlásí SHK. Sprint by byl v Třebechovicích pod Orebem, kde se dosud orienťák neběhal (rovinaté město, historický střed, parčíky, lesík, bloky s RD...), klasická a krátká trať pak v rovinatém hradeckém lese s členitějším svahem, který je porostově bohatý s hustou sítí komunikací a vodotečí, v prostoru, kde se v letošním roce běžely dva závody Českého poháru (mapa Hoděšovice).

Všechny přihlášky posoudí v průběhu listopadu soutěžní komise sekce OB a následně vedení sekce, které pak vyhlásí výsledky (a také vypíše druhé kolo výběrového řízení na pořádání).


« zpět