První červnový víkend v oblastech

31.5.2023 Petr Klimpl

První červnový víkend v oblastech

Na první červnový víkend je připraveno několik závodů oblastních soutěží:

Sobota

Ve Východočeské oblasti pořádá SK Studenec dva závody v Borovnici. Oba se poběží na mapě Čistecká hůra 2023 (hlavní kartograf Tomáš Leštínský) v prostoru Čistecká hůra - náhorní plošina s prudkými svahy, severní svah s výrazněji členitými oblastmi - údolíčka, kupky, kameny, srázky, odpolední štafety navíc i v prostoru s výraznými erozními údolími. Dopoledne se poběží žebříčková krátká trať, kterou postavili Ondřej Paleček a Petr Junek a na kterou je přihlášeno přes 800 závodníků. Odpoledne je připraveno Mistrovství oblasti štafet, pro 130 přihlášených štafet postavil tratě Petr Junek.

Na Vysočině pořádá Sportovní klub OK Jihlava Mistrovství oblasti na krátké trati. Centrem je Cejle – Horní Hutě, kde je v okolí mapa Bromberk (mapovali Zdeněk Rajnošek a Zdeněk Janů, revize Martin Kratochvíl) ve zvlněném terénu, kde je porostově rozmanitý les s velkým množstvím pasek po kůrovcové kalamitě, většinou je tam těžší podložka (podmáčená místa, klacky, kameny), v prostoru se nachází množství kamenů a kamenných polí. Tratě pro tři stovky závodníků postavil Aleš Prášil.

Společný závod Hanáckého žebříčku a žebříčku Moravskoslezského kraje pořádá Spolek orientačních běžců Olomouc. Centrum krátké tratě je ve Velkém Újezdu. Přes 400 přihlášených závodníků čeká mapa Kyjanický kopec, kterou mapovali Zdeněk Janů a Zdeněk Rajnošek. Tratě postavili Jiří Kubíček a Pavla Horová v mírně členitém terénu, který je porostově velmi pestrý, je tam střední síť cest, místy jsou výrazné terénními tvary. Krátkou trať oblastního žebříčku Valašské oblasti pořádá OB Vizovice. 230 přihlášených závodníků najde centrum v areálu sjezdovky v Pozděchově. Stavitel tratí Jan Vyoral měl k dispozici mapu Peklo 2023, která je ve smíšeném lese podhorského charakteru, kde je velmi dobrá viditelnost, je tam minimum podrostu, jsou tam i svažité partie s bažinkami, místy je i těžší kamenitá podložka, v části prostoru je náročné sesuviště s velmi těžkou podložkou.

Jihomoravská liga pokračuje krátkou tratí za pořadatelství oddíl orientačního běhu TJ Spartak první brněnská. Více než tři stovky přihlášených závodníků se sejde na koupališti Mokrá-Horákov. Tratě postavil Libor Zřídkaveselý na mapě Říčky-sever (mapovali Petr Mareček, Petr Matula, Zdeněk Lenhart) ve smíšeném lese, kde je v části vápencový terén Moravského krasu, v druhé části typický převážně zarostlý brněnský terén s hustou sítí komunikací.

Neděle

Mistrovství Jihočeské oblasti na krátké trati pořádá oddíl orientačního běhu TJ Sokol Křemže. Shromaždiště závodu je v obci Vrábče. Skoro dvě stovky závodníků čekají tratě na mapě Bory II (mapoval Roman Horký). Autorem trati je Josef Hejzlar, tratě vedou v terénu, který je v severní časti poměrně kopcovitý, v jižní rovinatý. Celkově je les dobře průběžný (převážně borovicový), ale jsou tam i husté porosty. V některých částech mapy je větší množství porostových detailů. Terén je „neoběhaný“, desítky let nebyl použitý pro závod OB.

V Ještědské oblasti se poběží dva závody, které pořádá OK Jiskra Nový Bor. Dopoledne to bude krátká trať Ještědského žebříčku, která má centrum na louce u obce Borek (Zahrádky u České Lípy). 650 přihlášených závodníků čekají tratě od Matouše Karvánka na mapě Pruský kámen (mapovali Radim Ondráček a Roman Horký, revize Petr Karvánek). Poběží se ve členitém terénu, kde jsou skalnaté hřbety a údolí (pískovec), převážně je tam dobře průchodný les, ale jsou tam i oblasti s náletovými porosty. Odpoledne čeká 120 přihlášených štafet Mistrovství Ještědské oblasti štafet. Centrum a terén jsou stejné jako u dopoledního závodu, tratě jsou na mapě Pruský kámen - západ, kterou revidoval Petr Karvánek, ten postavil i tratě. Zajímavostí je vypsání speciální kategorie H255, kde je přihlášena štafeta v sestavě Jaroslav Venuš, Miroslav Beránek a Jaroslav Křtěnský (zřejmě by to mohl být světový rekord štafety, co se týče věku).

Podrobnosti o závodech jsou v IS ORIS.


« zpět