Program víkendových závodů

8.9.2021 Petr Klimpl

Program víkendových závodů

O vékendu pokračuje na Moravě dvěma závody žebříček B, v Čechách jsou ve všech oblastech závody oblastních soutěží.

Žebříček B-Morava

Žebříček B-Morava pokračuje 3. a 4. kolem. Sobotní klasickou a nedělní krátkou trať pořádá SKOB Ostrava. Závody měly původně být na jaře, ale kvůli covidovým změnám v kalendáři jsou až nyní na počátku září. Centrum závodu je v Koblově, poběží se v lese mezi obcemi Koblov, Antošovice, Šilheřovice, Markvartovice, Ludgeřovice a Petřkovice. Mapy připravili J. Hostaš, J. Juřeník, J. Panna, T. Vavřík a V. Petr. Tratě postavili Milan Svěchota (sobota) a Hana Svěchotová a Tomáš Vavřík (neděle) v rovinatém terénu, kde převažuje listnatý různorodý porost, viditelnost a průběžnost je variabilní, je tam pravidelná síť komunikací, v části prostoru je členitý terén s údolíčky, s vodními a podmáčenými plochami, v prostoru se nachází pozůstatky po zákopech a protitankových zátarasech, zbytky pohraničního opevnění, jámy a jemné rýhy. Na startu bude přes 600 závodníků. V ženách je hlavní favoritkou Adéla Indráková (běží jen v sobotu), na čelní místa by měly aspirovat dále Radka Sklenářová, Kateřina Grycová či Pavla Horová. V mužích pak patří k favoritům Petr Horvát, Adam Chloupek, Marek Cahel, Radovan Čech, Martin Sklenář či Tobiáš Goldschmidt. Vše podstatné najdete na webu závodu.

Oblastní žebříčky v Čechách

Sobota

Pro Prahu a střední Čechy pořádá krátkou trať Oddíl OB Kotlářka ve Smilovicích (část obce Chotilsko). Přes 700 závodníků čeká mapa Srandy kopec (mapoval Roman Horký) ve velmi kopcovitém terénu, který je porostově rozmanitý, nacházejí se zde rychlé i pomalé pasáže, ale i části s terénními detaily. Tratě postavil Michal Škácha.
V jižních Čechách se poběží sprint ve Frymburk, který pořádá TJ OB České Budějovice. Tratě pro necelou stovku závodníků připravil Radek Teringl. Poběží se v městská zástavbě, v parku včetně pobřeží nádrže Lipno, mapu Frymburk mapovali Jan Picek a Jiří Vištejn.

Závod Západočeského žebříčku (krátká trať) připravili pořadatelé z Komety Kralovice. Shromaždiště je na louce JZ od Nových Dvorů. Více než 200 závodníků čeká mapa Kuchyňka, kterou revidoval Jiří Vištejn. Tratě postavil Ondřej Pova v terénu, kde jsou zařízlá, místy hluboká údolí k řece Střele a jejím přítokům, skalky, kameny, kamenná pole, různorodá podložka, ale i hustá síť komunikací a množství prostorových objektů.

V Ještědské oblasti pořádá Orientační klub Doksy dvě krátké tratě. Obě mají centrum ve Starých Splavech, pod Borným. Dopoledne se poběží na mapě Pod Borným (autor Tom Novák), tratě postavil Jaroslav Hradecký, na odpoledne je připravena mapa Šroubený, kterou opět mapoval Tom Novák, ten postavil i tratě. Pět stovek závodníků čeká terén, který je v části rovinatý (dobře průběžný borový les s pískovcovými detaily), v části pak jsou prudké svahy s pískovcovými skalami.

Východočeský pohár pokračuje krátkou tratí, kterou pořádá TJ Jiskra Hořice, centrum je v Libíně. Přihlášeno je přes osm stovek závodníků, které čeká mapa Sluneční lázně (mapoval Petr Čihák) v lesním prostoru mezi Libínem a Holovousy, kde je mírný svah se střední sítí cest, v části pak prudký svah s terénními detaily. Tratě postavila Šárka Rückerová.

Na Vysočině jsou připraveny dva závody. Dopoledne je mistrovství oblasti ve sprintu, které pořádá Sportovní klub Chotěboř. Centrum je fotbalovém stadionu ve Ždírci nad Doubravou. Téměř tři stovky závodníků poběží na mapě Ždírec, kterou mapovali Alena Voborníková a Jan Picek (ti také postavili tratě v městské zástavbě a přilehlém lesoparku). Odpoledne se více než 300 závodníků postaví na start oblastního žebříčku na krátké trati v Lipnici nad Sázavou. Čekají je tratě (stavitelka Vladislava Fencíková) na mapě Bretschneiderovo Ucho (mapoval Petr Mareček) v terénu, kde jsou kamenité výsypky, hrázky mezi bývalými zatopenými lomy, vše převážně v jehličnatém lese, ale i se zarostlými pasekami po těžbě.

Neděle

Téměř devět stovek závodníků přivítají pořadatelé z OK Dobříš na startu žebříčkové klasické trati. Za centrum byla vybrána louka na SZ okraji města Dobříš v lokalitě Brodce. Mapu Kazatelnu připravil Petr Uher, tratě, které postavili Jindřich Houska, Martina Bochenková a Pavel povedou typickém brdském zvlněném terénu s mnoha terénními i porostovými detaily a vrcholem Kazatelna v centrální části mapy, je tam středně hustá síť cest, terén je místy zarostlý sezonním podrostem.

TJ OB České Budějovice pořádá i nedělní závod Jihočeského žebříčku, tentokráte krátkou trať. Cetrum je opět ve Frymburku (Ranč u tří Anč). Radek Tering postavil tratě pro stovku závodníků v lesním prostoru Marta nad obcí Frymburk na mapě Marta (mapovali Aleš Hejna a Jiří Vištejn). Tratě povedou v horském, kopcovitém terénu s porostovými detaily, kde je středně hustá síť cest, střední průběžnost, těžší běžecká podložka.

V západních Čechách pořádá i nedělní závod Kometa Kralovice. Shromaždiště je znovu na louce JZ od Nových Dvorů. Tratě klasiky postavil Martin Hanák na mapách Rabštejn a Hraběcí vyhlídka (revidoval Jiří Vištejn) v terénu, který má stejný popis jako v sobotním závodě (zařízlá, místy hluboká údolí k řece Střele a jejím přítokům, skalky, kameny, kamenná pole, různorodá podložka, ale i hustá síť komunikací a množství prostorových objektů).

V Ještědské oblasti přivítají na klasice pořadatelé ze Slavie Liberec orienteering téměř 500 závodníků. Centrem je Světlá pod Ještědem - Janův Důl. Stavitelé tratí Michal a Mirek Horáčkovi měli k dispozici mapu Druzcovský les (autoři Ivo Habán a Mirek Horáček). Tratě povedou v kopcovitém, členitém terénu, kde jsou místy kameny a skalky.

Podrobnosti o všech závodech jsou v IS ORIS

 

 


« zpět