Prodloužení kvalifikací rozhodčích a trenérů

1.11.2021 Radim Hošek

Prodloužení kvalifikací rozhodčích a trenérů

Závodní sezóna je téměř minulostí a přichází období školení a seminářů. 

Jak se dychtivější z vás již dočetli v zápise z nedělního jednání vedení sekce OB, největší smršť se chystá na první prosincový víkend do Turnova. Ale pěkně popořádku.

Trenéři

  • Pro prodloužení trenérských kvalifikací T2 a T3 slouží tradiční seminář trenérů, který chystá Pavel Košárek na víkend 3.-5. 12. 2021 do Turnova. Účast se tedy dá spojit s tradičním vyhlášením nejlepších o-sportovců na O-Gala.
  • Letos na konci roku přibudou noví absolventi školení T2, další příležitost budete mít opět v lichém roce, tj. 2023.
  • Školení T3 nadále zůstávají v gesci oblastí, pro zjednodušení jejich organizace je nově na Metodickém portále přehled aktivních školitelů pro tato školení.

Rozhodčí

Vzhledem k tomu, že loni seminář rozhodčích neproběhl, končících kvalifikací rozhodčího je letos více. Z toho důvodu byly rozhodnutím vedení sekce OB všem prodlouženy na konci roku končící kvalifikace až do 28. února 2022. Tím získáváme časový prostor, kdy pro prodloužení kvalifikace R2 a R3 jsou dvě možnosti:

  1. Seminář rozhodčích v Turnově 3. - 5. 12. 2021, opět při O-Gala.
  2. Školení a seminář R2 19. - 20. 2. 2022. Místo konání prezenční části (Morava) bude upřesněno, školení bude mít i následnou on-line část. Na tomto školení je pochopitelně možné i nově kvalifikaci R2 získat.

Naopak, oproti dosavadním zvyklostem nebude už kvalifikace rozhodčích možné prodloužit na krátkém semináři pořadatelů v Hradci Králové při Jarním poháru.

A ještě přidám tři důležité dodatečné informace:

  • Skupina rozhodčích v čele s Romanem Zbrankem je připravena reagovat na zvýšený zájem o školení navýšením kapacity částečným přesunem do on-line prostoru. Stejným směrem se budou semináře přesouvat v případě restriktivních nařízení vlády, která by znemožnila prezenční konání akcí.
  • Rádi bychom upozornili na větu v článku 5 Systému rozhodčích (pdf): „Platnost kvalifikace R1 skončí předčasně na konci kalendářního roku, pokud od absolvování posledního školení R2 nebo od posledního semináře uplynuly více než 3 roky. Předešlá věta se nevztahuje na držitele kvalifikace IOF Adviser.“ Jinými slovy, zveřejnění na seznamu rozhodčích 1. třídy „nepřebíjí“ končící kvalifikaci R2.
  • Třebaže na seminářích rozhodčích lze prodlužovat i kvalifikace R3, vnímá Skupina rozhodčích kvalifikace R3 zejména jako odpovědnost oblastí.

Na závěr připojuji poděkování všem trenérům a rozhodčím, kteří svou aktivitou přispívají k rozvoji našeho sportu. 


« zpět