Prázdninové vícedenní závody

23.5.2022 Petr Klimpl

Prázdninové vícedenní závody

Za měsíc začínají prázdniny. A na každý prázdninový víkend je připraven alespoň jeden vícedenní závod. Protože se blíží přihlášky, podívejme se na nabídku těchto závodů.

Cena střední Moravy (1. – 3. 7. 2022)

Dvojice pořadatelů KOB Konice a Haná Orienteering zve na počátku prázdnin závodníky do terénů na úpatí Hrubého Jeseníku. Centrum bude v rekreačním středisku RELAXA ve Žďárském Potoku. První etapou bude krátká trať, která se poběží v pátek ve Žďárském Potoce – Pod výhledy  (start i cíl do 1 km pěšky nebo na kole z centra), v sobotu bude přímo z centra klasická trať a program uzavřena nedělní zkrácená trať s hendikepovým startem opět přímo z centra. Všechny etapy proběhnou v krásném horském terénu s množstvím kamenů, bažin a na klasice i s vysokým borůvčím. Mapy připravili Zdeněk Rajnošek a Zdeněk Janů. První termín přihlášek je 6. června 2022, bližší podrobnosti jsou na webu závodu.

Sandstones | Pískovce (1. – 3. 7. 2022)

Pořadatelé z Orientačního klubu Doksy připravili 2. ročník těchto vícedenních závodů s centrem na louce „Enkláva“ u obce Žďár (Okna). Všechny tři etapy budou mít intervalový start. Mapy připravil Tom Novák. V pátek se poběží krátká trať ve skalnatém terénu, který je velmi členitý s mnoha terénními a pískovcovými detaily, kde je dobrá průběžnost. V sobotu klasická trať (převážně borový les s dobrou průběžností a množstvím cest a průseků, v části tratí plochý, v části členité skalní pasáže s mnoha detaily) a v neděli opět trať krátká (borový les, většinou členitý terén s mnoha detaily a pískovcovými skálami). Tratě připravují Jakub Škoda (E1), Tom Novák (E2) a Matouš Fürst (E3). Limit počtu závodníků byl stanoven na 1500, v prvním termínu se do konce dubna se přihlásila pětistovka závodníků, druhý termín přihlášek končí 10. června 2022. Web závodu je tady.

O-požáry (4. – 6. 7. 2022)

Rozsáhlý lesní komplex Hornopožárského polesí byl v roce 2021 dějištěm českého šampionátu na klasické trati. Les je tvořen smrkovo-bukovo-modřínovou dřevinou. Severní a centrální část závodního prostoru je rovinatá až mírně zvlněná, porostově velmi pestrá, na mnoha místech plochy hustého lesa s různě sníženou průchodností. Jižní, západní a východní část prostoru je tvořena svahy (místy prudkými) s množstvím žulových kamenů, balvanů a menších skalek včetně několika starých žulových lomů. Lokální pozůstatky zlatokopecké činnosti. Středně hustá síť komunikací. Intenzivní odtěžování kůrovcové kalamity (mnoho nových velkých pasek).. A právě tam zvou pořadatelé z OK Kamenice na červencové svátky na 3-denní závody s názvem O-požáry. Centrem bude louka u obce Kamenný Přívoz. Na závodníky čekají 3 etapy, všechny s intervaloým startem. V pondělí odpoledne se běží krátká trať (stavitel tratí Boris Navrátil), v úterý klasická trať (stavitelka Kristýna Hlubučková) a ve středu zkrácená trať, kterou staví Jakub Glonek. Mapy připravil Roman Horký. A na úterní odpoledne je připraven doprovodný závod ve SMIKu. První termín přihlášek je 12. června 2022, další informace jsou na webu.

Grand Prix Silesia (8. – 10. 7. 2022)

Letní závody Grand Prix Silesia připravují tradičně pořadatelé z Orientačního běhu Opava. Centrem závodu bude louka u obce Skřípov. Připraveny jsou čtyři etapy - tři krátké tratě a závěrečná zkrácená trať, všechny s intervalovým startem. První etapu v pátek odpoledne staví Adam Valík, dvě sobotní etapy Jaromír Mielec a Martin Sklenář, v neděli pak je stavitelem tratí Tomáš Holas. Mapu Bleška připravili Petr Mareček, Zdeněk Lenhart, Evžen Cigoš a Jan Potštejnský v převážně rovinatém terénu se spoustou porostových tvarů (náletový porost), kde je  pravidelná síť cest a také množství melioračních rýh. První temín přihlášek končí poslední květnový den, vše podstatné je zde.

Czech O-Tour, Prázdninová pohoda! (15. – 17. 7. 2022)

Druhé kolo seriálu Czech O-Tour zavede závodníky do Jizerských hor, kde je čekají tři etapy a jeden bonus (noční závod) v náročném horském terénu, který byl použitý pro krátkou trať na MS 2021. Dvě 2 etapy se odehrají na Bukové hoře (skalní labyrinty, velké množství kamenů, těžká podložka, borůvky), další z etap bude severněji v prostoru, kde se běžel modelový trénink pro MS. Centrum závodů bude ve Ski areálu pro běžecké lyžování v Josefově Dole. Sobotní dopolední krátkou trať staví Martin Janata, odpolední krátkou staví David Pustai a nedělní klasickou trať připravuje dvojice Dušan Novotný. Přihlásit se můžete do 2. 7. 2022, web celé Czech O-Tour je tady.

H.S.H. Vysočina cup (22. – 24. 7. 2022)

Populární třídenní závod H.S.H. Vysočina cup bude mít v roce 2022 po loňské přestávce na pořadu již 28. ročník. Pořadatelé z SK Chrast již vědí, že centrum závodu bude v Křižánkách, nyní čekají na poslední povolení, aby mohli zveřejnit rozpis a spustit přihlášky. Určitě bude rozložení etap stejné jako v minulých ročnících – v pátek odpoledne krátká trať, v sobotu klasická trať a v neděli zkrácená klasika s handicapovým startem. A také jako tradičně bude připraven zajímavý doprovodný program. Všechny tři etapy (staví je E1: Josef Vítek, E2: Pavel Vítek a Martin Pitra, E3: Jakub Hledík) se poběží v terénu, který  je typický pro Českomoravskou vysočinu, je mírně členitý (nadmořská výška 600 až 750 m n. m.), kde je velké množství vodotečí, podmáčený terén, porostové detaily a hustá síť komunikací. Mapy připravuje Petr Mareček. Přihlášky jsou do konce června, další podrobnosti se brzy objeví v IS ORIS.

5EOB Tis 2022 (3. – 7. 8. 2022)

Jediné letošní pětidenními závody připravuje SK Praga v okolí Tisu u Blatna. Pražští pořadatelé v těchto terénech uspořádali Mistrovství ČR štafet a klubů v roce 2019 a třídenní závody Tis 2020. Poběží se 2x krátká trať, 2x klasika a poslední etapa bude zkrácená klasika s hendikepovým startem. Tratě budou postaveny v mírně kopcovitém lese s velkým množstvím situačních detailů (balvany, srázy, porostové detaily), dobrá průběžnost, středně hustá síť komunikací. Poběží se na mapách Jelení skok, Čertovka, Jelení skok, které byly použity na závodech v letech 2019 a 2020. xxx hot movies Nově bude zmapován i prostor bývalé mapy Sáhy a také zcela nový, dosud nikdy nezmapovaný prostor severně od mapy Jelení skok. Přihlášky jsou do konce května, web závodů je zde.

Rumcajsovy míle (12. – 14. 8. 2022)

Jičínští pořadatelé připravují své třídenní závody v polovině srpna v lesích u Mostku. Centrem bude louka mezi obcemi Mostek a Dolní Olešnice (stejná jako bylo shromaždiště dvou závodů Českého poháru štafet v roce 2021ú Závodníci se mohou těšit na smíšený kopcovitý les s vegetačními detaily, ale především atraktivními kamennými poli. Mapy připravili Ondřej a Jan Prášilovi, tratě staví David Zlámal, Tomáš Kalenský a Lenka Kazdová. Program je tradiční – krátká trať v pátek, klasická trať v sobotu a další krátká trať v neděli, vše s intervalovým startem. Přihlášky jsou do konce června, podrobnosti se budou objevovat na webu závodu.

Pěkné prázdniny (19. – 22. 8. 2022)

31. ročník populárních 3-denních závodů proběhne v roce 2022 v Žehrovských lesích (běželo se zde i v roce 2018, centrum bylo v Srbsku). Letos je centrum plánováno v Branžeži na břehu Komárovského rybníka v bývalém lesním kempu Peklo. Závodníky čekají skalnaté terény v oblasti Kančího zoubku, vrchu Chrby či nově přemapovaná oblast Pomníků (skalnatý terén, členitý, mírně kopcovitý, skalní města, místy rovinatý a otevřený, mapově i fyzicky náročný). V pátek bude krátká trať, v sobotu klasická trať a v neděli krátká trať s intervalovým startem. Mapy připravují Zdeněk Sokolář, Jan Drbal, Daniel Lebar, Jan Picek, Roman Horký, Petr Uher, Matěj Klusáček a Petr Matula. Tratě staví Šárka Sokolářová, Vojtěch Zabořil a Vít Zakouřil. Jako každý rok bude i bohatý doprovodný program. Počet závodníků ze strany CHKO je limitován, povolených 1300 závodníků bylo na konci dubna během několika sekund vyčerpáno, nyní se lze už přihlásit jen mezi náhradníky. Web závodu je tady.


Cena východních Čech (26. – 28. 8. 2022)

Vícedenní závod s nejdelší nepřetržitou historií v Čechách se koná tradičně poslední prázdninový víkend. Letos ho v sudém roce netradičně pořádá OK Lokomotiva Pardubice, protože pořadatelé z OK 99 Hradec Králové připravují na podzim „veleakci“ Mistrovství a Veteraniádu ČR štafet a klubů. Centrem letošní Ceny východních Čech bude Vysoká u Holic. Páteční odpolední krátká trať, sobotní klasická trať a nedělní zkrácená klasika s intervalovým startem proběhnou na mapách, které připravili Jan Potštejnský a Radek Novotný. Závodníky čeká rozsáhlý lesní komplex, kde je převážně rovinatý terén s mírným převýšením a terénními detaily, je tam řada porostových detailů, ale i hustá síť komunikací. Tratě staví Vladimír Lučan, Jan Žák a Jan Fukátko. První termín přihlášek je 17. 7. 2022, podrobnosti budou na webu závodu.

West cup (26. – 28. 8. 2022)

Třídenní závod West cup pořádá Nejdek Orienteering (letos je to 10. ročník). V pátek bude krátká trať, v sobotu a v neděli pak dvě klasické tratě. Centrem bude Ski areál Velflink v Perninku. Závodníky čeká maúa Dračí skála, poběží se v horském terénu, který je zvlněný až kopcovitý, kde je méně hustá síť cest, rozmanitá podložka a místy bažinatý terén. Staviteli tratí jsou Jakub Zieba, Josef Nádeníček a Jaroslav Zieba. První termín přihlášek je až 14. 8. 2022, podrobnosti najdete na stránce závodu v IS ORIS.


Informace o všech závodech najdete i v IS ORIS.


« zpět