Pozvánka na WMOC 2023 v Košicích

10.11.2022 Petr Klimpl

Pozvánka na WMOC 2023 v Košicích

Po vynuceném přeložení organizace světového veteránského šampionátu (WMOC) z roku 2020 na rok 2023 se Košice opět intenzivně připravují na tento veteránský „sváteční týden“ v srpnu příštího roku.

Kromě atraktivních terénů nabízejí Košice a jejich okolí účastníkům nezapomenutelné zážitky z návštěvy kulturních a přírodních zajímavostí. Samotné Košice s ikonickou gotickou katedrálou Dómem sv. Alžběty a s aristokratickými budovami s restaurací a kavárnami na Hlavní ulici, zanechávají v návštěvníkovi vždy příjemné pocity. Návštěva okolních hradů (Šarišského, Spišského a jiných), jeskyní různorodého původu, nedalekého Tokaje s proslulou produkcí vín typických pro tuto oblast nebo túra v Zádielské dolině či ve Slovenském ráji, to vše je dosažitelné v rámci pobytu při WMOC v Košicích.

Hostitelem světového šampionátu v OB budou Košice potřetí. V roce 2006 se zde sešli na šampionátu akademici, v roce 2012 nejlepší junioři. Tentokrát to budou ti, kdo už mají své fyzické vrcholy často za sebou, ale pohyb s mapou a buzolou v neznámém terénu jim stále způsobuje obrovskou radost.

Dá se bez nadsázky říci, že Košice jsou mekkou OB. Terény v jejich okolí jsou mimořádně pestré. Naleznete zde klasické, kontinentální terény s hlubokými údolími, či rozsáhlé sesuvové prostory s jemnými terénními detaily, které i díky bažinám, vyznavačům OB připomínají skandinávský původ. Jeden z takových, pro OB dosud nikdy nepoužitých terénů, je připraven pro finále na krátké trati. Pro sprint zde zase najdete, tak jako téměř všude, jednodušší nebo složitější zákoutí obydlených území. Lahůdkou jsou terény nedalekého Národního parku Slovenský kras, hlavně Silické a Plešivecké planiny. Z těchto terénů už mnozí mají nezapomenutelné, občas až obtížně uvěřitelné orienťácké zážitky.

Organizátoři připravují pro WMOC nabídku 5 navzájem odlišných terénů. Každý z nich bude vyžadovat jinou škálu použití orientačních dovedností a střídání rychlosti. Bude pro všechny výzvou a zároveň zážitkem vypořádat se s nástrahami tratí.

Součástí WMOC bude i doprovodná akce, 5-etapový Slovak Karst Cup. Všechny etapy se budou běžet ve stejném terénu a ve stejnou dobu jako WMOC.

Program:
11. srpen, PÁ | Modelový trénink pro sprint
12. srpen, SO | Kvalifikace sprintu, zahajovací ceremoniál
13. srpen, NE | Finále sprintu, vyhlášení vítězů
14. srpen, PO | Modelový trénink pro lesní kvalifikaci a pro finále na krátké tratě
15. srpen, ÚT | Lesní kvalifikace
16. srpen, ST | Finále na krátké trati, vyhlášení vítězů
17. srpen, ČT | Modelový trénink pro finále na klasické trati
18. srpen, PÁ | Finále na klasické trati, vyhlášení vítězů, závěrečný ceremoniál


První termín přihlášek: 10.1.2023, https://eventor.orienteering.org/Events/Show/7476
Web: https://www.wmoc2023.sk/

Jste vítáni v srpnu 2023 v Košicích!


« zpět