Olympiáda dětí a mládeže startuje již za několik dní v Olomouckém kraji

20.6.2022 Matěj Burda

Olympiáda dětí a mládeže startuje již za několik dní v Olomouckém kraji

A na to, co bude čekat 112 mladých závodníků z celé České republiky jsme se zeptali ředitele závodu Jindřicha Smičky a hlavního rozhodčího Dušana Vystavěla.

Jak jdou závěrečné přípravy této významné multi-sportovní akce?

JS: „Základní věci jako mapy, domluvy s majiteli cílových arén, různá povolení a podobně máme samozřejmě zajištěny, teď řešíme operativní záležitosti jako například, že v Týně nad Bečvou v současné době probíhá výstavba kanalizace a mohl by nastat problém s průjezdem autobusů na Helfštýn. Tak se snažíme, aby tento problém nenastal.“

DV: „Já bych upřesnil, že funkci hlavního rozhodčího vykonávám jenom v přípravě závodu, na samotné akci mě nahradí svazová koordinátorka Dominika Plochová. Bohužel došlo k časovému souběhu LODM s kongresem IOF v Dánsku, na kterém budu obhajovat pozici člena Rady IOF a tato akce tak logicky musela dostat přednost.“

Co tedy bude účastníky v Olomouci čekat?

JS: „Celá akce začne slavnostním ceremoniálem v neděli 26. června. Tento ceremoniál začne v 18 hodin na Andrově stadionu, z akce bude pořizován streamingový přenos, informace o něm najdete na stránce Českého olympijského výboru. Hned v pondělí dopoledne je naplánován závod ve sprintu, cíl závodu bude přímo na atletickém stadionu TJ Lokomotiva. Další den, tedy v úterý bude na programu krátká trať, která bude mít cíl přímo uvnitř hradu Helfštýna. Po dni volna pak budou následovat ve čtvrtek smíšené sprintové štafety, které proběhnou na zbrusu nové mapě v okolí Parku Malého prince. Ubytování a strava účastníků bude zajištěna na dvou internátech přímo v Olomouci, bohužel se i přes veškerou snahu nepodařilo, aby orienťáci byli ubytování na jednom místě. Ale dopravu po Olomouci budou mít samozřejmě zdarma na základě účastnické kartičky.“

DV: „A nyní trochu technických informací. Všechny mapy budou vytištěny na voděodolném materiálu YUPO (poděkování za tisk patří Mirku Hadačovi a firmě Nord service Opava), ve všech závodech bude použito bezkontaktní ražení a ve všech závodech (tedy i na krátké trati) je zakázáno použití bot s hřeby! Prosím, počítejte s tím, a přijeďte s vybavením, které tyto požadavky splňuje."

Závod ve sprintu (27. června)

Mapa: 1 : 4 000, formát A4, autoři Zdeněk Rajnošek a Zdeněk Janů, stavitel tratí Jiří Otrusina. Tratě povedou parkem, botanickou zahradou (Rozáriem), ale také městskou zástavbou. Původně byl z tohoto závodu plánován přímý přenos České televize, ten však byl minulý týden na posledních chvíli zrušen. Nicméně start závodu zůstává podle plánu v 10 hodin dopoledne. Doporučená obuv a oblečení: hladká obuv (nebo se špunty), krátký rukáv i krátké kalhoty povoleny.

Závod na krátké trati (28. června)

Mapa: 1 : 10 000, formát A4, autor Zdeněk Rajnošek, který je s Jakubem Zimmermannem stavitelem tratí. Kopcovitý terén, který je po kůrovcové kalamitě místy zarostlý (ale pořadatelé vybrali ty nejčistší pasáže), místy erozní rýhy a skalky. Start je naplánován rovněž na 10 hodinu dopoledne. Doporučená obuv a oblečení: obuv se špunty (hřeby zakázány), povinné je úplné krytí dolních končetin, krátké rukávy jsou povoleny.

Závod sprintových štafet (30. června)

Mapa: 1 : 4 000, formát A4, autoři Zdeněk Rajnošek a Zdeněk Janů, stavitel tratí Ondřej Vystavěl. Centrum závodu bude na hřišti u ZŠ Tererovo náměstí, závodit se bude v přilehlém sídlišti a v Parku Malého prince. Letošní účastníky čeká zbrusu nový terén, kde se dosud žádný závod neběžel. Čtyřčlenné štafety mladších žáků a žákyň vyběhnou v 10 hodin, starší je budou následovat o hodinu později.

Top pořadatele: Na všech závodech pečlivě kontrolujte kódy kontrol při ražení a také to, že čip, který slyšíte pípat je váš (zkontrolujte i pohledem, zda bliká).

Účastníkům přejeme pěkné sportovní zážitky a věříme, že mezi letošními vítězi se najde nový Tomáš Křivda, který bral z ODM 2011 zlato!

 


« zpět