O víkendu šampionát štafet a klubů

5.10.2022 Petr Klimpl

O víkendu šampionát štafet a klubů

Vrchol domácí orienťácké klubové sezóny je na pořadu o víkendu v Hajnici - Výšince.

V sobotu je tam připraveno Mistrovství a Veteraniáda ČR štafet, v neděli pak Mistrovství a Veteraniáda ČR klubů a Mistrovství ČR oblastních výběrů žactva. Pořadatelé z OK 99 Hradec Králové přivítají na startu po oba dny téměř 2000 závodníků. Poběží se na mapách Studánka, které vytvořil Radek Novotný v podhorském terénu s velkým množstvím kamenů, skalek a terénních detailů. Střídají se zde různé stupně průběžnosti, od rychlých pasáží v čistém lese po pomalé prodírání se v hustnících. Tratě po oba dny postavili Zdeněk Šabatka a Petr Losman.

Sobota - štafety

Na sobotní závod štafet je přihlášeno 618 štafet. Aby se také množství zvládlo (především na předávkách a při vyčítání, ale i v lese), tak bude závod rozdělen do dvou částí. Od 11 hodin poběží štafety v mistrovských kategoriích (dorost, dospělí), zbytek (veteráni, žactvo, mixy) poběží o dvě a půl hodiny později. Aby byl čas čekání na společné vyhlášení vítězů smysluplně vyplněn, tak je připravena cca od 14 hodin autogramiáda naší reprezentace.

Kde hledat favority? V mužích bylo v loňském roce medailové pořadí ZBM, PHK a LPU. Všechny tři týmy jsou i letos favority, neboť jsou i v čele letošního Českého poháru štafet, byť zřejmě poběží v pozměněných sestavách (zvláště štafeta LPU je díky zranění Kamenického hodně oslabena). Jejich velkými soupeři budou zvláště štafety LCE, KAM a TBM, ale i v posledním závodě štafet skvěle běžící štafety CHC a SSU, zapomenout nelze ani na týmy TUR, ZTC a AOP i na béčka PHK a ZBM. V ženách obhajuje titul štafeta PHK, a i letos patří k velkým favoritům. Loni stříbrná štafeta LPU je letos výrazně oslabena, bronz z minulého štafetového šampionátu obhajuje TUR a určitě i letos myslí minimálně na obhajobu tohoto umístění. V průběhu roku se k velkým favoritům zařadily i štafety TBM (vede Český pohár štafet a vyhrála poslední závod ČPŠ), LCE (vyhrála letošní první závod ČPS), PGP (vítězství si odnesla z třetího závodu letošního pohárového seriálu), zapomenout rozhodně nelze ani na štafetu KAM a především na ZBM, která v minulých letech dlouho vládla štafetovým šampionátům.

V dorostencích obhajuje loňský překvapivý štafetový titul LPU, ale letos tuto štafetu průběžné výsledky do role favorita nestaví. Hlavním aspirantem na zlato je štafeta PBM, která vyhrála tři ze čtyř letošních pohárových závodů. Největšími soupeři by měly být týmy ZBM a VSP, výborně letos běhají i štafety SJI, SHK, JJN, ale v dorostu se pořadí v TOP10 v průběhu roku hodně měnilo. V dorostenkách loni vyhrála štafeta TUR a bylo by letos velkým překvapením, kdyby tato štafeta titul neobhájila, protože suverénně vede pohárové pořadí, když vyhrála tři ze čtyř závodů. Největším soupeřem by měla být štafeta PGP, další letošní pohárové pořadí je TAP, LPU, SJI, ZBM, DKP a SJC.

A Veterniáda? Vypsáno je osm věkových a genderových kategorií, favority lze tipovat jen velmi obtížně, vše bude záležet i na složení jednotlivých štafet.

Neděle - kluby

Nedělní závod má start o půl desáté. Přihlášeno je přes 300 štafet. Dospělé a dorost čeká sedm úseků, když jednotlivé úseky štafety běží v pořadí HDHDHDH (na sudém úseku musí běžet žena).

V loňském roce v Kobylé nad Vidnavkou v dospělých vyhrál tým ZBM před LPU a PHK, i letos patří tyto týmy k aspirantům na medaile. V průběhu roku se vedle tradičních soupeřů těchto medailistů LCE, KAM a PGP objevily další dvě velmi silná družstva - především TBM, ale i TUR.

V dorostu loni překvapivě vyhrála štafeta VSP, patří k favoritům, ale bude mít velmi vyrovnané soupeře, především TUR a ZBM, ale i PGP, TAP, SJI, LPU i SHK.

V žactvu loni ve Vysoké nad Labem vyhrála osmičlenná štafeta Ještědské oblasti před Prahou a Vysočinou. Letos by opět měly být favority žáci z Ještědské oblasti, ale do pořadí určitě promluví opět Praha i Jihomoravská oblast, Východočeská oblast i další.

Ve Veteraniádě klubů platí ve čtyřech pětičlenných smíšených štafetách to samé, co o Veteraniádě štafet - situace je nepřehledná...

Informace jsou na webu závodů.


« zpět