Novinky ORIS jaro 2024

14.4.2024 Jana Kubátová Převzato z ČSOS

Novinky ORIS jaro 2024

Jarní závodní sezóna již začala a systém ORIS byl opět inovován tak, aby pořadatelům i závodníkům maximálně zpříjemnil jejich činnost. V následujícím článku se seznámíte s aktuálními novinkami.

Livelox

Tento systém není pro orienťáckou komunitu nic nového, ovšem někteří pořadatelé stále ještě trochu tápou při jeho používání. Podstatné je, aby pořadatel integraci v ORISu používal ihned od začátku, tzn. závod v Liveloxu zakládal přímo přes ORIS (stránka závodu -> Akce -> Livelox integrace). 

Řada pořadatelů zakládá závod manuálně v Liveloxu a následně v ORISu pouze aktualizuje Livelox ID, což může limitovat některé možnosti ORISu (odkazy na Livelox přímo z kategorií) nebo vede k chybám při aktualizaci výsledků apod. 

 

Požadované starty

Náš sport je rodinný, a proto se snažíme podpořit účast všech věkových kategorií. Zpracovávání přihlášek s různými poznámky pro pořadatele bylo v posledních letech zejména na vícedenních závodech velmi náročné. IS ORIS nově umožňuje standardizovanou podobu požadovaného startu, tuto funkci lze také vypnout. Zmíněný systém bude po sezóně 2024 vyhodnocen pracovní skupinou pro ORIS.

  • Prosíme orienťáckou komunitu, aby možnost požadovaného startu nezneužívala! Měla by se využívat opravdu jen v odůvodněných případech (např. hlídání malých dětí).

Odkaz na online platby

Pro novou sezónu je k dispozici funkce odkaz na online platbu, kterou lze velmi dobře řešit platby od zahraničních závodníků zejména na vícedenních závodech. Funkce je implementována v sekci nastavení přihlášek, lze ji aktivovat zvlášť pro členské a nečlenské kluby ČSOS. Odkaz se následně zobrazuje vedle platebního QR kódu (v přehledu přihlášek, ve vyúčtování klubu, pokud existuje platba). 

  • (!) Pro využívání si klub musí samostatně zařídit a zaplatit platební bránu, funkce v ORISu pouze zajistí, že se dají pohodlně a bezchybně předat data (!)

Žurnál přihlášek klubu

Kluby mají nově lepší přehled o změnách v přihláškách svých členů na závody, v sekci “Přihlášky” daného závodu je odkaz na “Žurnál přihlášek klubu. Odkaz na stránce závodu se zobrazuje v sekci přihlášky pro osoby, ktere maji v klubu právo přihlašovat ostatní (dle klubovych práv a práv na konkrétní závod), a v případě, že pro daný klub existuje nějaká přihláška. 

  • (!) Žurnál s odkazem se maže 14 dni po skončení závodu (kvůli objemu logovaných dat) (!) 

Další drobné změny

V zimním období (listopad – únor) se nově budou zobrazovat defaultně “všechny závody”, to znamená, že i nepřihlášená veřejnost uvidí na první dobrou všechny zimní ligy, školení apod. 

Na stránce závodu je nově k dispozici sekce “Novinky”, kam lze zaznamenávat důležité informace. 

Kategorie u štafet jsou nyní zobrazovány vzestupně dle věku. Výjimku tvoří kategorie mix nebo HD/DH, které se zobrazí na konci dané číselné řady.

Co se chystá

V současné době autor ORISu Michal Besta pracuje na rozšíření API pro klubové systémy.. Pracuje se na “kuchařce” pro využívání ORIS při pořádání naplno a podrobném manuálu pro Livelox z pozice pořadatele včetně obrázků. 

Pokud vás napadají nějaké další možnosti, které by bylo dobré do ORISu přidat nebo změnit, ozvěte se nám na oris@orientacnisporty.cz 

 


« zpět