Nominační závody na MS

2.6.2021 Petr Klimpl

Nominační závody na MS

O víkendu budou bojovat naši nejlepší závodníci o nominaci na Mistrovství světa v orientačním běhu, které se uskuteční na počátku července v České republice.

Nominační závody

Dva nominační závody se uskuteční v relevantních terénech pro MS, krátká trať v Jizerských horách, klasická trať v pískovcových skalách. Nominačky připravují pořadatelé MS nejen pro českou reprezentaci, ale jako oficiální akci i pro řadu zahraničních týmů. Na tratích se po oba dny tak sejde přes 150 mužů a přes 100 žen (startovat se bude po jednotlivých zemích s dost velkými startovními intervaly, takže to bude pro pořadatele hodně dlouhé...).

Krátká trať se běží v Tanvaldu, kopcovité, fyzicky a orientačně náročné tratě (muži mají parametry 5.4 km/260 m/19 k, ženy 4.6 km/250 m/20 k) postavili v prostoru Tanvaldského špičáku Michal Horáček a Martin Janata, poběží se v horském terénu s členitým povrchem Jizerských hor, kde jsou strmé svahy s žulovými balvany a skalami. V terénu jsou dobře průběžné bukové lesy, ale i smrkové lesy a hustníky, v některých částech jsou i popadané stromy a větve a vysoké borůvky. Mapu připravili Matěj Klusáček a Jiří Vištejn.

Na neděli se závodníci přesunou do Srbské Kamenice, kde pro ně připravil Petr Karvánek náročnou klasickou trať v pískovcových skalách Labských pískovců, kde je složitá morfologie - hluboká údolí korunovaná mohutnými pískovcovými skalními útvary, místy jsou skály ve více úrovních. V terénu je borový, smrkový nebo bukový les, kde je viditelnost a průběžnost obecně velmi dobrá (na náhorních plošinách a také na některých svazích je vysoké borůvčí, které omezuje běh), místy jsou hustníky. Poběží se na mapě (1:15000), kterou zpracovali Zdeněk Sokolář a Jiří Vištejn, tratě mají parametry 11.5 km/860 m/18 k (muži) a 7.5 km/580 m/14 k (ženy).

Jaká jsou nominační kritéria pro českou reprezentaci?

Sprint: Přímou nominaci mají Vojtěch Král a Tereza Janošíková (nejlepší žena a muž ve sprintu na ME ve Švýcarsku), další nominaci provede realizační tým na základě výkonů na ME a předchozího působení na mezinárodní scéně a MČR ve sprintu.

Sprintové štafety: Realizační tým nominuje závodníky na základě výkonů na ME a předchozího působení na mezinárodní scéně ve sprintech.

Krátká trať: Přímou nominaci získá nejlepší žena a muž v sobotním nominačním závodě. Další závodníci pak budou nominováni na základě působení v předchozích mezinárodních závodech na krátké trati a v nominačních závodech pro MS.

Štafety: Realizační tým nominuje závodníky na základě výkonů na nominačních závodech a podle předchozího působení na mezinárodní scéně.

Klasická trať: Přímou nominaci získá nejlepší žena a muž v nedělním nominačním závodě. (předb. 6. 6.). Další závodníci pak budou nominováni na základě působení v předchozích mezinárodních závodech na klasické trati a v nominačních závodech pro MS.

Vzhledem k náročnému programu MS (sedm závodů v sedmi dnech) pak bude při nominaci hodně záležet i na rozložení sil mezi více závodníky.


« zpět