Nominačky na MS: Knapová, Janošíková a 2x Král

6.6.2021 Petr Klimpl

Nominačky na MS: Knapová, Janošíková a 2x Král

Naši nejlepší závodníci bojovali o víkendu o nominaci na Mistrovství světa v orientačním běhu, které se uskuteční na počátku července v České republice.

Dva nominační závody proběhly v relevantních terénech pro MS, krátká trať v Jizerských horách, klasická trať v pískovcových skalách. Nominačky připravili pořadatelé MS nejen pro českou reprezentaci, ale jako oficiální akci i pro řadu zahraničních týmů (i pro některé jednotlivce, jako například pro nejlepší Švýcary Daniela Hubmanna a Simony Aebersold). Na tratích se po oba dny tak sešlo 150 mužů a přes 100 žen (startovalo se po jednotlivých zemích s dost velkými startovními intervaly). Výsledky obou závodů s mezičasy, mapami, atd. najdete tady.

Krátká trať

Krátká trať se běžela v Tanvaldu, kopcovité, fyzicky a orientačně hodně náročné tratě (muži mají parametry 5.4 km/260 m/19 k, ženy 4.6 km/250 m/20 k) postavil v prostoru Tanvaldského Špičáku Michal Horáček. Běželo se v horském terénu s členitým povrchem Jizerských hor, kde byly strmé svahy s žulovými balvany a skalami. V terénu byly dobře průběžné bukové lesy, ale i smrkové lesy a hustníky, v některých částech byly i popadané stromy a větve a vysoké borůvky. Mapu Tanvaldský Špičák jih připravili Matěj Klusáček a Jiří Vištejn.

Z českých závodníků si nejlépe vedl Vojtěch Král, který si časem 38:28 zajistil přímou nominaci na krátkou trať na MS. Se ztrátou 1:06 měl druhý nejlepší čas Miloš Nykodým, třetí Pavel Kubát byl ještě o 46 sekund pomalejší (4. Tomáš Křivda, 5. Daniel Vandas, 6. Jonáš Hubáček). V ženách si z českých závodnic nejlépe vedla Jana Knapová, její čas byl 41:39 a to znamenalo přímou nominaci na MS. Denisa Kosová za ní zaostala 49 sekund, třetí Adéla Indráková měla na Knapovou ztrátu 58 sekund (4. Karolína Teplá, 5. Barbora Vyhnálková, 6. Vendula Horčičková).

V celkovém pořadí nominaček ovládli obě kategorie Švédi - v ženách vyhrála s obrovským náskokem Tove Alexandersson (2. Johanna Öberg, 3. Lisa Risby), Jana Knapová měla celkově sedmý nejlepší čas; v mužích byl nejrychlejší Gustav Bergman (2. Albin Ridefelt, 3. Simon Hector), čas Vojty Krále stačil na celkovou devátou příčku.

Klasická trať

V neděli se závodníci přesunuli do Srbské Kamenice, kde pro ně připravil Petr Karvánek náročnou klasiku v pískovcových skalách Labských pískovců, kde byla složitá morfologie - hluboká údolí korunovaná mohutnými pískovcovými skalními útvary, místy byly skály ve více úrovních. V terénu byl borový, smrkový nebo bukový les, kde byla viditelnost a průběžnost obecně velmi dobrá (na náhorních plošinách a také na některých svazích bylo vysoké borůvčí, které omezovalo běh), místy byly hustníky. Běželo se na mapě Vlčí údolí (1:15000), kterou zpracovali Zdeněk Sokolář a Jiří Vištejn. Protože běželo hodně závodníků a byly delší startovní intervaly, tak byly obě kategorie rozděleny na podkategorie A a B, tratě obou podkategorií měly shodné parametry 11.5 km/860 m/18 k (muži) a 7.5 km/580 m/14 k (ženy).

Naše reprezentace běžela áčko. V ženách byla z našich závodnic nejlepší Tereza Janošíková časem 80:44, za ní to bylo velmi vyrovnané, druhá Lenka Mechlová za ní zaostala jen 4 sekundy, třetí Adéla Indráková jen 13 sekund (4. Jana Knapová, 5. Denisa Kosová, 6. Johanka Šimková). V mužích byl opět nejrychlejší Vojtěch Král (94:20), druhým místem se ztrátou 1:57 min. překvapil Tomáš Kubelka, třetí Miloš Nykodým ztratil na Krále 3:55 min. (4. Ondřej Hlaváč, 5. Jonáš Hubáček, 6. Pavel Kubát). Přímou nominaci si tak vyběhli Tereza Janošíková a Vojtěch Král.

V celkových výsledcích áčka byla opět nejlepší Švédka Tove Alexandersson, která porazila o necelé dvě minuty svou krajanku Saru Hagström, se ztrátou šesti minut skončila třetí Švýcarka Simona Aebersold, Tereza Janošíková měla šestý nejrychlejší čas, když měla na vítězku ztrátu devět a půl minuty. V mužích A jasně vyhrál mladý Nor Kasper Fosser, bratrská dvojice Švýcarů Martin a Daniel Hubmannovi za ním zaostala čtyři minuty, za čtvrtým Norem Olavem Lundanesem byl pátý Vojtěch Král (+7:00). V béčku vyhrála v ženách Isia Basset (FRA) před Maďarkou Csillou Gárdonyi a Polkou Hannou Wiśniewskou; v mužích pak bylo pořadí na prvních třech místech Lucas Basset (FRA), Gernot Ymsén (AUT) a Michał Olejnik (POL).

Může jít o obrázek mapa

 

Může jít o obrázek mapa


« zpět