Mistrovství Evropy v Estonsku

2.8.2022 Petr Klimpl

Mistrovství Evropy v Estonsku

V estonském Rakvere začíná letošní mistrovství Evropy v orientačním běhu (je to současně i druhá série Světového poháru 2022).

V novodobé historii mistrovských závodů je to první, čistě lesní evropský šampionát (historická první dvě ME v letech 1962 a 1964 byla také pouze lesní). Vzhledem k tomu, že většina letošních významných mezinárodních závodů byla sprintových, je to pro lesní specialisty první měření sil na klasické a krátké trati.

Program šampionátu je rozdělen do 4 dnů - ve středu je kvalifikace krátké trati, ve čtvrtek mistrovský závod na klasice, v sobotu finále krátké trati a v neděli štafety. Všechny závody se poběží ve stejném typu terénu s centrem v Põlule (cca 20 kilometrů od Rakvere). V terénu je mnoho typických morénových rysů (kupky, prohlubně), výškový rozdíl je kolem 30 metrů. Větší močály a rovinaté oblasti se nacházejí kolem potoků a řek, které jsou na hranicích terénu. Vegetace je velmi pestrá, ale většinu terénu pokrývá les. Je zde spousta ploch s podrostem a vysokou trávou. Průchodnost se liší od smrkového lesa s dobrou průběžností až po zarostlé těžební plochy, oblasti s pokácenými stromy a oblasti s podrostem, které všechny mají špatnou průběžnost.

Poslední Mistrovství Evropy v lesních disciplínách se konalo v roce 2018 ve Švýcarsku (v roce 2020 bylo kvůli codivým opatřením zrušeno), na krátké trati vyhráli Marika Teini (FIN) a Matthias Kyburz (SUI), na klasice Tove Alexandersson (SWE) a Olav Lundanes (NOR) a ve štafetách ženy Švýcarska a muži Norska.

Letos jsou na startu závodníci z 25 evropských (a 6 mimoevropských zemí). Česko reprezentují pod vedením Jana Šedivého čtyři ženy (Adéla Finstrlová, Vendula Horčičková, Tereza Janošíková a Eliška Sieglová, která na poslední chvíli nahradila zraněnou Denisu Kosovou) a čtyři muži (Jonáš Hubáček, Vojtěch Král, Tomáš Křivda a Miloš Nykodým), tedy vesměs velmi zkušení závodníci.

Web ME je tady.


« zpět