Mistrovství ČR v orientačním běhu v roce 2020

3.1.2020 Petr Klimpl

Mistrovství ČR v orientačním běhu v roce 2020

V roce 2020 se bude bojovat o mistrovské tituly v sedmi českých šampionátech v orientačním běhu. Podívejme se, kde a kdy se budou medaile rozdělovat.

Prvním českým mistrovstvím bude tradičně dubnové mistrovství v nočním orientačním běhu, v polovině května budou následovat boje ve sprintových disciplínách (sprint a sprintové štafety), počátkem června pak bude šampionát na krátké trati. Další tři mistrovské závody jsou na pořadu na podzim - v září na klasické trati a v říjnu mistrovství štafet a mistrovství klubů a oblastních výběrů žactva. Současně s každým Mistrovstvím ČR budou opět připraveny i Veteraniády ČR v orientačním běhu, letos bude na krátké a klasické trati omezena účast na základě průběžného umístění v Rankingu veteránů.

Mistrovství ČR v nočním OB – 18. 4. 2020 – KOS Slavia Plzeň
Mírně až středně kopcovitý terén, který je převážně velmi dobře průběžný, v některých částech s velkým množstvím terénních detailů (erozní rýhy, pozůstatky po těžbě a bombardování) v prostoru Plzeň-Bolevec, Záluží, Ledce a Chotíkov - to je popis toho, kde se v polovině dubna odehraje první český šampionát v roce 2020, v nočním OB. Plzenští pořadatelé zvolili za centrum Aktivity centrum Krašovská v Plzni. V prostoru závodu se už běželo několik významných závodů, třeba krátká trať Akademického mistrovství světa v roce 2004 či krátká trať v rámci LODM v roce 2015 (jižní část prostoru). Bylo tam tedy už několik map pro orienťáky, těmi posledními byly Krkavče (2015), Krkavec (2010) a Ledce (2010). Novou mapu připravuje Aleš Hejna, tratě staví Tomáš Kamaryt. V loňském roce na startu mistrovství v nočním OB chyběli někteří naši nejlepší závodníci, to letos nehrozí (není žádná kolize s další akcí). V roce 2019 na mapě Vřešťovský chlum u Bohaňky-Skály vyhrála v ženách Petra Aschermannová (nyní Landovská) a v mužích byl nejlepší Jan Petržela.
Web

Mistrovství ČR ve sprintu – 16. 5. 2020 – SK SKI-OB Šternberk 
O sprintové tituly se letos bude bojovat ve Šternberku, v prostoru, kde již byly o-mapy, tou poslední pak Šternberk 2015. Novou mapu pro mistrovství připravuje Petr Skyva, který je i spolu s Robertem Binarem stavitelem tratí. Ty povedou historickou zástavbou (a další přilehlou zástavbou) města Šternberk. Centrem závodu bude hala Ecce Homo ve Šternberku. Tituly z Čáslavi z roku 2019 obhajují Adélka Indráková (ženy) a Vojtěch Král (muži), ten vyhrál mistrovství ve sprintu už 6x (2013, 2014 a 2016-2019).
Web

Mistrovství ČR sprintových štafet – 17. 5. 2020 – SK SKI-OB Šternberk
Den po mistrovském závodě ve sprintu čekají naše nejlepší závodníky sprintové štafety. Šampionát zavede závodníky do Litovle, kde je čekají tratě v historické městské zástavbě s typickým systémem vodních kanálů (Hanácké Benátky) a v přilehlých parcích a sídlištích. Tento terén ještě nikdy nebyl zmapován pro orientační běh. Mapu připravuje Jan Fátor, tratě stejně jako předchozí závod ve sprintu staví Robert Binar a Petr Skyva. Centrum závodu je situováno do areálu TJ Sokol Litovel. Závod proběhne pod dohledem televizních kamer, přímý přenos ze závodu kategorie dospělých bude v programu České televize. V roce 2019 v Pardubicích vyhrála titul s přehledem štafeta OK 99 Hradec Králové v sestavě Tereza Novotná, Daniel Vandas, Jan Petržela a Denisa Kosová.
Web

Mistrovství ČR na krátké trati – 6. – 7. 6. 2020 – OK Jiskra Nový Bor
Mistrovské tituly z mistrovství na krátké trati v roce 2019, které se běželo na Čížkových kamenech, budou obhajovat Vojtěch Král (muži) a Denisa Kosová (ženy). Letos závodníky čeká orientačně a fyzicky náročný terén východně od silnice Srbská Kamenice - Jetřichovice, který je kopcovitý, velmi členitý a skalnatý s množstvím pískovcových skal, kamenů a dalších detailů, dobře průběžný. Předchozí mapy Sviňsko, Borovina, Rokle a Borek jsou z roku 2001. Letošní mapu připravuje Jan Picek, tratě staví pro mistrovské kategorie Petr Karvánek, pro veteránské kategorie Jaroslav Krejčí. Centrum závodu je v České Kamenici - Filipově.
Web

Mistrovství ČR na klasické trati – 19. – 20. 9. 2020 – SK Žabovřesky Brno
Dosud pro orientační běh nepoužitý terén v okolí Vírské přehrady bude dějištěm podzimního vrcholu domácí o-sezóny. Závod proběhne v prostoru Vír, řeka Svratka, Koroužné, Lesoňovice, Dvořiště, Ždánice, Karasín, přehradní nádrž Vír, kde je členitý prostor Hornosvratecké vrchoviny, v němž je smíšený les dosahující až horských parametrů (převýšení více než 300 m). Ve východní a severozápadní části převažuje vzrostlý listnatý les s porosty buku a dubu. V jihozápadní části je dominantní jehličnatý les. V terénu je větší množství skalních útvarů, suťovisek a kamenných moří na příkrých svazích údolí a také pouze středně hustá síť komunikací. Centrum závodu je situováno do kempu Na kopci. Mapu prostoru připravuje Petr Mareček, tratě sobotní kvalifikace staví Pavel Ptáček, finále připravuje Jan Zháňal. Obhájci titulů z roku 2019 (Janov nad Nisou – Hraničná) jsou Denisa Kosová (ženy) a Vojtěch Král (muži). 
Web

Mistrovství ČR štafet – 10. 10. 2020 – Orientační běh Opava
Řadě závodníků dobře známý v lese jižně od Vidnavy (Kobylá nad Vidnávkou, Velká Kraš, Vidnava, Stará Červená Voda, Černá Voda) bude dějištěm štafetového mistrovství. Opavští pořadatelé zvolili za centrum louku v katastru obce Kobylá nad Vidnávkou. Štafety čeká závod ve středně členitém terénu se spoustou terénních tvarů (od přírodních po umělé), jsou tam kameny, skalky, lomky, prohlubně, bažinky, meliorační rýhy, porostové detaily a také zbytky po těžbě. V terénu byla již celá řada map, těmi posledním pak byly mapy Venušiny misky z let 2016 a 2017 (řada překrývajících se map použitých na jednotlivé etapy Grand prix Silesia). Mapu pro mistrovský závod připravuje stejně jako předchozí mapy v tomto prostoru Zdeněk Lenhart, tratě staví Luděk Valík. V roce 2019 v Tisu u Blatna vyhrály štafety OK 99 Hradec Králové (ženy) a SK Žabovřesky Brno (muži).
Web

Mistrovství ČR klubů a oblastních výběrů žactva – 11. 10. 2020 – Orientační běh Opava
Prestižní šampionát proběhne ve stejném prostoru a ze stejného centra jako den předtím mistrovský závod štafet. Charakteristika terénu je tedy stejná, stejný je i mapař a jiný je jen stavitel tratí, je jím Miroslav Hadač. V roce 2019 získal titul v Tisu u Blatna tým OK 99 Hradec Králové.
Web

 


« zpět