Mistrovství ČR na krátké trati ve Vojtíškově

9.6.2021 Petr Klimpl

Mistrovství ČR na krátké trati ve Vojtíškově

V sobotu proběhne ve Vojtíškově vrchol domácí jarní sezóny - Mistrovství ČR na krátké trati.

Šampionát bude stejně jako v loňském roce jen jednodenní, nepoběží se kvalifikace, ale bude se hned bojovat o medaile. Všichni účastníci musí splnit platná covidová opatření.

Pořadatelé z SK Severka Šumperk a Magnus Orienteering vybrali orientačně velmi zajímavý terén severně od Vojtíškova v masívu Sviní hory (prostor závodu je vymezen obcemi Vysoká, Vojtíškov, Valbeřice a úbočím Sviní hory). Pro orientační běžce to není neznámý terén, v roce 2005 se tam běžely dva závody Českého poháru, z této doby jsou dvě mapy - Boží bouda a Sviní hora. Poběží se v horském lese v nadmořské výšce od 620 do 950 m n. m., kde je množství uměle vytvořených kamenných kup, k tomu pak i bažinky, balvanová pole, ve vyšších partiích také horské hustníky. Za mapu Krondörfl odpovídá hlavní kartograf Luděk Krtička (mapovali Radim Ondráček, Ivo Habán, Zdeněk Janů). Tratě staví náš nejlepší závodník Vojtěch Král spolu s Tomášem Navrátilem. Vojta Král tak nebude obhajovat loňský titul, který suverénně získal v Kunraticích u České Kamenice.

Roli favorita v mužích (parametry tratě jsou 5,7 km, převýšení 270 m a 23 kontrol) přebírá loni bronzový Miloš Nykodým, jeho největšími soupeři pak budou ti, kterým se minulý týden dařilo v nominačních bojích na MS - Pavel Kubát, Tomáš Křivda, Daniel Vandas (loni byl stříbrný), Jonáš Hubáček, Tomáš Kubelka či Ondřej Hlaváč, zapomenout nelze ani na mladé závodníky (Martin Roudný, Otakar Hirš, Vojtěch Sýkora) či na zkušené borce (Jan Petržela či Marek Minář).

V ženách stály loni na stupních vítězů Denisa Kosová, Vendula Horčičková a Lenka Mechlová, všechny tři patří i letos k favoritkám na některou z medailí, na trati která měří 4,7 km, má převýšení 205 m a je na ní 21 kontrol. Jejich největšími soupeřkami by měly být dvě naše nejlepší závodnice z nominaček na MS Tereza Janošíková a Jana Knapová, do bojů o čelní příčky určitě zasáhne i Adéla Indráková. Ale stejně jako v mužích ani u žen nejsou překvapení vyloučena.

O medaile se bude bojovat i v juniorských a dorosteneckých kategoriích (tam dokonce i o nominaci na srpnové ME dorostu). Naši nejlepší mladí závodníci se dosud v lese střetli jen jednou, před měsícem v žebříčkovém závodě na krátké trati na Čeřínku, a tak tipovat favority je velmi těžké, pole favoritů je velmi široké. První závodníci odstartují ve 13 hodin, konečné výsledky budou známy kolem 16. hodiny.

Hned v neděli naváže na sobotní šampionát na krátké trati závod Manufaktura Českého poháru a INOV-8 CUP – žebříčku A na zkrácené klasické trati. Poběží se ze stejného centra ve Vojtíškově na mapě s názvem Woitzdorf (autoři stejní jako v sobotu), tratě postavili Martin Poklop a Tomáš Navrátil v terénu, který má stejný charakter jako sobotní závod.

Web obou závodů najdete zde.


« zpět