Mistrovství a Veteraniády ČR - podzim 2020

4.7.2020 Petr Klimpl

Mistrovství a Veteraniády ČR - podzim 2020

Díky koronaviru byla úplně změněna termínová listina letošních českých o-šampionátů. Podívejme se, kde se letos bude nakonec bojovat o mistrovské medaile.

Všechny Mistrovství ČR se (snad) odehrají na podzim. Vedení sekce připravilo všechny mistrovské závody jako jednodenní, tedy bez kvalifikace. Pro šampionáty byly připraveny podstatně přísnější omezení práva účasti než v předchozích letech, cílem bylo, aby se na těchto závodech pohyboval počet závodníků kolem 500 (vše je podrobně popsáno v Prováděcích předpisech k závodům sekce OB 2020). A z toho důvodu letos nejsou spolu s mistrovstvími i Veteraniády ČR, ale jsou samostatně.

Mistrovské závody

6. 9. 2020 – Mistrovství ČR ve sprintu - OK 99 Hradec Králové (PHK)

Hradečtí pořadatelé připravili šampionát na dopoledne první neděli v září v centru Hradce Králové, v prostoru, kde se v roce 2013 běžel sprint MS juniorů. Centrum závodu je na louce u Univerzity Hradec Králové, poběží se v historickém centru Hradce Králové a přilehlé části města na jihozápad. Mapu (předchozí mapa v prostoru měla název Hradec Králové a byla z roku 2013) připravil Radek Novotný, ten je i stavitelem tratí. V dorosteneckých a juniorských kategoriích mohou běžet závodníci s licencí E, R a A (a několik vybraných béčkařů podle výsledků z loňské sezóny), v hlavních kategoriích mužů a žen pak 45 nejlepších závodníků z Rankingu (a závodníci licence E).

6. 9. 2020 – Mistrovství ČR sprintových štafet – OK Lokomotiva Pardubice (LPU)

Hned odpoledne se závodníci přesunou do Pardubic, kde se poběží šampionát sprintových štafet (2 ženy a 2 muži). Pardubičtí pořadatelé připravili závod v městské čtvrti Ohrazenice, kde štafety čeká naprosto rovinatý prostor mezi „finskými domky“, ale i areály škol a sportovišť. Mapa zde ještě nikdy nebyla, novou připravuje Petr Fiala, tratě staví Lukáš Hovorka. Právo startu je stejné jako v minulých letech – u dospělých podle Rankingu, u dorostu podle licencí A.

19. 9. 2020 – Mistrovství ČR na klasické trati – SK Brno Žabovřesky (ZBM)

Termín i prostor závodu zůstal stejný, jak byl naplánován řádně na sezónu 2020. Jde o dosud pro orientační běh nepoužitý terén v okolí Vírské přehrady v prostoru Vír, řeka Svratka, Koroužné, Lesoňovice, Dvořiště, silnice č. 388, kde je členitý prostor Hornosvratecké vrchoviny, v němž je smíšený les dosahující až horských parametrů (převýšení více než 300 m). Ve východní a severozápadní části převažuje vzrostlý listnatý les s porosty buku a dubu. V jihozápadní části je dominantní jehličnatý les. V terénu je větší množství skalních útvarů, suťovisek a kamenných moří na příkrých svazích údolí a také pouze středně hustá síť komunikací. Centrum závodu je situováno do kempu Na kopci v katastru Bystřice nad Pernštejnem. Mapu prostoru připravuje Petr Mareček, tratě staví Jan Zháňal. V dorosteneckých a juniorských kategoriích mají právo startu závodníci s licencí E, R a A (a několik vybraných béčkařů podle výsledků z loňské sezóny), v hlavních kategoriích mužů a žen pak 70 nejlepších závodníků z Rankingu (a závodníci licence E).

26. 9. 2020 – Mistrovství ČR štafet – Orientační Běh Opava (AOP)

Šampionát štafet přeložili opavští pořadatelé z Vidnavy blíže k Opavě. Poběží se v prostoru Jakubčovice, Skřipov, Hrabství, Hlubočec s centrem v Jakubčovicích. Tratě postaví Miroslav Hadač v mírně kopcovitém terénu se spoustou porostových tvarů (náletový porost), kde je nepravidelná síť cest (většinou nevýrazných). Předchozí mapa předchozí mapa v tomto prostoru z roku 2004 se jmenovala Klokoč – jih, novou mapu připravil Bohumil Háj. Právo startu získaly v dorostu štafety podle licencí A, v ženách a mužích podle stavu Rankingu.

4. 10. 2020 – Mistrovství ČR na krátké trati – OK Jiskra Nový Bor (BOR)

Šampionát proběhne ve stejném prostoru, jako se mělo běžet na počátku června, ale z jiného centra, kterým je nyní louka SZ od obce Kunratice u České Kamenice. Závodníky čeká orientačně a fyzicky náročný terén východně od silnice Srbská Kamenice - Jetřichovice, který je kopcovitý, velmi členitý a skalnatý s množstvím pískovcových skal, kamenů a dalších detailů, dobře průběžný. Předchozí mapy Sviňsko, Borovina, Rokle a Borek jsou z roku 2001. Letošní mapu připravuje Jan Picek, tratě staví Jaroslav Krejčí. V dorosteneckých a juniorských kategoriích mohou běžet závodníci s licencí E, R a A (a několik vybraných béčkařů podle výsledků z loňské sezóny), v hlavních kategoriích mužů a žen pak 80 nejlepších závodníků z Rankingu (a závodníci licence E).

10. 10. 2020 – Mistrovství ČR v nočním OB – KOS Slavia Plzeň (VPM)

Plzeňští pořadatelé přesunuli závod z dubna na říjen. Poběží se v původně plánovaném prostoru, kde je mírně až středně kopcovitý terén, který je převážně velmi dobře průběžný, v některých částech s velkým množstvím terénních detailů (erozní rýhy, pozůstatky po těžbě a bombardování) v prostoru Plzeň-Bolevec, Záluží, Ledce a Chotíkov. Pořadatelé zvolili za centrum Aktivity centrum Krašovská v Plzni. V prostoru závodu se už běželo několik významných závodů, třeba krátká trať Akademického mistrovství světa v roce 2004 či krátká trať v rámci LODM v roce 2015 (jižní část prostoru). Bylo tam tedy už několik map pro orienťáky, těmi posledními byly Krkavče (2015), Krkavec (2010) a Ledce (2010). Novou mapu připravuje Aleš Hejna, tratě staví Tomáš Kamaryt. Jde o otevřený závod, mohou startovat všichni přihlášení závodníci.

17. 10. 2020 – Mistrovství ČR klubů – OK Jihlava (SJI)

Šampionát klubů (štafety ve složení 3 ženy a 4 muži) se koná v prostoru, kde se původně měly běžet na počátku května dva závody Českého poháru štafet. Jihlavští pořadatelé připravili závod v lesním komplexu v okolí Čeřínku (Cejle, Dolní Cerekev, Nový Hojkov, Rohozná). Popis terénu je následující: Zvlněný terén, 600 - 750 m n. m., porostově rozmanitý les s proměnlivou průběžností, většinou těžší podložka (podmáčená místa, klacky, kameny), množství kamenů a kamenných polí. Přechozí mapy v tomto prostoru byly Čeřínek 761 m n.m. a Mešnice 753 m n.m., na kterých se v roce 2008 běžely závody Českého poháru. Novou mapu připravuje Zdeněk Rajnošek, tratě staví Jaroslav Zeman. Centrem je louka Horních Hutích. Také zde bylo právo startu určeno v dorostu podle licencí A, v dospělých podle stavu Rankingu.

18. 10. 2020 – Mistrovství ČR oblastních výběrů žactva – OK Jihlava (SJI)

Závod žákovských výběrů oblastí proběhne ve stejném prostoru jako den předtím M ČR klubů dorostu a dospělých, stejný je i stavitel tratí. Každá oblast může postavit maximálně 4 štafety (běží po dvou závodnících z kategorií D12, H12, D14 a H14).

 

Veteraniády ČR

20. 9. 2020 – Veteraniáda ČR na klasické trati – SK Brno Žabovřesky (ZBM)

Veteráni poběží svůj závod na klasické trati ve stejném kopcovitém terénu jako den předtím závodníci na M ČR na klasice. Centrem je kemp Na kopci v katastru Bystřice nad Pernštejnem. Mapu prostoru připravuje Petr Mareček (předtím zde žádná nebyla), tratě staví Jan Zháňal. Tratě povedou v terénu v okolí Vírské přehrady v prostoru Vír, řeka Svratka, Koroužné, Lesoňovice, Dvořiště, silnice č. 388, kde je členitý prostor Hornosvratecké vrchoviny, v němž je smíšený les dosahující až horských parametrů (převýšení více než 300 m). Ve východní a severozápadní části převažuje vzrostlý listnatý les s porosty buku a dubu. V jihozápadní části je dominantní jehličnatý les. V terénu je větší množství skalních útvarů, suťovisek a kamenných moří na příkrých svazích údolí a také pouze středně hustá síť komunikací.

28. 9. 2020 – Veteraniáda ČR na krátké trati – TJ Spartak 1. Brněnská (PBM)

Závod se poběží v terénu, který je typický pro Českomoravskou vysočinu – mírně členitý 600 až 750 m n. m, kde je velké množství vodotečí, podmáčený terén, porostové detaily a hustá síť komunikací. Centrum je v Křižánkách na fotbalovém hřišti, poběží se v prostoru Křižánky, Moravská Svratka, Devět skal, Malinská skála, Mílovy, kde byly předchozí mapy Milovy (2015), Řasnička - západ (2009). Novou mapu zpracovává Petr Mareček, tratě postaví Libor Zřídkaveselý.

4. 10. 2020 – Veteraniáda ČR ve sprintu – MLOK Mariánské Lázně (MLA)

Ve sprintu budou veteráni bojovat na západě Čech. Poběží se v okolí zámku Kynžvart, kde dosud nebyla žádná mapa pro orientační běh, novou mapuje Jan Macura. Stavitel tratí Josef Milota bude mít k dispozici zámecký areál, kde je plochý parkový terén s pěšinkami, udržovaný, dobře průběžný lesopark s převýšením.

 


« zpět