Manufaktura Český pohár začíná v Jihlavě

5.5.2021 Petr Klimpl

Manufaktura Český pohár začíná v Jihlavě

O víkendu se běží první dva závody Manufaktura Českého poháru a INOV-8 CUP - žebříček A – sprint a krátká trať.

ČSOS dostal od Ministerstva zdravotnictví ČR výjimku k pořádání těchto závodů. Závody se uskuteční za přísných podmínek, nutné jsou PCR testy (pro většinu závodníků a pořadatelů je zajistil ČSOS na své náklady, bližší podrobnosti jsou v manuálu), vyplněný formulář selfreportingu, zachování odstupů, neshlukování se, mimo sportování krytí nosu a úst, atd. Jak závody v Jihlavě bude vypadat, je konkrétně popsáno v pokynech pro účastníky.

Na obou závodech jsou vypsány jen elitní a áčkové kategorie, možnost přihlášení byla vedením sekce omezena ve Sdělení sekce OB 7/2021.

V sobotu je na pořadu sprint (je to i závod WRE) v centru Jihlavy. Stavitelé tratí Martin Kratochvíl a Jan Čech mají k dispozici mapu Jihlava 2021 (1:4000), kterou připravil Matěj Píro. Poběží se v historickém centru města, v navazujícím lesoparku a v areálu ZOO (dopravní provoz v centru města nebude nijak omezen ani regulován, ale je velmi malý; závodníci musí dát pozor i na chodce ve městě i návštěvníky ZOO). V prostoru závodu se již několikrát běželo, tou největší akcí, která tam byla, byl v roce 2000 Euromeeting.

V neděli čeká čtyři stovky závodníků krátká trať v oblasti Čeřínku, centrum bude na louce ve Starých Hutích. Stavitel tratí Jaroslav Zeman měl k dispozici zvlněný terén, kde je porostově rozmanitý les s proměnlivou průběžností (díky kůrovcové kalamitě se tam ale hodně těží), většinou těžší podložka (podmáčená místa, klacky, kameny), množství kamenů a kamenných polí. Mapu připravil Zdeněk Rajnošek, v prostoru se toho už také dost běželo - mapa z roku 2008.

Na startu se sejde velice kvalitní konkurence, v dospělých na stratu nechybí nikdo z nominovaných na ME ve Švýcarsku, které navazuje na jihlavský víkend. V ženách podle výsledků reprezentačních nominaček je největší favoritkou Tereza Janošíková, jejími největšími soupeřkami by měly být Denisa Kosová a Jana Knapová. V mužích je hlavním favoritem Vojtěch Král, před dvěma týdny výborně běhal Jakub Glonek, na nepovedené nominačky by asi rád dal zapomenout Tomáš Křivda, k favoritům určitě budou patřit i Marek Minář, Vojtěch Sýkora, Jonáš Hubáček či ze zranění se zotavující Miloš Nykodým. Ale překvapení rozhodně nejsou vyloučena.

V dorosteneckých a juniorských kategoriích je to hodně nepřehledné, protože se více jak sedm měsíců nezávodilo. Kde hledat favority? Určitě mezi členy juniorské o-reprezentace.

Web obou závodů najdete zde.


« zpět