Krátká trať ve Švýcarsku - 10. Janošíková, 12. Král

2.10.2022 Petr Klimpl

Finálová série Světového poháru ve Švýcarsku pokračovala krátkou tratí. Vítězství si odnesli Tove Alexandersson (SWE) a Kasper Harlem Fosser (NOR), z našich byli nejlepší Tereza Janošíková a Vojtěch Král.

Krátká trať proběhla v orientačně krásném terénu plném terenních tvarů v horském alpském terénu.

V ženách v konkurenci 112 závodnic vyhrála Švédka Tove Alexandersson a zajistila si tak osmé celkové vítězství ve Světovém poháru. V závodě vedla od počátku, v závěru sice na 15. kontrole udělala skoro minutovou chybu, ale v cíli byla první s náskokem půl minuty před Norkou Andrine Benjaminsen. Třetí skončila další Švédka Lisa Risby, která na vítěznou krajanku ztratila 1:38 min., na velkou bednu vítězné trio ještě doprovodily Sara Hagström (SWE), Simona Aebersold (SUI) a Marion Aebi (SUI). První desítku uzavřela česká reprezentantka Tereza Janošiková, která po vyrovnaném výkonu po celou trať měla ztrátu na vítězku necelé čtyři minuty. Z českých závodnic ještě do SP bodovaly Denisa Kosová, která byla 26. (+6:55), a Vendula Horčičková, která na 34. místě měla ztrátu přesně osm minut.

94 Šárka Sokolářová          Czech Republic   52:26    +19:49

V mužích vedl první třetinu tratě Švéd Gustav Bergman, pak ho vystřídali Švýcaři Daniel Hubmann a Joey Hadorn, v polovině trati šel do vedení skoro bez chyb běžící Nor Kasper Harlem Fosser a nakonec s přehledem vyhrál a už před závěrečným závodem získal vítězství v celkovém hodnocení SP. Druhý Švéd Albin Ridefelt měl na něj ztrátu 50 sekund, nestárnoucí Švýcar Daniel Hubmann byl na třetím místě jen o sekundu pomalejší (4. Olli Ojanaho, 5. Emil Svensk, SWE, 6. Viktor Svensk, SWE). Z našich závodníků nejlépe zaběhl Vojtěch Král, který potvrdil, že stále patří ke světové špičce když skončil na 12. místě se ztrátou 2:52 min., když od první desítky ho dělila drobná chyba, kterou udělal na 19. kontrole. Z našich závodníků již nikdo v SP nebodoval, Tomáš Křivda dobře začal, pak ho ale řada chyb srazila až na první nebodované místo (41.), Jonáš Hubáček a Martin Roudný skončili v šesté desítce (běželo 140 závodníků).

1 Kasper Harlem Fosser      Norway           34:07
 2 Albin Ridefelt            Sweden           34:57    +0:50
 3 Daniel Hubmann            Switzerland      34:58    +0:51
 4 Olli Ojanaho              Finland          35:04    +0:57
 5 Emil Svensk               Sweden           35:34    +1:27
 6 Viktor Svensk             Sweden           35:36    +1:29
 7 Martin Regborn            Sweden           35:45    +1:38
 8 Gustav Bergman            Sweden           36:04    +1:57