Kam o víkendu s OB

20.10.2021 Petr Klimpl

Kam o víkendu s OB

Na předposlední říjnový víkend je připraveno několik závodů v oblastech.

Sobota

Přes tisícovku závodníků uvítají pořadatelé z OB Říčany na oblastním žebříčku pro Středočeský kraj a Prahu v centru na louce u obce Babice. Poběží se krátká trať , kterou postavil Daniel Vláčil v rovinatém terénu s převážně jehličnatými porosty, kde je velmi hustá síť odvodňovacích rýh, zbytky zrušených rybníků i rybníky rekonstruované, prostor se vyznačuje bohatou sítí cest a porostových detailů. Mapu Langusta ‘21 připravil hlavní kartograf Libor Pecháček.

V Západočeské oblasti připravují krátkou trať mladí závodníci ze Západočeské sportovní centrum mládeže. Centrem je fotbalové hřiště ve Starém Plzenci. Pro 250 závodníků připravila tratě Kamila Richtrová na mapě Radyně (mapovali Ondřej Vodrážka, Lukáš Richtr, Filip Šauli, Šimon Kurz, Radim Tokár) v kopcovitém terénu, kde jsou místy skalky a kameny, bohužel kvůli kůrovci je les hodně vykácený.

Krátkou trať Ještědského žebříčku (přihlášeno je přes 600 závodníků) připravuje OOB TJ Turnov s centrem v hasičském areálu Radimovice, Poběží se v částečně rovinatém terénu s porostovými detaily a sníženou viditelností, kde je několik zařízlých údolí, jsou tam vrstevnicové tvary, erozní rýhy a středně hustá síť cest. Stavitel tratí Tomáš Thoř měl k dispozici mapu U zámku, kterou mapoval Petr Matula.

Východočeský pohár pokračuje krátkou tratí, kterou pořádá K.O.B. Choceň. Hodně přes 800 přihlášených závodníků najde centrum o osady Hluboká (u Srubů). Stavitel tratí Michal Pátek měl k dispozici mapu Hluboká 2021 (hlavní kartograf Jan Sháněl), poběží se převážně v jehličnatém lese, který je porostově velmi rozmanitý a je v něm hustá síť cest; jižní část prostoru je svah s detaily, prameništi s celkovým převýšením do 50 m; severní část je rovinatá.

Oddíl orientačního běhu Třebíč pořádá krátkou trať Ligy Vysočiny s centrem ve sportovním areálu. Necelé tři stovky závodníků čeká mapa Čalonice (hlavní kartograf Matěj Klusáček). Stavitel tratí Martin Klusáček měl k dispozici typicky vysočinský terén, ve východní části je prudký svah k přehradě místy se skalními útvary, bohužel po kůrovcové kalamitě vznikly v prostoru nové paseky s místy hustým a nepříjemným podrostem.

Dvě stovky závodníků čeká les mezi obcemi Koblov, Antošovice, Šilheřovice, Markvartovice, Ludgeřovice a Petřkovice, kde se na mapě Bažantnice (mapovali J. Hostaš, J. Juřeník, J. Panna, T. Vavřík, V. Petr) poběží klasická trať žebříčku Moravskoslezského kraje, kterou pořádá SKOB Ostrava. Poběží se v rovinatém terénu, kde převažuje listnatý různorodý porost, viditelnost a průběžnost je variabilní, je tam pravidelná síť komunikací, v části prostoru je členitý terén s údolíčky a s vodními a podmáčenými plochami, v prostoru se nachází pozůstatky po zákopech a protitankových zátarasech, zbytky pohraničního opevnění, jámy, jemné rýhy a poldry. Tratě postavili Tomáš Berger a Eva Juřeníková.

Krátkou trať Hanáckého žebříčku (pro kategorie D21C a H21C s volným pořadím kontrol) pořádá oddíl orientačního běhu TJ SOKOL Plumlov s centrem v místním kempu Žralok. 333 přihlášených závodníků čeká mapa Kněží hora 2021 (mapoval Bob Háj), tratě (stavitelé Johana Otrubová, Karel Otruba) povedou v terénu typicky podzimním plumlovským, kde je hustá síť komunikací, který je porostově bohatý, místy kopcovitý, občas je sezónní podrost.

Ve Valašské oblasti se se koná Mistrovství oblasti na krátké trati. Pořádá ho oddíl orientačního běhu TJ Slovan Luhačovice v Uherském Brodě - Maršově v areálu DDM. Dvě stovky přihlášených závodníků čeká mapa Maršov (hlavní kartograf Matěj Klusáček), tratě postavil Marek Cahel v kopcovitém terénu, kde je smíšený les s převahou listnatého, je tam středně hustá síť cest, proměnlivá hustota porostů s různou průběžností, místy je podrost.

Neděle

Oblastní mistrovství Pražské a Středočeské oblasti ve sprintových štafetách uspořádá Klub orientačního běhu TRETRA PRAHA. Centrem je louka před ZŠ Burešova v Praze 8 (Kobylisy). Přes 80 čtyřčlenných štafet čekají tratě od stavitele Jakuba Vláška na mapě Kobyliská střelnice (autor Ondřej Měšťan), tratě povedou sídlištní zástavbou, parky a areály škol.

Jihočeský žebříček (klasická trať) pořádá Spolek orientačních sportů Strakonice. Více jak 150 přihlášených závodníků se sejde na parkovišti u hotelu Pila (Sedlice). Stavitel tratí Václav Pelc měl k dispozici mapu Pilský Mlýn.

V západních Čechách připravují i klasickou trať mladí závodníci ze Západočeské sportovní centrum mládeže. Centrum, terén i mapa jsou stejné jako v sobotu, autorem tratí je Ladislav Čepička.

Na jižní Moravě pořádá oddíl orientačního běhu TJ Spartak první brněnská klasickou trať Jihomoravské ligy. Centrem je fotbalové hřiště v Křižánkách. Petr Mareček připravil pro závod mapu Kyšperský potok, v mírně členitém terénu, kde je množství vodotečí, terén je podmáčený, jsou tam porostové detaily a hustá síť komunikací. Tratě pro více než 300 závodníků postavil Libor Zřídkaveselý.
Vedle oblastních závodů se běží i kultovní Rodinné štafety (neoficiální mistrovství ČR rodinných kladů). Závod proběhne za účasti stovky štafet v lesích v okolí Krasnice na Přeloučsku.

Informace o závodech najdete v IS ORIS.


« zpět