Kam kráčí IOF aneb HLES 2024

7.2.2024 Jan Picek

Kam kráčí IOF aneb HLES 2024

HLES, každoroční seminář pořadatelů mezinárodních závodů jako je mistrovství světa nebo světový pohár, hostila o uplynulém víkendu Budapešť. O čem se v maďarské metropoli mluvilo?

Z Česka letos dorazilo pět účastníků (Dominika Pachnerová, Daniel Wolf, Jan Fiala, Radim Hošek a Jan Picek), kteří se v posledních letech právě pořádáním těchto akcí zabývají. Zároveň zde probíhá řada formálních i neformálních jednání. Celkově zde dorazilo přes 70 účastníků z 18 zemí světa.

Každoročně se prolíná celým víkendem určité nosné téma. Ten není nikde přímo napsané, ale zní docela zásadně z víceroho výstupů. Letos to bylo předávání zkušeností menším nebo méně zkušenějším federacím, aby byly schopné v blízké budoucnosti buď zlepšit své závody, nebo se zapojit do některých významných závodů IOF. Ostatně účast k tomu i nahrávala: byli zde přítomní zástupci Egypta, Hong Kongu či Slovinska. Také zde byla řada nováčků z dalších zemí (např. Maďarska či Belgie), kteří nasávali informace pro šampionáty v dalších letech. Trend IOF je využít zkušené ředitelé závodů či sportovní ředitele jako budoucí advisory pro významné akce v méně zkušených zemích a tím zlepšit jejich kvalitu. Hodně se probírala kvalita závodů a nově vytvořený systém Quality index. V minulé sezóně bylo z více stran negativně vnímaný podzimní Světový pohár v Itálii, nejen po sportovní stránce. Ředitelé závodů byli seznámeni s metodickými materiály od IOF a také bylo probíráno krizové řízení (jak komunikovat, jak připravit strategii atd.). Český trenér Radek Novotný, který nyní má pod palcem rakouský výběr, sumarizoval zásadní nedostatky z pohledu trenérů a závodníků jako jsou pozdě zveřejněné startovky (na tom již IOF pracuje) nebo důraz kontrolorů na detaily jako jsou popisy kontrol před kvalitou tratí. 

Ambicí je také stále rozvíjet televizní produkt. V roce 2026 je cílem vysílat přenosy z MS nebo SP v 12 zemích (hodně práce ale musí udělat jednotlivé národní svazy). S tím souvisí i dodržování směrných časů. V roce 2023 se mnohokrát stalo (včetně závodů štafet na MS), kdy významné navýšení vítězných časů ovlivnilo nejen samotný závod, ale i televizní vysílání, které má pro přenos stanovené vysílací okno a nelze s ním hýbat. 

Významná část semináře byla věnována analýze MS 2023 ve Švýcarsku - tři roky připravující se akce měla rozpočet 75 mil. Kč (což je zhruba pětkrát tolik, co MS 2021 v Česku), byl představena celková (a velmi zajímavá) marketingová strategie i VIP program.

Prezentovali i Češi: Daniel Wolf a Jan Picek vyprávěli svůj příběh v rámci přednášky “What is the secret of the success of Czech international events?“ - “Jaké je tajemství úspěchu českých mezinárodních akcí?”. Dan pak vedl i sprintový blok, kde uváděl své zkušenosti na české i mezinárodní scéně.


« zpět